Absurd na polskim dworcu. Od sześciu lat nie można korzystać ze schodów
27 maja będzie historycznym dniem dla krakowskiego dworca - w nocy z poniedziałku na wtorek mają zostać zamontowane ruchome schody. Zastąpią konstrukcję, z której od prawie sześciu lat nie da się korzystać. Doczekała się wielu memów i żartów.
W nocy z poniedziałku 27 maja na wtorek 28 maja rozpocznie się montaż nowych schodów ruchomych na dworcu głównym w Krakowie. Poprzednie schody ruchome nie działały od prawie sześciu lat. Zostały zdemontowane w lutym br.
Nowe schody w Krakowie
Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował, że dołoży wszelkich starań, aby prace przebiegały sprawnie i nie powodowały dużych utrudnień dla podróżnych.
Kolejnym etapem prac na Małopolskim Dworcu Autobusowym będzie montaż stalowej i szklanej konstrukcji zadaszenia nad schodami. Poręcze schodów mają być podgrzewane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ceny w Tatrach. "Górnej granicy nie ma"
W sierpniu schody powinny być oddane do użytkowania. Koszt prac to ponad 4 mln zł - z budżetu miejskiego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Schody ruchome przy dworcu głównym w Krakowie nie działają od listopada 2018 r. Wcześniej, wielokrotnie się psuły i działały z przerwami. Przyczyną awarii schodów mają być korozja, spowodowana brakiem zadaszenia oraz zużycie łańcuchów stopniowych. Przy dworcu, obok niedziałających schodów, znajdują się także zwykłe schody oraz winda.
Obiekt doczekał się już wielu memów i krążących po internecie żartów. Mieszkańcy Krakowa przyznają, że już nie pamiętają, kiedy schody działały.
Dworzec w Krakowie
Dworzec kolejowy w Krakowie powstał w latach 1844-1847 według projektu wrocławskiego architekta Petera Rosenbauma, który nadał mu neorenesansowego charakteru. W XIX w. stacja przeszła jeszcze dwie metamorfozy, dzięki którym zyskała elementy eklektyczne.
W 2010 r. PKP rozpoczęło budowę nowego dworca kolejowego. Po czterech latach od rozpoczęcia inwestycji, po wielu perturbacjach z podwykonawcami, stacja nazwana "Kraków Nowy Główny" została oddana do użytku 14 lutego 2014 r..
Źródło: PAP, WP Turystyka