Trwa ładowanie...

Airbnb usunie wszystkie oferty z izraelskich osiedli w okupowanej Palestynie

Zarząd Airbnb zapowiedział, że usunie ze swojej strony wszystkie nieruchomości w izraelskich osadach, zbudowanych na okupowanych terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu. Wszystko po latach oskarżeń, w których podnoszono, że firma oferuje nielegalne placówki.

Share
Airbnb usunie wszystkie oferty z izraelskich osiedli w okupowanej PalestynieŹródło: East News
d45xcf3

Airbnb, czyli strona, na której można rezerwować noclegi, ogłosiła 19 listopada, że ok. 200 ofert zostanie zdjętych. Wielu będzie postrzegało tę decyzję jako zwycięstwo palestyńskiego ruchu anty-okupacyjnego.

"Wiele osób z miejscowej społeczności stwierdziło, że firmy nie powinny czerpać zysków z terenów, z których ludzie zostali wysiedleni" - napisano w oświadczeniu. "Doszliśmy do wniosku, że powinniśmy usunąć oferty w izraelskich osiedlach na okupowanym Zachodnim Brzegu, które stanowią rdzeń sporu między Izraelczykami a Palestyńczykami".

Aktywiści od lat wzywają Airbnb i inne firmy do wycofania się z kwestionowanego terytorium. Zarząd Airbnb przyznał, że długo rozpatrywali, co będzie najlepszym ruchem w tej kwestii.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, Human Rights Watch, z zadowoleniem przyjął informację o decyzji Airbnb.

d45xcf3

"Przez dwa lata organizacja Human Rights Watch rozmawiała z Airbnb o pośrednictwie w wynajmach na osiedlach w Zachodnim Brzegu, które są nielegalne na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego i dla których palestyńscy posiadacze są pozbawieni możliwości wjazdu" - powiedział.

Ruch osadniczy dążył do wspierania turystyki na okupowanych ziemiach z pomocą izraelskiego rządu, który utworzył tam parki narodowe. W opublikowanym sprawozdaniu Unii Europejskiej stwierdzono, że niektóre projekty są wykorzystywane "jako narzędzie polityczne do wspierania, legitymizacji i rozszerzania osiedli".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Luksusowe apartamenty w budynku dawnej katowni

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d45xcf3

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45xcf3
d45xcf3