Albania - nieodkryty raj Europy

Albania - nieodkryty raj Europy
Źródło zdjęć: © www.facebook.com/pages/Discover-Albania

Jeśli pragniemy spokojnych wakacji bez utrudnień - Albania może nas rozczarować. Ale jeśli w świat gna nas chęć przeżycia niezapomnianej przygody, jeśli chcemy doświadczyć czegoś, co w Europie jest już niemal niemożliwe - to powinniśmy wybrać się do Albanii. Atrakcje nie są tu takie znów małe, a codzienna walka z przeciwnościami losu może zyskać posmak prawdziwej przygody. Pomogą nam w podróży gościnność zwykłych Albańczyków, pogodne niebo, ciepła woda Adriatyku, góry pokryte bunkrami (podobno w Albanii jest ich 600 tys.!), rozklekotane pociągi bez okien i drzwi, 20-letnie mercedesy królujące na pozbawionych asfaltu drogach. Czy są jeszcze jacyś niezdecydowani? Poznajcie bliżej najciekawsze zakątki Albanii.

Jeśli pragniemy spokojnych wakacji bez utrudnień - Albania może nas rozczarować. Ale jeśli w świat gna nas chęć przeżycia niezapomnianej przygody, jeśli chcemy doświadczyć czegoś, co w Europie jest już niemal niemożliwe - powinniśmy się tam wybrać. Atrakcji jest tu co nie miara, a codzienna walka z przeciwnościami losu doda tylko smaku takiej wyprawie. W podróży pomoże nam gościnność zwykłych Albańczyków, pogodne niebo, ciepła woda Adriatyku, góry pokryte bunkrami (podobno w Albanii jest ich 600 tys.!), rozklekotane pociągi bez okien i drzwi, 20-letnie mercedesy królujące na pozbawionych asfaltu drogach. Czy są jeszcze jacyś niezdecydowani? Poznajcie bliżej najciekawsze zakątki Albanii.

www.facebook.com/DiscoverAlbania

Mateusz Otręba/pw/if

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 8

Berat, Albania

Obraz
© www.facebook.com/pages/Discover-Albania

Berat *to prawdziwe miasto-muzeum, usytuowane jest w środkowej *Albanii, ok. 135 km na południe od Tirany, u stóp łańcucha górskiego Tomor. To znaczący ośrodek kulturowy i turystyczny Albanii. Ze względu na charakterystyczną architekturę nazywane jest "miastem tysiąca okien". Swoim pięknem zwróciło uwagę wielu artystów, m.in. poetów i malarzy. Jego niezwykła wartość historyczna, kulturowa oraz architektoniczna spowodowała, że w 2008 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

silver-john - Fotolia.com

2 / 8

Saranda, Albania

Obraz
© Wikipedia.org by ZNZ Licencja CC

Saranda to najsłynniejszy kurort riwiery albańskiej, usytuowany nad Morzem Jońskim na wysokości greckiej wyspy Korfu. Oddalony blisko 300 km na południowy zachód od Tirany i 120 km na południe od Wlory. Jest to największe miasto w południowo-zachodniej Albanii (20. w skali kraju). Nazwa miejscowości wywodzi się od klasztoru poświęconego 40 świętym męczennikom. Ze względu na swoje walory krajobrazowe (wysokie góry, lazurowe morze) i doskonałą pogodę (ok. 300 dni słonecznych) Saranda jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w Albanii. W samym mieście nie ma wielu zabytków. Jest to miasto nastawione głównie na plażowiczów i imprezy. Znajduje się tu niedawno wybudowany mały turystyczny port jachtowy. Na miejskich bulwarach uwagę przykuwają bunkry, będące pozostałością dawnej epoki. Często są one przyozdobione różnymi malunkami. Kilka z nich pomalowano nawet w kwiatki. W mieście uwidacznia się wpływ turystyki. Jeszcze kilka lat temu baza hotelarsko-gastronomiczna właściwie tutaj nie istniała.
Coraz większe zainteresowanie turystów tym regionem pociągnęło jednak za sobą duże inwestycje. Miasto zmieniło się w ostatnich latach nie do poznania - oczywiście z korzyścią dla turystów. Saranda to także baza wypadowa do wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO antycznego miasta, a obecnie Parku Archeologicznego Butrint. Na obrzeżach można zobaczyć pozostałości klasztoru 40 świętych z Sebasty.

www.facebook.com/DiscoverAlbania

3 / 8

Porto Palermo, Albania

Obraz
© www.facebook.com/pages/Discover-Albania

Około 10 km na południe od miasta Himara znajduje się miejscowość Porto Palermo, a w niej charakterystyczny zamek. Uważa się, że został on wybudowany w XVIII wieku przez Alego Paszę z Tepeleny w celach wojskowych. Istnieją również wzmianki, że wybudowali go Rzymianie podczas swojego panowania na tych terenach. Zlokalizowany na półwyspie w zatoce Porto Palermo (nazywanej niegdyś Panormes), zamek uznawany jest za jedną z największych atrakcji turystycznych w tej części wybrzeża Morza Jońskiego. Twierdza ma kształt trójkąta o wymiarach 150x400 m, a jej ściany sięgają 20 m. Okolice zamku porośnięte są typową roślinnością śródziemnomorską. Panoramę rozciągającą się wokół fortecy można podziwiać z wieży obronnej.

www.facebook.com/DiscoverAlbania

4 / 8

Jezioro Koman, Albania

Obraz
© www.facebook.com/pages/Discover-Albania

Koman *to sztuczne jezioro, przepiękne, kręte i wąskie, nazywane często albańskim fiordem. Ma 72 km długości i zajmuje powierzchnię ok. 82 km kw. Rozciąga się w północnej części *Albanii *w obwodzie *Kukës od miejscowości Koman (ok. 50 km na wschód od Szkodry) do Fierzë (ok. 15 km na południowy zachód od Bajram Curri, ok. 120 km na północny zachód od Kukës). Powstało w 1978 roku podczas budowy elektrowni wodnej w Fierzë. Jest to zbiornik retencyjny, do którego wpada kilka rzek, m.in. Czarny Drin (Drini i Zi, wypływający z Jeziora Ochrydzkiego), Biały Drin (Drini i Bardhë, spływający z gór Rugowa) oraz Lumë.

5 / 8

Himara, Albania

Obraz
© © ollirg - Fotolia.com

Ten zaskakująco piękny nadmorski kurort usytuowany jest w centrum riwiery albańskiej u podnóża wysokich gór Llogarë. Leży ok. 75 km na południe od Wlory *i ok. 60 km na północ od *Sarandy. Jest to największe miasto nadmorskie w okolicy. *Himara * jest rzadko odwiedzana przez zagranicznych turystów. W większości przyjeżdżają tu Albańczycy; często spotykani są również Grecy i Włosi. Miasto słynie z przepięknych plaż oraz lazurowego, krystalicznie czystego morza. W *Himarze *są dwie plaże. Jedna z nich to plaża Llamani w kształcie zatoki z wielkimi białymi skałami na tle przejrzystej wody. Jest ona często wykorzystywana do promocji regionu i kraju przez Ministerstwo Turystyki. Wzdłuż plaży w centrum ciągnie się promenada, przy której zlokalizowana jest większość tutejszych hoteli i restauracji. Do najsłynniejszych zabytków należy zamek Himara (Kalaja e Himarës) w północnej części miasta. Jego pozostałości znajdują się ok. 1 km od wybrzeża Morza Jońskiego.

6 / 8

Wlora, Albania

Obraz
© www.facebook.com/pages/Discover-Albania

Wlora to znana miejscowość wypoczynkowa w południowo-zachodniej części kraju, ok. 150 km od Tirany i 90 km od Beratu, leżąca nad zatoką o tej samej nazwie. Od morza oddzielają ją największy w kraju przylądek Karaburun (długości 16 km) oraz wyspa Sazan (17 km od miasta). Zatoka ma 19 km długości, 15 km szerokości i do 54 m głębokości. Przylądek Karaburun rozgranicza Adriatyk i Morze Jońskie. Ze względu na wapienną budowę, jest on pełen wytworów krasowych, m.in. jaskiń (ok. 20). Największą jaskinią na przylądku jest Haji Ali, osiągająca 60 m wysokości i 40 m długości. Wlora to jedno z najpiękniejszych miast w tej części Albanii. Ze względu na położenie na styku Adriatyku z Morzem Jońskim często nazywa się ją miastem dwóch mórz, a ze względu na historię - miastem flagi. To miejsce ogłoszenia niepodległości Albanii. Była to także pierwsza stolica kraju. Poza interesującą kulturą i krajobrazem jest ona również bardzo ważnym miastem portowym (ok. 130 km od Korfu i 72 km od Włoch), obsługującym ok. 3 mln
ton ładunków rocznie. Mało kto wie, że w latach 90. XX wieku Wlora zasłynęła również z niesławnych oszustw finansowych (piramidy finansowe). Na terenie miasta corocznie (w maju) odbywa się międzynarodowy festiwal folklorystyczny. W okolicy *Wlory *znajdziemy liczne piaszczyste i kamieniste plaże. Linia brzegowa w regionie jest bardzo zróżnicowana; występują tu m.in. zatoki, laguny, wyspy oraz półwyspy.

7 / 8

Zvernec, Wlora, Albania

Obraz
© www.facebook.com/pages/Discover-Albania

Około 12 km od Wlory na cyplu nad zatoką Narta znajduje się miejscowość Zvernec. Niedaleko niej, na wyspie, stoi Klasztor Marii Panny. Został on wybudowany w XIII wieku i jest jednym z głównych ośrodków prawosławia w kraju, Podczas reżimu komunistycznego w 1966 roku został opuszczony. Można tam dojechać tylko i wyłącznie własnym środkiem transportu. Na wyspę prowadzi 200-metrowy stary drewniany most.

Frankix - Fotolia.com

8 / 8

Gjirokastra, Albania

Obraz
© www.facebook.com/pages/Discover-Albania

Gjirokastra *to przepiękne miasto w dolinie Drino, ok. 250 km na południe od Tirany, ok. 130 km na południe od *Beratu i ok. 55 km na północny wschód od Sarandy. Ze względu na układ urbanistyczny oraz architekturę często nazywana jest "miastem-muzeum" lub "kamiennym miastem". Zdarza się również słyszeć określenie "srebrne miasto" - od koloru łupkowego pokrycia dachów oświetlonych mocnym światłem słonecznym i "miasto tysiąca schodów" - ze względu na położenie na trzech wzgórzach. W 2005 roku Gjirokastra *wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W mieście dominuje przepiękna zabudowa osmańska z drewnianymi balkonami. *Gjirokastra jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w południowej Albanii. Wąskie brukowane uliczki pełne tureckiej zabudowy, małe knajpki oraz sklepiki lokalnych rzemieślników dodają miastu uroku.

Mateusz Otręba/pw/if

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/balkany-bosnia-i-hercegowina-serbia-macedonia-kosowo-wydanie-5-praca-zbiorowa,bebbh5.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

albaniawczasy albaniagjirokastra

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)