Egzotyka8 cudów stworzonych ludzką ręką

8 cudów stworzonych ludzką ręką

8 cudów stworzonych ludzką ręką

Świat jest pełen wspaniałych dzieł, pochodzących zarówno ze świata starożytnego, jak i współczesnego. Jedne z nich stworzyła natura, innym dopomógł człowiek. Oto miejsca, w których niemożliwe stało się możliwe!

Świat jest pełen wspaniałych dzieł, pochodzących zarówno ze świata starożytnego, jak i współczesnego. Jedne z nich stworzyła natura, innym dopomógł człowiek. Oto miejsca, w których niemożliwe stało się możliwe!

Pola ryżowe w Chinach, jak i całej Azji to jedne z piękniejszych form natury, które powstały dzięki ingerencji człowieka. Najbardziej spektakularne widoki czekają na nas w prowincji Junnan. Naukowcy badający ślady uprawy roślin sprzed tysięcy lat doszli do wniosku, że kultywacja ryżu na wielką skalę rozpoczęła się tam ponad 7700 lat temu. Tarasy ryżowe tworzono przez wypalanie drzew na nadbrzeżnych mokradłach w delcie rzeki oraz budowanie grobli, zatrzymujących wodę morską, pojawiającą się w związku z ruchami pływowymi wód Morza Wschodniochińskiego. Wzgórza usiane zalanymi wodą drobnymi poletkami ryżu wprawiają w zachwyt przybywających tu licznie turystów.

pw/if

1 / 7

San Alfonso Del Mar, Chile

Obraz
© http://www.sanalfonso.cl

San Alfonso del Mar słynie z największego na świecie basenu, który wpisany jest do Księgi Rekordów Guinnessa. Jego długość wynosi 1013 metrów i zajmuje teren o powierzchni 8 hektarów. Kurort położony jest w północnej części chilijskiego miasta Algarrobo, znajdującego się w środkowej części kraju nad Oceanem Spokojnym.

2 / 7

Najwyższy most świata

Obraz
© PAP/DPA źródło: Sct

Baluarte to obecnie najwyżej położony most na świecie. Został wzniesiony na wysokość 403 metrów. Rozciąga się na długości 1124 metrów, a jego budowa trwała 4 lata i kosztowała 145 milionów dolarów. Ten cud techniki jest wyższy od wieży Eiffla i Empire State Building (bez iglicy). Zostanie oddany do użytku pod koniec tego roku.

3 / 7

Najwyższy budynek na świecie

Obraz
© Thinstock

Burj Chalifa to obecnie najwyższy budynek na świecie. Oficjalne otwarcie nastąpiło 4 stycznia 2010 roku, a koszt budowy to 1,5 miliarda dolarów. Jeśli postawilibyśmy Wieżę Eiffela na Empire State Building, to otrzymana konstrukcja dalej byłaby niższa od Burj Chalifa. Budynek ma bowiem aż 828 metrów wysokości i 163 piętra użytkowe.

4 / 7

Meteory, Grecja

Obraz
© Vaggelis Vlahos

Z kolei w Grecji można podziwiać klasztory wybudowane na pionowych skałach w kształcie maczug i szpikulców. Meteory, które wybudowano w XIII wieku, wznoszą się na wysokość 540 m n.p.m. Do wielu z nich mnisi dostają się w koszach wciąganych na linach. Część budynków jest osiągalna dla turystów - szczyt zdobywa się wchodząc po stromych schodach. To atrakcja dla osób o mocnych nerwach. Na zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Kręcono tu liczne filmy, m.in. jeden z odcinków Bonda - "Tylko dla twoich oczu" czy film akcji "Sky Riders".

5 / 7

Najsłynniejsze sztuczne wyspy

Obraz
© AFP

Wyspy Palmowe są największym kompleksem sztucznych wysp na świecie. Ich budowa rozpoczęła się w 2001 od usypywania podłoża na dnie szelfu u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Sztuczne wyspy w Dubaju to produkt przede wszystkim ekskluzywny, z licznymi atrakcjami turystycznymi, luksusowymi hotelami i mieszkaniami. Na Palm Jumeirah swoje wille mają tu gwiazdy, takie jak David Beckham, Michael Owen, czy Michael Schumacher.

6 / 7

Niezwykły szklany pomost

Obraz
© uploaded on Flickr by frankpierson under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Skywalk nad Wielkim Kanionem Kolorado uznano za cud inżynierii. Platforma ma kształt podkowy wystającej na ponad 20 metrów od krawędzi urwiska, które opada pionowo w dół na głębokość 1220 metrów. Za 25 dolarów turyści mogą podziwiać otwierającą się pod nimi przepaść, oddzieleni od niej jedynie przezroczystą taflą szkła. Jedni czują w tym miejscu lęk, a inni ogromne rozczarowanie.

7 / 7

Muzeum Guggenheima, Bilbao, Hiszpania

Obraz
© uploaded on Flickr by GViciano under CC license http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Obok Muzeum Sztuki Współczesnej w hiszpańskim Bilbao ciężko przejść obojętnie. Autorem projektu tego niesamowitego budynku jest Frank O. Gehry. Co ciekawe przy projekcie konstrukcji przydał się program komputerowy Catia - używany w przemyśle lotniczym. Muzeum Guggenheima ma powierzchnię 24 000 m kw. i jest zbudowane z blachy tytanowej i szkła. W Bilbao można podziwiać dzieła m.in. Andy Warhola czy Roberta Rauschenberga.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)