Skalne Miasto. Magiczna atrakcja tuż za granicą Polski
I właśnie u naszych południowych sąsiadów - w pobliżu miejscowości Teplice nad Metuji oraz Adrspach - znajduje się jedno z najciekawszych skalnych miast w Europie. Poznajcie bliżej Skały Adrszpasko-Cieplickie!
Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich. Drugiego takiego pasma próżno szukać na Starym Kontynencie. Góry Stołowe są mianowicie przykładem gór płytowych, krajobrazu wyjątkowego w całej Europie. Zbudowane ze skał osadowych (piaskowców), charakteryzują się spłaszczonymi, rozległymi wierzchołkami oraz stromymi stokami. Turystów przyciągają niezwykłymi formacjami skalnymi, których nietypowe kształty i rozmiary zapierają dech w piersiach. Ich zachodnia część leży po stronie czeskiej. I właśnie u naszych południowych sąsiadów - w pobliżu miejscowości Teplice nad Metuji oraz Adrszpach - znajduje się jedno z najciekawszych skalnych miast w Europie. Poznajcie bliżej Skały Adrszpasko-Cieplickie!
Tekst: Iwona Kołczańska /udm
Skały Adrszpasko-Cieplickie, Czechy
Adrszpaskie Skalne Miasto znajduje się w północno-zachodniej części masywu i przyciąga turystów niezwykłym krajobrazem, na który składają się strzeliste formacje i strome bloki piaskowca. Ze względu na działanie wody, mrozu i wiatru są one podzielone licznymi kanionami i szczelinami. W labiryncie wąwozów i skalnych tworów można poczuć się jak na planie "Opowieści z Narnii". Dla turystów przygotowano tu kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Najłatwiejsza trasa nadaje się dla wszystkich, także małych dzieci, które w skalnym mieście poczują się jak w raju. Już sama Brama Gotycka (na zdjęciu) robi ogromne wrażenie - to tutaj niegdyś znajdowało się pierwsze wejście do skalnego labiryntu.
Skały Adrszpasko-Cieplickie, Czechy
Podczas wycieczki na turystów czeka wiele atrakcji. Przejście najpopularniejszej trasy zajmuje ok. 2-3 h. Znajdziemy tu wiele ułatwień - przygotowano poręcze, drabiny, chodniki, kładki czy schody. Zwiedzający mogą podziwiać formacje o najróżniejszych kształtach i nazwach. Do najpopularniejszych należą: Kochankowie czy Głowa Cukru. Od głównej trasy odbijają szlaki prowadzące na szczyty skalnych iglic.
Skały Adrszpasko-Cieplickie, Czechy
Poza podziwianiem samym formacji skalnych turyści mogą zobaczyć ruiny zamków oraz imponujące wodospady, a także podziwiać panoramę z punktów widokowych oraz zrobić przerwę nad malowniczym jeziorem. Zbiornik w dawnej piaskowni zachwyca barwą - woda mieni się w różnych odcieniach błękitu, a przejrzystością dorównuje najpiękniejszym górskim stawom. Dużą atrakcję stanowi także wycieczka łódką po jeziorze.
Skały Adrszpasko-Cieplickie, Czechy
Co ciekawe, wyjątkowy obszar został dość późno odkryty przez turystów. W skalne labirynty zapuszczali się tylko okoliczni mieszkańcy, szukając schronienia w niespokojnych czasach. Dopiero XVIII wiek przyniósł Adrszpaskim Skałom popularność. Zakątek odwiedziło wiele słynnych postaci - król polski i elektor saski August II Mocny, cesarz Józef II, cesarz Karol I czy Johann Wolfgang Goethe, którego popiersie możemy podziwiać na terenie skalnego miasta. Adrszpach cieszył się ogromną popularnością wśród artystów - skalne iglice stanowiły dla wielu źródło natchnienia.
Skały Adrszpasko-Cieplickie, Czechy
Obecnie *Skały Adrszpasko-Cieplickie *stanowią nie tylko atrakcję turystyczną, ale także raj dla fanów wspinaczki. Jako wymarzony teren do uprawiania tego sportu zostały odkryte na początku XX wieku. Do II wojny światowej wytyczono drogi na ok. 40 iglic. Po 1945 roku rozpoczęła się tutaj złota era dla wspinaczki. Do dziś zdobyto ponad 2 tysiące skał. Na szlaku turystycznym można zobaczyć drewnianą kapliczkę poświęconą czeskim wspinaczom, którzy zginęli w górach na całym świecie.
Skały Adrszpasko-Cieplickie, Czechy
Jak dojechać?
Do *Adrszpaskich Skał *najlepiej dojechać jest samochodem. Od Mieroszowa dzieli je odległość ok. 12 km.
Ceny: Za wstęp na teren Adrszpaskiego Skalnego Miasta zapłacimy 60 koron/ 9zł (osoba dorosła) i 30 koron/4,5 zł (dzieci). Rejs łódką po jeziorze - 30 koron.
Tekst: Iwona Kołczańska /udm