Absolutny hit tego roku w Polsce. Tłumy największe w historii
Zamek Królewski na Wawelu pochwalił się, że w 2022 roku zanotował "frekwencję wszech czasów". Atrakcję zwiedziło aż milion 785 tysięcy osób - to absolutny rekord w dziejach zabytkowego obiektu.
"Tak intensywnego roku Zamek Królewski na Wawelu jako muzeum nie przeżył w całej historii. Mijający sezon zamkniemy z wynikiem zbliżonym do 1 mln 785 tysięcy zwiedzających. To frekwencja wszech czasów" - podaje Zamek Królewski na Wawelu.
Wawel oblężony przez turystów w 2022 roku
Prof. Andrzej Betlej, pełniący rolę dyrektora słynnej atrakcji, dodaje, że "doszło do oblężenia zamku w mijającym 2022" - Wawel warto zwiedzić nie tylko raz w życiu, a przynajmniej kilka razy w ciągu jednego roku – przypomina, zapewniając, że "nie spocznie na laurach", a w 2023 roku zaskoczy i olśni publiczność kolejnymi wystawami.
W 2022 r. otwarto 16 wystaw. Od końca czerwca Nowy Skarbiec Koronny zwiedziło prawie 140 tys. osób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Zdradzają maltańskie sekrety. "Mało kto o nich wie"
"Rok 2022 kończymy też z długą listą zakupów 45 obiektów, które wzbogaciły wawelską kolekcję. Część z nich jeszcze chwilę pozostaje niespodzianką, ale już wkrótce będą cieszyć oczy rzeszy zwiedzających." - podsumowuje dyrekcja wawelskiego zamku na jego stronie internetowej.
Na Wawelu powstaje podziemna trasa zwiedzania i "wystawa totalna"
Trwają prace nad nową ścieżką zwiedzania pod wschodnim skrzydłem Zamku Królewskiego na Wawelu, która odsłoni przed zwiedzającymi nieudostępniane dotąd pomieszczenia i przybliży historię renesansowej rezydencji. W 2023 roku otwarta zostanie też "wystawa totalna" prezentująca panoramę kultury Korony i Litwy.
Czytaj więcej: Rynek Podziemny w Krakowie. Jakie tajemnice skrywa?
Zamek Królewski na Wawelu wraz z wawelskim wzgórzem to jedno z miejsc o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w Polsce. Wielowiekowa siedziba królów i symbol polskiej państwowości, w roku 1930 Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju, przechowującym cenny zespół obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany i mebli. W komnatach eksponowane są słynne arrasy Zygmunta Augusta i wspaniałe renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich, a wawelskie zbiory sztuki wschodniej obejmują znakomitą i największą w Europie kolekcję namiotów.