7 zaskakujących cmentarzy w Europie
Cmentarze to często nie tylko miejsca spoczynku, ale także atrakcje turystyczne. Wraz z Anią i Marcinem Nowakami, prowadzącymi bloga podróżniczego gdziewyjechac.pl postanowiliśmy wybrać te, które według nas są najbardziej interesujące. Oto 7 najciekawszych obiektów Starego Kontynentu.
Cmentarze to często nie tylko miejsca spoczynku, ale także atrakcje turystyczne. Wraz z Anią i Marcinem Nowakami, prowadzącymi bloga podróżniczego gdziewyjechac.pl postanowiliśmy wybrać te, które według nas są najbardziej interesujące. Oto 7 najciekawszych obiektów Starego Kontynentu.
Cmentarz na wzgórzu Montjuic, znany z książek Zafona, zaprojektowany został przez Leandro Albareda. Rozciąga się na powierzchni 56 ha nekropolia powstała w 1883 roku. Spacerując po alejkach można podziwiać wspaniałe rzeźby aniołów, przepiękne posągi, mauzolea, grobowce, płyty nagrobne bogatych mieszkańców Barcelony.
Anna Nowak/ if/at
Sapanta, Rumunia
Sapanta, czyli Wesoły Cmentarz (Cimitirul Vesel) w *Rumunii *zupełnie nie przypomina znanych nam nekropolii. Nagrobki ozdobione są tu zgodnie z ludowym zwyczajem i mają ciemnoniebieski kolor z różnokolorowymi "wstawkami". Zmarli przedstawiani są tutaj w sposób zabawny, często żartobliwy na wyrzeźbionych na drewnianych nagrobkach scenkach (często opatrzonych zabawnymi epitafiami).
Highgate, Londyn
Cmentarz Highgate znajduje się w północnej części Londynu i jest jedną z najstarszych oraz największych nekropolii kraju. Powstał w czasach wiktoriańskich na zupełnie naturalnie zadrzewionym terenie. Nie sadzono tu specjalnie żadnej roślinności, co nadaje temu miejscu jeszcze bardziej tajemniczy charakter. Można zobaczyć tu groby tak znanych postaci jak: Dickens, Marks, Eliot czy Richardson. W najstarszej części nekropolii znajdują się liczne wiktoriańskie mauzolea i grobowce - tę część można zwiedzać jedynie z przewodnikiem.
Camposanto, Piza
Camposanto w Pizie powstał w XIII wieku w pobliżu katedry i Krzywej Wieży. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych cmentarzy na całym świecie. Jest dość nietypowy - otoczony otwartymi na zielony czworokątny plac krużgankami, gdzie znajdowały się nagrobki i rzeźby. Legenda głosi, że ziemia, w której chowano zmarłych - najbardziej zasłużonych pizańczyków, pochodziła z Golgoty (przywieziono ją tutaj w czasie wypraw krzyżowych). Wspomniany gotycki krużganek ozdobiony jest licznymi freskami wśród których najsłynniejsze to Sąd Ostateczny i Triumf Śmierci.
Pere-Lachaise, Paryż
Cmentarz Pere-Lachaise to największy cmentarz w stolicy Francji (zajmuje ponad 40 ha), który założony został w 1804 roku. Tutaj możesz wirtualnie przejść się po cmentarzu. Podzielony jest na dywizje, spośród których najważniejsza, bo najstarsza z licznymi zabytkowymi nagrobkami (również słynnych kochanków Abelarda i Heloizy) znajduje się najbliżej głównego wejścia. Nekropolia jest oazą ciszy i spokoju, można tu spacerować wzdłuż wydzielonych alejek, przy których nasadzono drzewa (często ponad stuletnie) i podziwiać piękne zabytkowe nagrobki, cmentarne kapliczki i szukać tablic ze znanymi nazwiskami jak chociażby: Chopin, Balzac, Comte, Delacroix, Morrison, Pisarro czy Wilde.
Cmentarz Artystów i Poetów, Rzym
Cmentarz Artystów i Poetów nazywany jest także Cmentarzem Protestanckim. Powstał w XVIII wieku dla niekatolików i obcokrajowców, którzy zmarli i pochowani zostali w Rzymie. Nie jest miejscem ponurym, wręcz przeciwnie nagrobki, figury aniołów, krzyże utrzymane są w białej tonacji, co pięknie kontrastuje z zielenią palm, agaw, cyprysów czy pnączy. Spoczywają tu między innymi: angielscy poeci John Keats i Percy Shelley, syn Johana Wolfganga Goethe - August von Goethe i wielu ludzi związanych z kulturą, sztuką i nauką różnych narodowości.
Łyczaków
Cmentarz Łyczakowski to najstarsza nekropolia Lwowa. Powstał w XVIII wieku i jest również jednym z najstarszych cmentarzy w Europie. Znajduje się na nim wiele zabytkowym rzeźb i nagrobków, a także grobów wybitnych Polaków (między innymi Seweryna Goszczyńskiego, Gabrieli Zapolskiej czy Marii Konopnickiej) i Ukraińców zasłużonych dla miasta. Integralną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich, poświęcony pamięci żołnierzy walczących o obronę miasta. Możemy tam zobaczyć obok wielu ustawionych w szeregu identycznych krzyży, kaplicę, łut triumfalny oraz dwa pylony.
Anna Nowak/ if/at