8 wspaniałych miejsc na urlop w Europie Środkowo-Wschodniej

8 wspaniałych miejsc na urlop w Europie Środkowo-Wschodniej
Źródło zdjęć: © Magdanatka/Shutterstock.com

Większość z nas podróżuje - raz bliżej, raz dalej, czasem na weekend, a czasem na dłużej - jednak najczęściej wybieramy miejsca nam znane, sprawdzone i popularne. Co w takim razie z resztą naszej pięknej Europy? We współpracy z Wędrownymi Motylami - laureatami i finalistami konkursu na Blog Roku 2014 w kategorii Podróże - trivago.pl przygotowało listę 8 często omijanych, a wartych odwiedzenia miejsc w Europie Środkowo-Wschodniej.

Większość z nas podróżuje - raz bliżej, raz dalej, czasem na weekend, a czasem na dłużej, jednak najczęściej wybieramy miejsca nam znane, sprawdzone i popularne. Co w takim razie z resztą naszej pięknej Europy? We współpracy z Wędrownymi Motylami- laureatami i finalistami konkursu na Blog Roku 2014 w kategorii "Podróże", serwis trivago.pl przygotował listę 8 często omijanych, a wartych odwiedzenia miejsc w Europie Środkowo-Wschodniej. Oto one!

Szentendre, położne niedaleko Budapesztu, to malownicze miasto, którego historia sięga XI wieku, jednak jego tereny zamieszkiwane były przez okoliczne ludy już wiele wieków wcześniej. Najechane i zniszczone, najpierw przez Mongołów a następnie przez Turków, zostało odbudowane w XVII wieku i wyrosło na niezwykle oryginalne, pełne uroku miasteczko od lat pozostające inspiracją dla artystów. Latem okolice zalewają tłumy turystów i to głównie z tego powodu warto przyjechać tu wiosną bądź jesienią.

Trivago.pl/pw/at

1 / 7

Południowe Morawy, Czechy

Obraz
© TTstudio/Shutterstock.com

Coraz częściej nazywane "Słowiańską Toskanią" Morawy Południowe, to prawdopodobnie jeden z najbardziej malowniczych regionów Centralnej Europy. To fantastyczna kraina pełna potężnych zamków, bogata w lokalny folklor i słynąca ze wzgórz pokrytych gęstymi lasami i licznymi winnicami. Będąc w okolicy warto odwiedzić nie tylko Brno, ale również kilka mniejszych miejscowości, jak Mikulov, Bitov czy Znjomo oraz pobłądzić po wapiennych wąwozach i jaskiniach Morawskiego Krasu.

2 / 7

Bańska Szczawnica, Słowacja

Obraz
© Maran Garai/Shutterstock.com

Położona w środku Gór Szczawnickich, Bańska Szczawnica, to prawdziwa perła Słowacji, która od 1993 roku wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO. To najstarsze miasto górnicze w całej Słowacji pozostaje mieszanką barokowych, renesansowych i neoklasycznych budowli postawionych na przestrzeni wieków w różnych celach. Są to fantastyczne rzeźbione kościoły, konstrukcje obronne oraz zgrabne pałace. Wszystko to na powierzchni 35 km kw.

3 / 7

Zamki chłopskie Transylwanii, Rumunia

Obraz
© David Ionut/Shutterstock.com

Fenomen zamków chłopskich jest taki, że zachowując prawie wszystkie cechy budowli obronnych, zostały w całości postawione przez chłopów i przez nich również były zarządzane. Otoczone potężnymi murami, miały służyć lokalnej ludności jako schronienie podczas najazdu wrogów. Jednym z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych zamków chłopskich jest, położony na wzgórzu i wciąż trudno dostępny, Rasnov. Do dziś zamkowe obwarowania budzą wśród odwiedzających respekt. Wartym uwagi jest również, wpisany na listę UNESCO, zamek Calnic. Oba zamki to jedne z nielicznych w pełni zachowanych tego typu budowli w tym regionie Europy.

4 / 7

Półwysep Tihany, Węgry

Obraz
© © gaborphotos - Fotolia.com

Długi na nieco ponad 5 km i szeroki na 3 km kawałek ziemi położony na północy słynnego Jeziora Balaton, to nic innego jak Półwysep Tihany. Centralną część tego skalistego terenu zajmują jeziora pochodzenia wulkanicznego. Wschód i zachód to głównie małe, urokliwe miasteczka, w których nie trudno o trafienie na winnicę. Większość okolicznych wzgórz porośnięta jest winoroślami, z których produkuje się jedne z najsmaczniejszych win Europy.

5 / 7

Przełom Dunaju w Żelaznej Bramie, Serbia/Rumunia

Obraz
© Porojnicu Stelian/Shutterstock.com

Na pograniczu Serbii i Rumunii, pomiędzy Karpatami a Górami Wschodnioserbskimi, rozciąga się przełomowy odcinek Dunaju, nazywany Żelazną Bramą. Można się tam dostać drogą lądową bądź wybrać bardziej alternatywny sposób - żeglugę. Bez względu na wybrany środek transportu roztaczające się dookoła widoki potrafią zaskoczyć. Z jednej strony rzeka, a z drugiej porośnięte gęstymi lasami wzgórza, czynią z tej okolicy fantastyczne miejsce do odpoczynku i relaksu.

6 / 7

Półwysep Kaliakra, Bułgaria

Obraz
© Kiril Stanchev /Shutterstock.com

Skalisty i wysunięty najdalej na wschód punkt Bułgarii *to półwysep *Kaliakra. Jego klify sięgają nawet 70 metrów wysokości, co czyni z nich idealny punkt do obserwacji pływających w Morzy Czarnym delfinów. Aktualnie Kaliakra to rezerwat przyrody z fantastycznie zachowanym dziedzictwem historycznym. Wszystko to w połączeniu z cudownym krajobrazem i bogactwem kulturowym samej Bułgarii, czyni z tego miejsca jedno z najbardziej wartych odwiedzenia punktów na mapie Europy Środkowo-Wschodniej.

7 / 7

Kutna Hora, Czechy

Obraz
© Lukaszewicz /Shutterstock.com

Kutna Hora, przez wielu nazywana "państwowym skarbcem", to miasteczko położone w centrum czeskiej Bohemii. Dzięki wspaniałej architekturze w 1995 roku miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Bez dwóch zdań można ją nazwać perłą środkowoeuropejskiego gotyku. Kościół św. Barbary, ossuarium kościoła Wszystkich Świętych czy gotycka kaplica czaszek w pobliskiej miejscowości Sedlec to jedynie niektóre z fascynujących tutejszych budowli, które warto odwiedzisz.

Trivago.pl/pw/at

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)