8 najbardziej skażonych miejsc na świecie
Podróże to nie tylko piękne, malownicze krainy. Niestety w każdym zakątku naszej planety są miejsca brudne, zanieczyszczone i skażone. Wolelibyśmy żeby takich miejsc nie było, ale tak naprawdę sami stworzyliśmy taki krajobraz. Dziś zapraszamy was w wirtualną podróż po najbardziej zanieczyszczonych miejscach na Ziemi.
Podróże to nie tylko piękne, malownicze krainy. Niestety w każdym zakątku naszej planety są miejsca brudne, zanieczyszczone i skażone. Wolelibyśmy żeby takich miejsc nie było, ale tak naprawdę sami stworzyliśmy taki krajobraz. Dziś zapraszamy was w wirtualną podróż po najbardziej zanieczyszczonych miejscach na Ziemi.
Czarnobyl przyciąga ludzi z całego świata, począwszy od nuklearnych specjalistów po zwykłych turystów szukających wrażeń. Skażenie środowiska, które nadal jest wysokie, zdaje się jednak nikogo nie odstraszać. Izolowana 30-kilometrowa strefa skażenia jest chętnie odwiedzana przez przyjezdnych i byłych mieszkańców. 26 kwietnia 1986 roku w doszło tu do wybuchu wodoru z reaktora jądrowego bloku nr 4. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych XX wieku. Przed tragedią w mieście mieszkało około 15 tys. osób.
pw/if
Linfen, Chiny
Magazyn _ Times _ uznał Linfen za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Powietrze jest tu prawie czarne. Tym samym przyjeżdżając do tego miejsca odnosi się wrażenie, że wjeżdża się do ciemnego piekła. Powietrze jest tam zanieczyszczone głównie przez węgiel spalany przez okoliczne huty. Tutaj nawet chirurgiczna maseczka nie pomoże.
Dzierżyńsk, Rosja
Dzierżyńsk to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc naszego globu. W tej rosyjskiej miejscowości, podczas zimnej wojny, produkowano broń chemiczną. Działalność fabryk doprowadziła do rozległego skażenia wód gruntowych. Nowojorski Instytut Blacksmith uznał miasto w 2006 roku za drugie, zaraz po Czarnobylu, najbardziej zanieczyszczone miejsce na Ziemi.
Haina, Dominikana
W jednym z najbardziej rajskich zakątków Ziemi - na Dominikanie - znajduje się prawdziwe piekło. To Haina, miasto na jednej z dziewiczych Wysp Karaibskich. Działająca tu niegdyś fabryka akumulatorów przyczyniła się do zachorowania ponad 85 tysięcy ludzi.
Kabwe, Zambia
Bogate złoża ołowiu i kadmu przyczyniły się do niewyobrażalnego zanieczyszczenia powietrza w afrykańskiej miejscowości Kabwe w Zambii. W wyniku działania fabryk przetwarzających surowce, skażenie powietrza aż czterokrotnie przewyższa dopuszczalne normy. W rezultacie miejsce to stało się niezdatne do życia. Problemy ze zdrowiem ma ponad 250 tysięcy mieszkańców.
La Oroya, Peru
W tej niewielkiej miejscowości znajdują się fabryki oraz kopalnie, w których wydobywa się ołów, miedź i cynk. Dwutlenek siarki dzień w dzień przedostaje się tu do atmosfery. To hutnicze miasto zamieszkuje około 35 tysięcy osób, z czego prawie wszyscy są chorzy. Wszystkiemu winne jest bardzo wysokie stężenie ołowiu.
Norylsk, Rosja
Oto kolejne rosyjskie miasto, które zabija. Jest to jedno z najbardziej wysuniętych na północ miast na świecie. Norylsk to niestety także najbardziej skażony teren w Rosji. To tu znajdują się największe na świecie zakłady przetwórcze metali ciężkich, takich jak: miedź, ołów, nikiel, selen i cynk. Co roku produkuje się tu 500 tys. ton miedzi, tyle samo niklu oraz 2 miliony ton dwutlenku siarki. Do tego 130-tysięcznego miasta zakaz wstępu mają cudzoziemcy.
Ranipet, Indie
Ranipet jest częścią indyjskiego dystryktu Vellore. Położone jest w odległości około 100 km od Madrasu i 26 km od Vallore. Mimo, że samo miasto nie jest duże, jednak problem zanieczyszczenia środowiska jest tu ogromny. Głównym źródłem skażenia są odpady chemiczne substancji używanych przy produkcji wyrobów skórzanych przez tutejsze fabryki. Szacuje się, że około 1,5 mln ton trujących odpadów zostało zgromadzonych tu przez około 2 lata. Zalegają one na 2-hektarowym otwartym terenie zatruwając ziemię i wody gruntowe.
pw/if