Antarktyda. Przy polskiej stacji Arctowski powstanie nowa latarnia morska
Na wyspie Króla Jerzego znajduje się Polska Stacja Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. W skład kompleksu wchodzi m.in. latarnia morska, która po ponad 40 latach użytkowania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych nadaje się do rozbiórki. Zastąpi ją zupełnie nowa.
Latarnia morska na wyspie Króla Jerzego to najważniejszy punkt orientacyjny na tym terenie. Umiejscowiona jest na wysokim bazaltowym bloku skalnym, na wysuniętym cyplu u wybrzeży Zatoki Admiralicji, a błysk jej światła widać z odległości ok. 15 km. Obiekt zbudowany na przełomie 1977 i 1978 r. przeszedł już wiele – przez ostatnie 41 lat smagały go silne i mroźne podmuchy wiatru, które mogą nawet dochodzić do 250 km/h. Temperatura? Nawet kilkadziesiąt stopni poniżej zera.
Nic dziwnego, że po tylu latach zdecydowano się na nową latarnię. Za jej projekt są odpowiedzialni architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Zaproponowali nowy design obiektu, który nawiązuje do aktualnie realizowanego projektu głównego budynku polskiej stacji, za który także odpowiada ww. studio.
Latarnia zostanie pomalowana w biało-czerwone barwy
"Nowy design w kształcie trójkąta równobocznego nie tylko nawiązuje do figury, jaką tworzy hol samej stacji, ale także gwarantuje budynkowi latarni dobre parametry aerodynamiczne. Dzięki temu jej konstrukcja będzie poddawana mniejszym niż dotychczas obciążeniom, również przy niespokojnej pogodzie" – tłumaczy Piotr Kuczyński z firmy Kuryłowicz & Associates.
Jak wyjaśnia magazyn WhiteMAD, nowa latarnia zostanie złożona ze stalowych prefabrykatów. Będą one wstępnie zmontowane w wytwórni, a następnie przetransportowane na wyspę w częściach drogą morską, po czym złożone bez użycia ciężkiego sprzętu. Następnie latarnia zostanie pomalowana w narodowe biało-czerwone barwy. Znajdzie się też na niej napis "Arctowski". Budowa odbędzie się podczas antarktycznego lata, które trwa od listopada do marca. Oddanie nowego kompleksu wraz z latarnią zaplanowano na 2024 r.
Źródło: WhiteMAD