700-lecie śmierci Dantego. Nowe muzeum autora "Boskiej komedii" otwarte
Choć od jego śmierci minęło już prawie 700 lat, zarówno twórczość, jak i niezwykłe życie Dantego Alighieri wciąż inspirują, a miejsca z nim związane są celem pielgrzymek tysięcy ludzi. Z pewnością nie mniejszym zainteresowaniem będzie się cieszyło niedawno otwarte muzeum Dantego w Ravennie oraz Droga Dantego, która znalazła się na liście 30 najlepszych destynacji na 2021 rok Lonely Planet.
Urodził się około 1265 roku we Florencji. Tam też spędził większość życia. Jako pierwszy pisał w toskańskim dialekcie, twierdząc, że łacina lepiej pasuje do traktatów naukowych. Jednak jego największe dzieło powstało "na wygnaniu". Ukończył je tuż przed śmiercią w malowniczym regionie Emilia Romagna. Do Florencji nie wrócił już nigdy.
Zmarł na malarię w nocy z 13 na 14 września 1321 roku w Ravennie. Tam też został pochowany. Choć temat miejsca jego pochówku od wieków jest tematem sporu. Mieszkańcy Rawenny przekonują, że skoro florentyńczycy sami wygnali Dantego, a ten zmarł w ich mieście, szczątki poety powinny zostać na miejscu. Florentyńczycy od stuleci zabiegają jednak, by poeta wrócił po śmierci do domu.
O wydanie decyzji w tej sprawie do papieża Leona X wnioskował sam Michał Anioł. Gdy delegacja przybyła po ciało, okazało się jednak, że jego grób jest pusty. Franciszkanie ukryli je w klasztorze. W kolejnych latach szczątki poety wielokrotnie przenoszono. To wystawiano go na widok publiczny, to składano w mauzoleum, to ukrywano pod bramą bazyliki lub klasztornym ogrodzie. Wszystko po to, by kości wielkiego Dantego nie zostały zniszczone lub wykradzione. Dzięki tym działaniom grób Dantego od siedmiu wieków niezmiennie znajduje się w Rawennie, gdzie z okazji siedemsetnej rocznicy jego śmierci właśnie otwarto muzeum poety.
Rawenna - Muzeum Dantego
Powodów, by pojechać na wakacje właśnie do Włoch są tysiące. W tym roku warto jednak wybrać się na do północnej części słonecznego "buta" i odbyć podróż śladami Dantego. Wyprawę można rozpocząć w Rawennie, gdzie znajduje się nie tylko zbudowany w XVIII wieku grobowiec poety, ale też otwarte w maju nowoczesne, interaktywne Muzeum Dantego.
- Głównym celem, który przyświecał twórcom tego miejsca, było wzmocnienie kultu i przybliżenie spuścizny Dantego, za sprawą nowoczesnej, użytkowej formy i nowych form komunikacji - mówi mówi Giacomo Costantini - radny miasta ds. turystyki w Rawennie. - Muzeum daje możliwość zagłębienia się w wyobraźnię Dantego za pomocą siły doświadczenia zmysłowego oraz obcowania z zabytkowymi obiektami, zgromadzonymi w tym miejscu. Na gości czeka dziewięć poświęconych Dantemu sal. Jest sala czasu, sala twarzy, Sala Montevideo, sala kultu, sala sławy i trzy sale "Boskiej Komedii" - dodaje Costantini.
Ze względu na zmieniające się restrykcje wynikające z pandemii wprowadzono obowiązek wcześniejszej rezerwacji wizyty. Muzeum znajduje się przy via Dante Alighieri 2/A Jest czynne od wtorku do niedzieli, w godz. 10 - 17:30 (w sezonie letnim). Ceny biletów nie są wygórowane - 3 euro normalny i 2 euro ulgowy (odpowiednio 14 i 9 zł).
Droga Dantego
Rawenna to obowiązkowy przystanek na Le Vie di Dante. Droga Dantego, licząca blisko 400 km - od grobowca poety do Muzeum Dante House we Florencji - kryje jednak znacznie więcej ciekawych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć. Ruszając z Rawenny do Florencji, będziemy podróżować w kierunku odwrotnym niż poeta, trafimy jednak do miejsc, które i on odwiedził. Trasę możemy przebyć w całości lub przemierzyć tylko jej fragmenty. Możemy pokonać ją pieszo, rowerem, samochodem lub… oryginalnym wagonem kolejowym.
- Niezwykłym pomysłem na wakacyjną wyprawę jest podróż pociągiem zainspirowana drogą, która przed wiekami przemierzał sam Dante Alighieri. Pociąg zabiera gości z Florencji do Rawenny z przystankami w Borgo San Lorenzo i Marradi w Toskanii oraz Brisighella i Faenza w Emiliia Romagna. Podróżni mają okazję zobaczyć liczne gaje oliwne, sady owocowe oraz zielone wzgórza, które rozciągają się wzdłuż morza i gór - mówi Andrea Corsini, członek Rady ds. Mobilności, Transportu, Infrastruktury, Turystyki i Handlu włoskiego regionu Emilia Romagna.
- W tym roku, od 3 lipca do 10 października, koleje Emilia-Romagna udostępnią też turystom wyjątkowe, odrestaurowane za przeszło 400 tys euro, zabytkowe wagony kolejowe "centoporte". Przejażdżka tym pociągiem i generalnie Drogą Dantego to naprawdę piękna przygoda - dodaje Andrea Corsini, zachęcając również do odwiedzenia oficjalnej strony Le Vie di Dante www.viedidante.it/en/.
Na Drodze Dantego, bez względu na to, jak i czym ją pokonamy, czeka wiele atrakcji i wspaniałe widoki - piękne krajobrazy i sosnowe lasy Emilia-Romagną, które inspirowały Dantego podczas pisania "Boskiej Komedii", zamki należące do hrabiowskiej rodziny Guidi, zielone wzgórza Toskanii, dawne pustelnie i zabytkowe wioski.
Miejscem, którego nie można przegapić jest Brisighella, która cieszy się sławą jednej z najpiękniejszych wiosek w całych Włoszech. Jest tu wspaniale położona twierdza Rocca Manfrediana i piękna jaskinia Grotta Tanaccia, słynąca z fantastycznych form krasowych. Warte też przejść się wzdłuż Antica Via del Borgo, zwanej Drogą Osłów, zobaczyć plantacje karczochów, uprawianych w specjalnych wąwozach i spróbować wyśmienitego sera, który dojrzewa w gipsowych jaskiniach.
Droga Dantego - jeśli pokonamy całą trasę - kończy się w wyjątkowej, pięknej Florencji - świątyni renesansu. A tu obok licznych wspaniałych zabytków znajduje się dom poety, a w nim Muzeum Dante Hause. Co ciekawe także we Florencji możemy zobaczyć grób pisarza, a właściwie cenotaf, czyli pusty, symboliczny grobowiec. Cenotaf przedstawiający zamyślonego poetę, opłakiwanego przez Poezję, znajduje się w jednej z najważniejszych franciszkańskich świątyń we Włoszech - Bazylice Santa Croce. Tuż obok grobowca Michała Anioła. Chociaż wielkiemu artyście nie udało się sprowadzić szczątków poety do Florencji, to choć symbolicznie spoczęli obok siebie.