7 zaskakująco pięknych miejsc na Bałkanach

7 zaskakująco pięknych miejsc na Bałkanach
Źródło zdjęć: © Lenar Musin - Shutterstock

Bałkany z roku na rok zyskują na popularności. Turyści z Polski doceniają ich piękno, atmosferę i niskie ceny. Wielu osobom wciąż jednak bardziej kojarzą się z konfliktami niż z wakacyjnym rajem. Oto 7 miejsc, które z pewnością zachęcą do podróży na Bałkany.

Bałkany z roku na rok zyskują na popularności. Turyści z Polski doceniają ich piękno, atmosferę i niskie ceny. Wielu osobom wciąż jednak bardziej kojarzą się z konfliktami niż z wakacyjnym rajem. Oto 7 miejsc, które z pewnością zachęcą do podróży na Bałkany.

Góry Północnoalbańskie na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają sielskie krajobrazy Alp w Austrii czy Szwajcarii. Nie są jednak tak wysokie - najwyższy szczyt to Maja e Jezerces o wysokości 2694 m n.p.m. Drugi pod względem wysokości wierzchołek to Gjeravica (2656 m n.p.m.), stanowiący jednocześnie najwyższe wzniesienie Kosowa. Pasmo stanowi część Gór Dynarskich. Zielone doliny, w których kryją się góralskie chaty i malownicze kościółki, zachęcają do wędrówek. Można tu zobaczyć najbardziej wysunięty na południe lodowiec w Europie.

ik/dum

1 / 6

Ksamil, Albania

Obraz
© Aleksandar Todorovic - Shutterstock

Albania, przepiękny kraj z dostępem do Morza Adriatyckiego na zachodzie i Morza Jońskiego na południu, najczęściej zachwyca od pierwszej chwili. Ksamil to prawdopodobnie najbardziej egzotyczne miejsce w tym zakątku Europy. Niewielka miejscowość na południe od Sarandy znajduje się na samym krańcu Albanii, jedynie 4 km od greckiej wyspy Korfu, a tutejsze krajobrazy z powodzeniem mogą naśladować Karaiby czy Bahamy. Wybrzeże z wieloma zatokami, piaszczystymi plażami i kilkoma wysepkami uznawane jest za najpiękniejszy fragment riwiery.

2 / 6

Rzeka Drina, Czarnogóra/ Bośnia i Hercegowina

Obraz
© Dreamframer - Shutterstock

Drina to prawy dopływ Sawy, wijący się przez Bałkany na długości 346 km. Swój początek bierze z połączenia rzek Piva i Tara na granicy Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Następnie w dużej części biegnie wzdłuż granicy z Serbią, by na jej terenie, w miejscowości Bogatić ukończyć swój bieg. Drina jest popularnym celem wycieczek - rozwija się na niej żegluga turystyczna, a także panują tu doskonałe warunki do uprawiania kajakarstwa. Jednym z punktów obowiązkowych podczas podróży po Bałkanach jest most na Drinie w Wiszegradzie, w Bośni i Hercegowinie, który stał się bohaterem powieści Ivo Andricia "Most na Drinie". Został zbudowany w latach 1571-77 i jest przykładem klasycznej osmańskiej architektury monumentalnej. W 2008 roku został wpisany na listę UNESCO.

3 / 6

Saranda, Albania

Obraz
© Aleksandar Todorovic - Shutterstock

Kolejną perełką Albanii, położoną nad Morzem Jońskim, jest Saranda. Jej nazwa oznacza "Czterdziestu Świętych" i nawiązuje do Czterdziestu męczenników z Sebasty. Miejscowość zdaje się być przyklejona do zboczy łańcucha górskiego Mali i Gjere. Turystyka rozwija się tu coraz szybciej, więc można się spodziewać, że wkrótce będzie stanowić jedno z najważniejszych źródeł utrzymania mieszkańców Sarandy.

4 / 6

Kanion Uvac, Serbia

Obraz
© ollirg - Shutterstock

Do najbardziej spektakularnych cudów natury Serbii należą wspaniałe meandry rzeki Uvac. Płynie ona przez Serbię oraz Bośnię i Hercegowinę, wyznaczając na odcinku 10 km granicę między tymi krajami. Skaliste brzegi i górzysty teren wokół nadają krajobrazowi niepowtarzalnego charakteru. Najpiękniej Uvac prezentuje się z lotu ptaka.

5 / 6

Ochryda, Macedonia

Obraz
© pavel dudek - Shutterstock

Jezioro Ochrydzkie, rozdzielone między Albanię i Macedonię, jest najstarszym jeziorem w Europie i najgłębszym na całych Bałkanach. Na jego brzegach zachowało się wiele średniowiecznych zabytków, takich jak np. klasztor św. Nauma. Piękne macedońskie miasto Ochryda, wraz z jeziorem w 1980 roku wpisano na listę UNESCO. Bogactwo tutejszych zabytków może przyprawić o zawrót głowy. W mieście zachowały się liczne cerkwie, ruiny bazyliki, twierdzy i starożytny teatr. Latem każdego roku odbywają się tu festiwale m.in. folkloru bałkańskiego i teatralny.

6 / 6

Boka Kotorska, Czarnogóra

Obraz
© photosmatic / Shutterstock.com

*Boka Kotorska *uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na Bałkanach, ale na całym Starym Kontynencie. Zatoka o językowatym kształcie leży w południowej części wybrzeża Adriatyku i rozciąga się na długości ok. 30 km. Zachwycająca przyroda nie jest jedyną atrakcją tego zakątka Czarnogóry - wzdłuż linii brzegowej można zobaczyć malownicze miasteczka otoczone obronnymi murami. Cały obszar Boki Kotorskiej wpisany jest na listę UNESCO.

ik/udm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)