7 najbardziej magicznych ruin w Polsce
Niegdyś były majestatycznymi twierdzami, jednak mimo upływu czasu nie straciły swojego uroku. Dziś zapraszamy was w wirtualną podróż po jednych z najładniejszych ruinach zamków w Polsce.
Niegdyś były majestatycznymi twierdzami, jednak mimo upływu czasu nie straciły swojego uroku. Dziś zapraszamy was w wirtualną podróż po jednych z najładniejszych ruinach zamków w Polsce.
Na ruiny zamku Ogrodzieniec natrafimy udając się na wycieczkę "Szlakiem Orlich Gniazd". * Twierdza położona jest na *Górze Zamkowej - najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, dokładnie w Podzamczu (2 km od Ogrodzieńca). Magii miejscu dodaje fakt, iż wiąże się z nim wiele legend, m.in. o Czarnym Psie z Ogrodzieńca, błąkającym się nocami w okolicy murów.
pw/if
Zamek w Olsztynie ( województwo śląskie)
Innym wartym odwiedzenia zamkiem są ruiny twierdzy w Olsztynie, powstałej z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Warowania była wielokrotnie niszczona. Do dziś zachowały się mury części mieszkalnej tego średniowiecznego zamku królewskiego. Po ruinach błąkają się trzy duchy - Macieja Borkowica (gorącego przeciwnika Kazimierza Wielkiego, skazanego na śmierć głodową w lochach), Kacpra Karlińskiego (który bronił zamku przed Habsburgami) oraz duch chciwego pastuszka.
Zamek Krzyżtopór
XVII-wieczny zamek Krzyżtopór w miejscowości Ujazd w woj. świętokrzyskim w latach swej świetności był jedną z najznakomitszych rezydencji magnackich o charakterze obronnym. Został zbudowany przez Krzysztofa Ossolińskiego, który jednak nie cieszył się nim długo – zmarł wkrótce po ukończeniu budowy. Do dzisiaj zachowało się aż 90 proc. oryginalnych murów. Jest to jedna z najbardziej imponujących rezydencji magnackich w Polsce!
Zamek Chojnik - Sobieszów
Zamek Chojnik - Sobieszów to dzielnica Jeleniej Góry leżąca wzdłuż strumienia Wrzosówka. Stąd można wyruszyć na turystyczną wędrówkę po Karkonoszach, rozpoczynając wycieczkę od wizyty na zamku Chojnik, wznoszącym się na na granitowej skale, na szczycie wzgórza (627 m n.p.m.) o tej samej nazwie. Zamek w Chojniku, zamieniony przez pożar w 1675 roku w ruinę, leży nad 150-metrowym urwiskiem skalnym Piekielnej Doliny, w obrębie rezerwatu przyrody. Ta chętnie „portretowana” przez malarzy budowla między XIV a XVI wiekiem była kilkakrotnie powiększana. Otacza ją zachowany w całości mur obronny z blankami, a w jednej z bastej mieści się niewielkie schronisko. Zamek dolny zajmowała niegdyś załoga i budynki gospodarcze. Starszy gotycki zamek górny z wypiętrzoną nad nim obronną wieżą był siedzibą dworu. Zbudował go książę świdnicko-jaworski Bolko II, którego jedyny syn zginął tu na dziedzińcu, uderzony przez błazna kamieniem podczas zabawy.
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie
To jedna z największych warowni na Mazowszu, interesujący przykład średniowiecznych budowli obronnych na obszarach nizinnych, a zarazem relikt imponującego systemu obronnego Mazowsza, który składał się m.in. z zamków w Liwie; Czersku, Warszawie, a stworzony został przez księcia Janusza I Starszego (1379–1429). Zamek jest też świadectwem długotrwałej odrębności politycznej Mazowsza, ostatecznie zakończonej po wygaśnięciu linii Piastów mazowieckich w 1526 roku, jak również politycznej i kulturalnej aktywności królowej Bony z rodu Sforza (1494–1557), żony Zygmunta I Starego, protektorki kultury włoskiej doby renesansu, dążącej do wzmocnienia władzy królewskiej w Polsce i odbudowy silnej domeny monarszej. Dziś ruiny zamku są dostępne zwiedzającym, w obu wieżach mieszczą się ekspozycje Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Gromadzi ono zbiory archeologiczne, etnograficzne i militarne związane z historią ziemi ciechanowskiej. Wśród eksponatów znajdują się m.in. kopia dziecięcej zbroi Zygmunta Augusta oraz wydobyte z fosy
dwa dobrze zachowane miecze z XIV i XV wieku.
Zamek Gryf
Ruiny średniowiecznego zamku Gryf można podziwiać we wsi Proszkówka. Budowla powstała w XIII wieku, na zlecenie głogowskiego księcia Konrada. Na przestrzeni wieków była rozbudowywana i powiększana, niestety pod koniec XVIII wieku została częściowo rozebrana. Malownicze ruiny są własnością prywatną.
Zamek Niesytno w Płoninie
Pierwsza budowla powstała tu prawdopodobnie na początku XIV wieku, ale zachowane do dziś fragmenty pochodzą głównie z wieku XV. Zamek wybudowany został na skałach, na stromym wzgórzu w centrum wsi. Poniżej znajdował się renesansowy pałac, ściśle przylegający do zbocza. Zarówno okoliczne zabudowania, jak i angielski ogród były malowniczo wkomponowane w liczne skałki. Dziś teren jest zapuszczony, a zwiedzenie choć możliwe, to bardzo niebezpieczne.
pw/if