Andora. Największe atrakcje księstwa w Pirenejach
Andora to niewielki kraj graniczący z Francją i z Hiszpanią, który leży w Pirenejach. Żyje tu zaledwie około 77 tys. mieszkańców. Andora słynie z malowniczych górskich szlaków i dobrych ośrodków narciarskich. Sprawdzamy, co szczególnie warto zobaczyć i zwiedzić w Andorze.
26.03.2021 11:16
Nazwa Andora odnosi się zarówno do kraju, jak i jego stolicy. Na czele monarchii konstytucyjnej stoją dwaj współksiążęta - biskup hiszpańskiego miasta Seo de Urgel oraz prezydent Francji. W 2021 r. funkcję głowy państwa sprawują zatem Joan Enric Vives Sicília i Emmanuel Macron. Symbolem kraju jest niebiesko-żółto-czerwona flaga z godłem państwowym i dewizą łacińską "Virtus unita fortior" ("Jedność wzmacnia").
Andora – gdzie leży?
Andora to niewielki kraj o powierzchni 468 km kw., który znajduje się w południowo-zachodniej Europie. Od północy graniczy z Francją, a od południa z Hiszpanią. Nie posiada dostępu do morza. Całe księstwo leży w Pirenejach. Pic de Coma Pedrosa (2942 m n. p.m.), należący do Korony Europy, to najwyższy szczyt Andory.
Kraj nie należy do Unii Europejskiej, ale ma z nią podpisaną specjalną umowę dyplomatyczną. Obowiązującą walutą jest euro, a językiem urzędowym kataloński. Polacy mogą wjechać do Księstwa Andory na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Wiza nie jest wymagana. Na razie brak w Andorze lotniska, choć pojawił się projekt jego budowy. Jedne z najbliższych portów lotniczych znajdują się natomiast w hiszpańskiej Barcelonie oraz we francuskiej Tuluzie.
Andora – co zobaczyć?
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się jeden obiekt z Andory. Jest nim dolina lodowcowa Madriu-Perafita-Claror położona w Pirenejach. Jej powierzchnia wynosi około 42,5 km kw., co stanowi 9 proc. powierzchni całego księstwa. Można tu wypocząć na łonie natury i zobaczyć m.in.: łąki, pastwiska, różne gatunki roślin i zwierząt, jezioro de la Nou, strome klify, letnie osady i ślady wytopu żelaza. Obecnie żyje tu niewielu mieszkańców. Zajmują się oni głównie działalnością turystyczną oraz hodowlą bydła.
Miłośnicy gór, wykazujący się dobrą kondycją, mogą również wspiąć się na pirenejskie szczyty, np.: Pic de Serrère (2912 m n.p.m.), Pic de l’Estanyó (2915 m n.p.m.), Pic de Coma pedrosa (2942 m n.p.m.). Ponadto warto również zobaczyć jeziora Tristaina oraz punkt widokowy Roc del Quer.
Osoby preferujące pływanie powinny zaś udać się do kompleksu termalnych basenów oraz spa Caldea w Les Escaldes, który jest największym obiektem tego typu w południowej Europie.
Będąc w Andorze, należy zobaczyć też jej stolicę, która nosi tę samą nazwę i jest najwyżej położoną (1023 m n.p.m.) stolicą w Europie. Warto zgubić się w jej klimatycznych uliczkach i zwiedzić, np. kościół św. Stefana. Najbardziej znanym zabytkiem jest jednak Casa de la Vall – XVI-wieczny kamienny budynek. Pierwotnie był domem rodziny Busquets, a później stał się siedzibą parlamentu. W jednej z sal znajduje się tzw. Szafa Siedmiu Kluczy, gdzie przechowywane są symboliczne klucze do siedmiu parafii (jednostek administracyjnych) Andory oraz archiwa księstwa.
Andora – gdzie na narty?
Na terenie państwa znajdują się ośrodki narciarskie. Do najbardziej znanych należą:
· Grandvalira
To największy kurort narciarski w kraju z trasami o różnym stopniu trudności, które mają łącznie ponad 200 km długości. W skład kompleksu wchodzi kilka stacji m.in.: Canillo, Soldeu, Pas de la Casa. Grandvalira była kilkukrotnie organizatorem zawodów Pucharu Świata w narciarstwie szybkim.
· Vallnord
To drugi pod względem wielkości ośrodek narciarski w Andorze. Latem można tu uprawiać jazdę konną oraz kolarstwo górskie. Najbliższe miejscowości to Pal i Arinsal.
Andora – co zjeść?
Tutejsza kuchnia czerpie inspiracje od sąsiadów. Można dostrzec znaczne wpływy kuchni hiszpańskiej i francuskiej. Szczególnie warto spróbować:
· trinxat (purée z ziemniaków i kapusty z dodatkiem czosnku i boczku),
· esqueixada (sałatka z suszonego dorsza z dodatkiem oliwek, pomidorów i cebuli),
· escalivada (sałatka z pieczonych bakłażanów, cukinii, pomidorów, papryk),
· caragols a la llauna (pieczone ślimaki),
· crema catalana (krem kataloński),
· coca masegada (ciasto z dodatkiem alkoholu),
· mel i mató (twaróg z miodem).
Andora - jakie ciekawostki warto znać?
Andora jest jednym z najmniej odkrytych krajów w Europie. Pora więc przypomnieć kilka informacji:
· język urzędowy - kataloński,
· dominująca religia - katolicyzm,
· sport narodowy - narciarstwo,
· najdłuższa rzeka – Valira,
· pełna nazwa stolicy - Andorra La Vella (pol. „Stara Andora”),
· obrona księstwa obowiązkiem Francji i Hiszpanii,
· nakaz posiadania broni przez obywateli na wypadek wojny,
· brak lotniska i kolei.