Trwa ładowanie...

Afera w Gdańsku. Dawna "dziura wstydu" znów na ustach wszystkich

Długie lata teren w okolicach Parku Zdrojowego w gdańskim Brzeźnie był delikatnie mówiąc mało zachęcający. W 2020 roku postała tam jednak strefa gastronomiczno-wypoczynkowa, a rok później ukończono rewitalizację Domu Zdrojowego. O tym zakątku Gdańska znów zrobiło się głośno.

Gdańskie Brzeźno znów na ustach wszystkichGdańskie Brzeźno znów na ustach wszystkichŹródło: Adobe Stock
dbsg9w4
dbsg9w4

Brzeźno to nie tylko słynne molo, ale także eklektyczny Dom Zdrojowy, który powstał pod koniec XIX wieku. Przez długie lata turyści się tam nie zapuszczali, ponieważ zaniedbany obiekt i jego okolica absolutnie nie zachęcały do spacerów. Obszar nazywany był nawet przez mieszkańców Gdańska "dziurą wstydu".

Brzeźno - koniec z "dziurą wstydu"

Zmieniło się to dwa lata temu - w 2020 roku na obszarze między Domem Zdrojowym a plażą powstała strefa gastronomiczno-wypoczynkowa, którą rozbudowano rok później. Można tutaj zrelaksować się na jednym z leżaków, ale też spędzić aktywnie czas ze znajomymi czy rodziną. Dla dzieci przygotowano plac zabaw.

Z kolei Dom Zdrojowy po rewitalizacji otworzył się znów dla mieszkańców i turystów w grudniu 2021 roku. Łączny koszt zagospodarowania obiektu wyniósł ok. 27 mln zł. Środki pochodziły z budżetu miasta Gdańska oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dom Zdrojowy jest nadmorską filią Hevelianum, przeznaczoną na edukację ekologiczną.

Dom Zdrojowy w Brzeźnie odzyskał dawny blask Wikimedia Commons
Dom Zdrojowy w Brzeźnie odzyskał dawny blaskŹródło: Wikimedia Commons, fot: Andrzej Otrębski

W Brzeźnie stanął "namiot kiczu"

Niestety mieszkańcy Gdańska znów mają powody do niezadowolenia. Ledwie Brzeźno choć częściowo odzyskało dawny blask, znów według nich próbuje się je oszpecić. Mowa o konstrukcji, która stanęła między strefą wypoczynkowo-rekreacyjną a Domem Zdrojowym. Nie da się ukryć, że wielki biały namiot z maszynami do gier i automatami na żetony skutecznie zasłania widok na morze.

dbsg9w4

"Jak to możliwe, że w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Zdrojowego powstał namiot kiczu? Założenia strefy relaksu w Brzeźnie, które były prezentowane mieszkańcom, nie przewidywały tego rodzaju wątpliwej rozrywki. To nie jest odpowiedzialne społecznie, aby tego rodzaju obiekt został postawiony bez konsultacji z mieszkańcami. Namiot wygląda brzydko oraz kiczowato i kontrastuje z przepięknym Domem Zdrojowym" - napisała w liście do Trójmiasto.pl mieszkanka Gdańska.

O sytuacji alarmował już na początku kwietnia Mateusz Błażewicz, radny dzielnicy Brzeźno. "Powstaje kolejna dziwna konstrukcja, skrajnie niezgodna z obowiązującymi przepisami oraz miejscowym planem. Miała być piękna Hala Plażowa, a powstaje ordynarny cyrk" - napisał na Twitterze.

Inwestor nie widzi jednak problemu ani w szpecącym krajobraz namiocie, ani w obecności automatów do gier w pobliżu obiektu służącemu edukacji.

dbsg9w4

"Takie same automaty funkcjonują w innych trójmiejskich przestrzeniach plażowych: przy molo w Brzeźnie, w Jelitkowie - przy wejściu głównym oraz w każdej strefie gastronomicznej. Nie są i nie były obiektem krytyki. Przeciwnie - korzystają z nich dorośli i dzieci" - argumentuje Małgorzata Kropielnicka, radca prawny, przedstawiciel inwestora, cytowana przez Trójmiasto.pl.

Automaty do gier to nie tylko problem Gdańska. Są widoczne zarówno w kurortach nadmorskich, jak i w górach - w Zakopanem zobaczymy je przy Krupówkach czy pod Gubałówką.

dbsg9w4

Źródło: Trójmiasto.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj