Trwa ładowanie...

Asteroida Apophis. Czy powinniśmy się obawiać, że uderzy w Ziemię?

Jeszcze do niedawna naukowcy wykluczali taką możliwość. Jednak najnowsze wyliczenia mówią wprost, że szanse na to, że asteroida Apophis uderzy w Ziemię w 2068 r., są coraz większe.

Asteroida pędząca w kierunku Ziemi - wizualizacjaAsteroida pędząca w kierunku Ziemi - wizualizacjaŹródło: Getty Images
dpz5f54
dpz5f54

Coraz częściej mówi się o mierzącej 300-metrów asteroidzie Apophis. To dlatego, że w najbliższych dekadach zbliży się do Ziemi dwa razy. Pierwszy raz nastąpi to w piątek 13 kwietnia 2029 r. Będzie ją wtedy można zobaczyć gołym okiem i istnieje znikome prawdopodobieństwo, że mogłaby zagrozić naszej planecie.

Drugie zbliżenie asteroidy do naszej planety będzie miało miejsce w 2068 r. Dotychczas badacze uważali, że nie ma się czego obawiać. Jednak teraz już nie są tego tacy pewni. Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego oraz Laboratorium Napędów Odrzutowych ogłosili, że ryzyko wejścia na kolizyjny tor z Ziemią jednak istnieje.

Naukowcy będą obserwować, w jaki sposób przemieszcza się Apophis

Jak informuje PAP, na asteroidzie wykryto tzw. efekt Jarkowskiego. Oznacza to, że siła działająca na obracający się obiekt zmienia sposób jego poruszania się. Asteroida Apophis emituje więcej ciepła po stronie półkuli zwróconej w stronę Słońca, co sprawia, że porusza się w asymetryczny sposób.

dpz5f54

- Asteroida zbacza z wyznaczanej przez grawitację orbity o ok. 170 metrów rocznie. To wystarczy, aby scenariusz zderzenia w 2068 r. wchodził w grę - twierdzi autor odkrycia dr Dave Tholen.

Eksperci będą dokładnie obserwować Apophis, a szczególnie jej zbliżenie do naszej planety w kwietniu 2029 r. Będzie to szansa na pozyskane niezwykle cennej wiedzy i przeprowadzenie dokładnych badań.

Źródło: PAP, WP

Asteroida Apophis nabiera prędkości. Niebezpiecznie zbliża się do Ziemi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpz5f54
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpz5f54

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj