8 miejsc w polskich górach, które trzeba zobaczyć choć raz
Już niebawem turyści wyruszą tłumnie na szlaki w Tatrach czy Karkonoszach. Jakie miejsca trzeba zobaczyć choć raz? Oto 8 pięknych zakątków polskich gór!
Już niebawem turyści wyruszą tłumnie na szlaki w Tatrach czy Karkonoszach. Jakie miejsca trzeba zobaczyć choć raz? Oto 8 pięknych zakątków polskich gór!
Jednym z najpiękniejszych miejsc po polskiej stronie Tatr jest Hala Gąsienicowa ze schroniskiem "Murowaniec". Poza urokliwym otoczeniem miejsce stanowi doskonałą bazę wypadową na Kościelec czy Zawrat. Na mniej zaawansowanych czeka wyprawa do Czarnego Stawu Gąsienicowego, który urodą nie ustępuje Morskiemu Oku. Do Hali Gąsienicowej można dotrzeć z Kuźnic w ok. 1,5 godziny.
ik/udm
Największe atrakcje polskich gór - Trzy Korony
Punktem obowiązkowym podczas urlopu w Pieninach jest zdobycie Trzech Koron - najbardziej charakterystycznego miejsca całego regionu. Prowadzi na niego kilka szlaków, m.in. ze Szczawnicy, Czorsztyna i Krościenka. Partia szczytowa składa się z pięciu wapiennych turni. Na najwyższej z nich, czyli Okrąglicy (982 m n.p.m.) znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Dunajec i Magurę Spiską.
Największe atrakcje polskich gór - Morskie Oko
Najpopularniejszy i dla wielu także najpiękniejszy staw w Tatrach to Morskie Oko. Latem oblegane przez tłumy, wiosną i jesienią zachwyca ciszą i spokojem. Wokół wznoszą się skalne ściany, które malowniczo odbijają się w lustrze wody. Staw leży na wysokości 1393 m n.p.m. i jest jednym z nielicznych tatrzańskich zbiorników, w którym żyją ryby. Spacer wokół jeziora zajmuje ok. 40 min.
Największe atrakcje polskich gór - Śnieżka
Także Karkonosze są pełne atrakcji. Najwyższy szczyt to Śnieżka, której wysokość wynosi 1602 m n.p.m. Należy do Korony Europy i pod względem panujących tu warunków stanowi jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce. Wznosząca się w zachodniej części Czarnego Grzbietu, Śnieżka wyraźnie góruje nad okolicą - widok na najwyższy szczyt Karkonoszy oferuje większość pensjonatów w Karpaczu. Stanowi charakterystyczny punkt tutejszego krajobrazu, tak jak Giewont w Zakopanem. Zachód słońca widziany ze szczytu należy do najpiękniejszych w Polsce.
Największe atrakcje polskich gór - Dolina Chochołowska
Dolina Chochołowska - najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach - największe wrażenie robi wiosną, gdy na jej rozległych polanach kwitną kolorowe kwiaty. Ciągnie się na długości 10 kilometrów, z czego 4 to głęboki wąwóz. Górna część dzieli się zaś na Dolinę Starorobociańską, Chochołowską Wyżnią i Jarząbczą.
Największe atrakcje polskich gór - Sokolica
Przebywając w Pieninach koniecznie trzeba zobaczyć Dunajec z lotu ptaka, wybierając się na przykład na pieszą wycieczkę na szczyt Sokolicy (747 m n.p.m.), na którą prowadzi szlak ze Szczawnicy. Nazwa zdradza nam, że kiedyś swoje gniazdo miały tu sokoły. Uroku tutejszej panoramie dodaje reliktowa sosna, znajdująca się pod samym szczytem. Sokolica stanowi przepiękny punkt widokowy nie tylko na Pieniny i przełom Dunajca. Widać stąd również szczyty Tatr Bielskich i Wysokich.
Największe atrakcje polskich gór - Góry Stołowe
Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich, a ich zachodnia część leży po stronie czeskiej. Uznawane są za najbardziej fascynujące i tajemnicze pasmo w kraju - drugiego takiego próżno szukać na Starym Kontynencie. *Góry Stołowe *są mianowicie przykładem gór płytowych, krajobrazu wyjątkowego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Zbudowane ze skał osadowych (piaskowców), charakteryzują się spłaszczonymi, rozległymi wierzchołkami oraz stromymi stokami. Turystów przyciągają niezwykłymi formacjami skalnymi, których nietypowe kształty i rozmiary zapierają dech w piersiach.
Największe atrakcje polskich gór - Połonina Caryńska
Dobrze zachowane kompleksy leśne, dzika zwierzyna i bardzo słabe zaludnienie powodują, że Bieszczady świetnie nadają się do podglądania przyrody. Szczególnie ukochana przez Polaków jest Połonina Caryńska, której nazwa pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie. Najwyższym punktem jest Kruhly Wierch, wznoszący się na 1297 m n.p.m. Piękna panorama z Połoniny Caryńskiej obejmuje Połoninę Wetlińską i grupę okolicznych bieszczadzkich szczytów.
ik/udm