Askania Nowa, czyli unikalny rezerwat w Ukrainie. To ostatnie takie miejsce na kontynencie
Askania Nowa to rezerwat doświadczalny położony na terenie obwodu chersońskiego, w południowej części Ukrainy. W jego skład wchodzi m.in. 11 tys. ha dziewiczego stepu będącego ostatnim tego typu obszarem w Europie. Teren ten nazywany bywa jednym z siedmiu cudów Ukrainy.
Rezerwat Askania Nowa zaliczany jest do 100 wielkich rezerwatów i parków świata. Został założony niemal 150 lat temu - w 1874 roku - przez niemieckiego osadnika Friedricha von Falz-Feina. Zgromadził on wiele gatunków zwierząt, m.in. wielbłądy, zebry, strusie, bawoły, elandy (antylopy z południowo-wschodniej Afryki) czy konie Przewalskiego. W 1960 roku sprowadzono tam również kuce szetlandzkie.
Obszar rezerwatu Askania Nowa to 33,3 tys. ha - w tym 11 tys. ha stanowi step objęty całkowitą ochroną, 2330 ha to zoo aklimatyzacyjne, a 170 ha przeznaczono na arboretum (miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy).
Aktualnie w rezerwacie występuje ponad 500 gatunków roślin i ponad 3 tys. gatunków zwierząt (początkowo było ich tylko 50) - 69 z nich wpisanych do ukraińskiej czerwonej księgi gatunków zagrożonych, a 12 umieszczonych w europejskiej czerwonej księdze. Można spotkać tam m.in. siedem gatunku płazów i gadów, 18 gatunków ssaków oraz - w różnych porach roku - ponad 250 gatunków ptaków.
Rezerwat porastają również zagrożone rośliny, m.in. ostnica włosowata, tulipan pachnący oraz szachownica kostkowata.
Askania Nowa to nie tylko przyroda
Co więcej, Askania Nowa jest swego rodzaju muzeum, ponieważ na terenie rezerwatu zachowały się pojedyncze kurhany i kamienne scytyjskie baby, czyli antropomorficzne bloki skalne o wysokości od jednego do czterech metrów. Przestawiają one wojowników lub kobiety i zostały wykonane pomiędzy VI a III w p.n.e.
Warto wspomnieć, że 1889 roku podczas wystawy światowej w Paryżu park Askania Nowa otrzymał złoty medal za walory krajobrazowe i system nawadniający, a w 1985 roku został wpisany przez UNESCO na listę rezerwatów biosfery. Co więcej, w 1989 roku rezerwat wpisano na ukraińską listę informacyjną UNESCO (czyli listę obiektów, które Ukraina zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO).
Relacja księdza z Charkowa. "Pełna mobilizacja"
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski