Trwa ładowanie...

Tirana. Kolorowa stolica Albanii

Albania to kraj, który turyści odwiedzają coraz częściej. Jego zachodnie wybrzeże kusi przepięknymi plażami, ale dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się również stolica kraju - Tirana, zwana kolorową stolicą. Mówi się tak o niej ze względu na malowidła i murale, które zdobią budynki i symbolizują nowe życia miasta, które po wielu latach wyzwoliło się spod komunistycznego reżimu.

Tirana widziana z góryTirana widziana z góryŹródło: Adobe Stock, fot: ©truba71 - stock.adobe.com
d4j9h30
d4j9h30

Tirana jest stolicą Albanii od 1920 roku. Podczas II wojny światowej miasto było okupowane przez włoskie wojska, które z kolei zostały w 1944 roku wyparte przez komunistyczny ruch oporu. To zapoczątkowało ponad 40 letnie rządy komunistów, z dyktatorem Enverem Hodżą na czele.

Tirana i jej burzliwa historia

Każdy z wymienionych okresów w historii odcisnął swoje piętno na Tiranie, co możemy dziś dostrzec, spacerując jej ulicami.

Jeszcze przez wiele lat po upadku komunizmu, Tirana, do której szybko przylgnął przydomek szarego i smutnego miasta, była omijana przez turystów. Dopiero niedawno sytuacja zaczęła się zmieniać i Albania zajęła swoje miejsce na turystycznej mapie Europy. Dziś zarówno Tirana, jak i jej mieszkańcy z radością witają odwiedzających, którzy są dla nich symbolem nowego startu i lepszej przyszłości.

Tirana. Co warto zobaczyć w stolicy Albanii?

Tirana jest młodym miastem, dlatego nie znajdziemy tu zbyt wielu klasycznych zabytków. Ale jest tam masa miejsc wartych odwiedzenia. Centralnym punktem na mapie miasta jest plac Skanderberga, nazwany tak na cześć albańskiego przywódcy i bohatera narodowego, Gjergja Skënderbeu, zwanego również Skanderbergiem.

d4j9h30

Tuż obok placu znajduje się największe albańskie muzeum - Narodowe Muzeum Historyczne, którego fasadę zdobi wyjątkowa mozaika projektu Josifa Droboniku i która przedstawia trzynaście postaci Albańczyków, symbolizujących różne okresy w historii Albanii.

Narodowe Muzeum Historyczne w Tiranie Adobe Stock
Narodowe Muzeum Historyczne w Tiranie Źródło: Adobe Stock, fot: ©sforzza - stock.adobe.com

W tej samej okolicy znajdziemy również jeden z symboli miasta, meczet Et’hem Bey. Innym ważnym symbolem Tirany są bunkry i schrony, wybudowane jeszcze przez dyktatora Hodżę. Najważniejsze z nich i przekształcone dziś w muzea, Bunk'Art 1 i Bunk'Art przybliżają odwiedzającym tragiczną historię Albanii m.in. z czasów okupacji greckiej, II wojny światowej czy też okresu pod rządami komunistycznego reżimu, aż do jego upadku w 1991 roku.

Odwiedzając Tiranę, na pewno warto wybrać się na wycieczkę kolejką linową na górę Dajti. Przejazd trwa ok. 20 minut, w trakcie których możemy podziwiać Tiranę z góry.

Przejazd nad Tiraną to zachwycające przeżycie Adobe Stock
Przejazd nad Tiraną to zachwycające przeżycieŹródło: Adobe Stock, fot: ©Filip - stock.adobe.com

Najbardziej współczesną atrakcją i wizytówką Tirany są liczne malowidła i kolorowe murale, które miasto zawdzięcza swojemu burmistrzowi. Edi Rama, zanim został politykiem był artystą malarzem i chciał w ten sposób ożywić miasto i nadać mu nowy, bardziej radosny charakter.

Plac Wilsona w Tiranie Adobe Stock
Plac Wilsona w TiranieŹródło: Adobe Stock, fot: ©Andrey Shevchenko - stock.adobe.com

Albania i jej Arena Narodowa, czyli stadion w Tiranie

Fani piłki nożnej na pewno będą zainteresowani zobaczeniem stadionu narodowego w Tiranie. Arena Kombëtare (Arena Narodowa) została wybudowana w latach 2016–2019 w miejscu poprzedniego stadionu Qemala Stafy, rozebranego w roku 2016. Na tym obiekcie ma się odbyć finał Ligi Konferencji Europy UEFA w 2022 roku.

d4j9h30

Co ciekawe, przed jednym z wejść na stadion znajduje się pomnik Jana Pawła II.

Fasada stadionu w Tiranie Getty Images
Fasada stadionu w TiranieŹródło: Getty Images, fot: 2021 Getty Images

Albania czeka. Jak dojechać do Tirany?

Do Tirany polecimy bezpośrednio z linią lotniczą LOT m.in. z Warszawy. W listopadzie, ceny biletów zaczynają się już od 175 zł w jedną stronę. Pomimo popularności, jaką cieszy się Albania wśród Polaków, żadna z tanich linii lotniczych nie oferuje bezpośrednich połączeń z Polski do Tirany. W tym wypadku, decydując się na lot do Tirany z linią lotniczą Wizzair, mamy do wyboru jedynie lot z przesiadką, m.in. w jednym z włoskim miast.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wakacje 2021. Jakie kierunki wybierają Polacy?

d4j9h30
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j9h30