Alentejo – korale koloru korkowego

Można nim zatkać butelkę wina. Świetnie sprawdzi się jako materiał na sukienkę dla Lady Gagi lub krawat dla Baracka Obamy. A NASA nie wyobraża sobie bez niego produkcji promów kosmicznych. Myślicie pewnie, że mowa o jakimś nowym, stworzonym przez naukowców materiale o niesamowitych właściwościach. Otóż nie. Chodzi o korek dębowy – złoto Portugalii, jej "ropę naftową" i agenta do zadań specjalnych.

Alentejo – korale koloru korkowego
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Evgeni Fabisuk

Lądujemy w Lizbonie. Jest ciepły, przyjemny wieczór. Znad oceanu wieje ożywcza bryza, ale nie mamy czasu się nią rozkoszować, bo kierowca już zapakował walizki i pogania radosnym trąbieniem. Bez marudzenia wsiadamy i ruszamy na południe. Do krainy za Tagiem. Miejsca, które z Portugalią kojarzą chyba tylko najbardziej zdeklarowani hipsterzy (za nic mający słynne plaże Algarve i urokliwe ulice Porto czy Lizbony) oraz… bociany (jest im tu tak dobrze, że zimą nawet nie odlatują do ciepłych krajów). Innymi słowy: zmierzamy do Alentejo. Krainy, którą śmiało można nazwać "portugalską Toskanią".

Obraz
© Shutterstock.com | alecio piresi

Bardzo pojemne nic

"Nic otoczone niczym, a pośrodku kilka drzew" - pisał o tych terenach Fernando Pessoa, uznany portugalski poeta. Cóż, jeśli tak wygląda "nic", to trzeba powiedzieć, że to słowo jest bardzo, ale to bardzo pojemne.

Alentejo rozciąga się pomiędzy dzikimi atlantyckimi plażami na zachodzie a średniowiecznymi zamkami i latyfundiami na wschodzie, tuż przy granicy z Hiszpanią. Zajmuje jedną trzecią powierzchni Portugalii i jest największym, a jednocześnie najsłabiej zaludnionym regionem w kraju. Oraz najgorętszym. To miejsce spalone słońcem, z temperaturami dochodzącymi latem do z 40 st. C w cieniu.

Obraz
© Shutterstock.com | inacio pires.

W małych miasteczkach i wioskach z bielonymi ścianami żyje się nieśpiesznie. Będąc tu, można w nieskończoność smakować specjałów lokalnej kuchni, spacerować pomiędzy obsianymi zbożem polami, cieszyć oczy ożywczymi gajami oliwnymi i bezkresnymi winnicami. A także wspomnianymi wcześniej „kilkoma drzewami”. W rzeczywistości owych „kilka drzew”, o których pisał poeta, to lasy dębu korkowego, zajmujące powierzchnię 530 ha (ach, ci literaci!). Są dumą tego kraju i bogactwem eksportowym jego gospodarki.

Obraz
© Shutterstock.com | StockPhotosArt

Świat zrobiony z korka

Lokalni przedsiębiorcy rozdają wizytówki wykonane z płatków alentejańskiego korka. Z korka robi się tu korale, kolczyki, bransoletki, portfele i buty. Można też uszyć sukienkę, pelerynę, a nawet stanik (hitem tegorocznego lata prawdopodobnie będzie korkowe bikini). Słynna projektantka Teresa Martins stworzyła z tego materiału fornirowaną złotem i srebrem suknię dla Lady Gagi. A Sandra Correia, której produkty można nabyć w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, na zaproszenie portugalskiego rządu zaprojektowała z korka krawat i parasol dla Baracka Obamy. Do Angeli Merkel i Hillary Clinton trafiły z kolei korkowe torebki z narodowymi motywami. Są niebywale lekkie, wodoodporne, ognioodporne, hipoalergiczne i w 100 procentach biodegradowalne.

Obraz
© spicerbags.com | Spicer Bags

Portugalskim korkiem zatyka się butelki pysznego portugalskiego wina. Z korka robi się z okładziny ścienne i panele podłogowe. Airbus izoluje nim samoloty. A NASA wykorzystuje go do konstruowania promów kosmicznych. W Alentejo i okolicach wytwarza się ponad połowę korka produkowanego na świecie (o wartości 2 mld USD), a w branży pracuje 16 tys. Portugalczyków. I to właśnie na tym materiale dorobił się Americo Amorim – najbogatszy człowiek w kraju.

Obraz
© Shutterstock.com | alexilena

Montado i porco alentejano

Pierwsze spojrzenie na skupiska montado, czyli drzew dębu korkowego, wprawia w zdziwienie. I nie jest to zdziwienie radosne. Wiecznie zielone, dumne drzewa wyglądają jakby były pokaleczone. Niemal wszystkie pnie, na wysokości ok. półtora metra od dołu są obrane z kory, a „wnętrzności” sprawiają wrażenie pomalowanych. Ich czerwień w bezlitosnym słońcu przybiera odcień palonej ochry, a całość przypomina jakąś przyrodniczą maskaradę.

Tak właśnie jednak pozyskuje się korek. Do uzyskania surowca nie jest bowiem potrzebne ścięcie drzewa, a tylko jego „oskórowanie”. Co więcej, ręczne ściąganie płatów kory nie ma negatywnego wpływu na żywotność lasów. Bo dąb korkowy to drzewo jedyne w swoim rodzaju. Kora odrasta niczym naskórek na skaleczonym palcu, a po 9 latach zbiory są powtarzane. Skąpane w bieli alentejańskie miasta i wioski są otoczone przez zakłady, w których pozyskane w ten sposób płaty materiału tnie się, gotuje, pakuje w wiązki i wysyła w najdalsze regiony świata.

Obraz
© Shutterstock.com | Gelpi

A rozłożyste korony dębowych drzew trwają niewzruszenie przez setki lat. Dają pożądany cień owcom i porco alentejano, czyli czarnym portugalskim świniom, żywiącym się lokalnymi żołędziami. Ale to już zupełnie inna historia...

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.