Absolutny hit Polaków. Zainteresowanie tym krajem wzrosło gigantycznie
Wraz z końcem roku pojawia się wiele podsumowań, także w turystyce. Powody do radości ma Turcja, dla której minione 12 miesięcy były wyjątkowo udane w tym sektorze. Ten kierunek jest hitem także wśród Polaków. Choć popularność kraju nie dziwi, liczby są wręcz szokujące.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Turcja to już od kilku lat absolutny hit sprzedaży, jeśli chodzi o wyjazdy letnie. Wcześniej walczyła o palmę pierwszeństwa z Grecją. Obecnie nie ma sobie równych.
Turcja hitem wśród Polaków
Już w 2022 r. - według raportu Polskiej Izby Turystyki - wybrało ją aż 31,3 proc. klientów polskich biur podróży, a drugą w zestawieniu Grecję 24 proc. polskich turystów.
To, że 2023 r. będzie rekordowy, widać było już wiosną. Z tygodnia na tydzień widać było coraz większe zainteresowanie tym kierunkiem, zarówno na urlop wiosną, przed wysokim sezonem, jak i w wakacje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"
Wzrost jaki zanotowała Turcja w tym roku jest ogromny. Jak wynika z najnowszych danych, przedstawionych przez tamtejsze Ministerstwo Kultury i Turystyki, od stycznia do listopada 2023 r. do Turcji wybrało się 1,52 mln Polaków, czyli o 36,57 proc. więcej niż w 2022 r.
Dla porównania przed pandemią - w 2019 r., który na tamtą chwilę był rekordowym dla tureckiej turystyki - turystów z Polski przyjechało 869 tys. W 2023 r. prawie podwoimy więc ten wynik.
Turcja kusi cenami, all inclusive i świetną pogodą
Kierunek gwarantuje wysokie temperatury, dużo słońca, świetne hotele z bogatą ofertą all inclusive, a przede wszystkim bardzo zachęcające ceny. Najczęściej podróżowaliśmy do regionu Antalyi, ale gros osób wybrało także pobyty nad wybrzeżem Morza Egejskiego.
- Po pierwsze Turcja od lat słynie z bogatego all inclusive w luksusowych resortach, z tej formy pobytu chętnie korzystają rodziny z dziećmi, które poza atrakcyjnymi warunkami cenią też dobry stosunek ceny do jakości - wyjaśnia Marzena German z Wakacje.pl. - Po drugie, w tym roku oferta była wyjątkowo szeroka - na Riwierę Turecką można było polecieć ze wszystkich 12 lotnisk Polski, dzięki czemu osoby, które do tej pory mogły nie brać pod uwagę wycieczek lotniczych, chętniej kusiły się na taką opcję. Znaczenie miała też różnorodność oferty hotelowej.
Jak podkreśla ekspertka, największym powodzeniem cieszyły się obiekty pięcio- i czterogwiazdkowe z formułą all inclusive, ale można było też wykupić pobyt w niewielkich hotelach ze śniadaniem położonych blisko centrów miast i miasteczek.
Turcja - ukochany kierunek turystów z Rosji
Łącznie Turcja przez pierwsze 11 miesięcy 2023 r. przyjęła prawie 47 mln zagranicznych turystów. Jest to imponujący wzrost rok do roku - o ponad 10 proc. W rekordowym przedpandemicznym 2019 r. było ich 42,91 mln.
Numerem jeden wśród turystów odwiedzających Turcję w mijającym roku są Rosjanie, których przyjechało ponad 6 mln. Niewiele mniej (prawie 6 mln) wypoczywało tam Niemców. Sporo było także Brytyjczyków - prawie 4 mln.
Turcja chce więcej
Do 2030 r. rząd turecki zamierza osiągnąć roczne przychody z turystyki na poziomie 100 miliardów dolarów, a do 2028 r. liczba turystów ma przekroczyć 70 milionów w roku.
Te ambitne plany ogłosił wiceprezydent kraju, Cevdet Yilmaz, w listopadzie 2023 r. podczas 6. Międzynarodowych Targów Turystyki i Podróży TravelExpo w Ankarze.
Biorąc pod uwagę 10-procenowy wzrost liczy turystów rok do roku, 70 mln turystów w 2028 r. jest liczbą możliwą do osiągnięcia.
Z drugiej strony trzeba zaznaczyć, że cele postawione przez turecki rząd na 2023 r. nie zostaną osiągnięte. Oszacowano że wakacyjny kraj powinien przyjąć 60 milionów turystów, więc żeby to było możliwe, w grudniu musiałoby wypoczywać w Turcji aż 13 mln turystów.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.