Tirana. Kolorowa stolica Albanii
Albania to kraj, który turyści odwiedzają coraz częściej. Jego zachodnie wybrzeże kusi przepięknymi plażami, ale dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się również stolica kraju - Tirana, zwana kolorową stolicą. Mówi się tak o niej ze względu na malowidła i murale, które zdobią budynki i symbolizują nowe życia miasta, które po wielu latach wyzwoliło się spod komunistycznego reżimu.
Tirana jest stolicą Albanii od 1920 roku. Podczas II wojny światowej miasto było okupowane przez włoskie wojska, które z kolei zostały w 1944 roku wyparte przez komunistyczny ruch oporu. To zapoczątkowało ponad 40 letnie rządy komunistów, z dyktatorem Enverem Hodżą na czele.
Tirana i jej burzliwa historia
Każdy z wymienionych okresów w historii odcisnął swoje piętno na Tiranie, co możemy dziś dostrzec, spacerując jej ulicami.
Jeszcze przez wiele lat po upadku komunizmu, Tirana, do której szybko przylgnął przydomek szarego i smutnego miasta, była omijana przez turystów. Dopiero niedawno sytuacja zaczęła się zmieniać i Albania zajęła swoje miejsce na turystycznej mapie Europy. Dziś zarówno Tirana, jak i jej mieszkańcy z radością witają odwiedzających, którzy są dla nich symbolem nowego startu i lepszej przyszłości.
Tirana. Co warto zobaczyć w stolicy Albanii?
Tirana jest młodym miastem, dlatego nie znajdziemy tu zbyt wielu klasycznych zabytków. Ale jest tam masa miejsc wartych odwiedzenia. Centralnym punktem na mapie miasta jest plac Skanderberga, nazwany tak na cześć albańskiego przywódcy i bohatera narodowego, Gjergja Skënderbeu, zwanego również Skanderbergiem.
Tuż obok placu znajduje się największe albańskie muzeum - Narodowe Muzeum Historyczne, którego fasadę zdobi wyjątkowa mozaika projektu Josifa Droboniku i która przedstawia trzynaście postaci Albańczyków, symbolizujących różne okresy w historii Albanii.
W tej samej okolicy znajdziemy również jeden z symboli miasta, meczet Et’hem Bey. Innym ważnym symbolem Tirany są bunkry i schrony, wybudowane jeszcze przez dyktatora Hodżę. Najważniejsze z nich i przekształcone dziś w muzea, Bunk'Art 1 i Bunk'Art przybliżają odwiedzającym tragiczną historię Albanii m.in. z czasów okupacji greckiej, II wojny światowej czy też okresu pod rządami komunistycznego reżimu, aż do jego upadku w 1991 roku.
Odwiedzając Tiranę, na pewno warto wybrać się na wycieczkę kolejką linową na górę Dajti. Przejazd trwa ok. 20 minut, w trakcie których możemy podziwiać Tiranę z góry.
Najbardziej współczesną atrakcją i wizytówką Tirany są liczne malowidła i kolorowe murale, które miasto zawdzięcza swojemu burmistrzowi. Edi Rama, zanim został politykiem był artystą malarzem i chciał w ten sposób ożywić miasto i nadać mu nowy, bardziej radosny charakter.
Albania i jej Arena Narodowa, czyli stadion w Tiranie
Fani piłki nożnej na pewno będą zainteresowani zobaczeniem stadionu narodowego w Tiranie. Arena Kombëtare (Arena Narodowa) została wybudowana w latach 2016–2019 w miejscu poprzedniego stadionu Qemala Stafy, rozebranego w roku 2016. Na tym obiekcie ma się odbyć finał Ligi Konferencji Europy UEFA w 2022 roku.
Co ciekawe, przed jednym z wejść na stadion znajduje się pomnik Jana Pawła II.
Albania czeka. Jak dojechać do Tirany?
Do Tirany polecimy bezpośrednio z linią lotniczą LOT m.in. z Warszawy. W listopadzie, ceny biletów zaczynają się już od 175 zł w jedną stronę. Pomimo popularności, jaką cieszy się Albania wśród Polaków, żadna z tanich linii lotniczych nie oferuje bezpośrednich połączeń z Polski do Tirany. W tym wypadku, decydując się na lot do Tirany z linią lotniczą Wizzair, mamy do wyboru jedynie lot z przesiadką, m.in. w jednym z włoskim miast.