Atrakcja na Górze Straceńców. Nostalgiczne miejsce ze smutną przeszłością
Historyczne, nadmorskie miasto może pochwalić się stosunkowo nową atrakcją turystyczną. Powstała ona w miejscu o mało zachęcającej nazwie Góra Szubieniczna. Choć przeszłość góry była raczej dramatyczna, atrakcja powinna przyciągnąć osoby kochające nostalgiczne i romantyczne klimaty.
Góra Szubieniczna, nazywana również Górą Straceńców to miejsce zlokalizowane w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz. Obecnie częściej używa się na jej określenie nazwy Góra Wodociągowa. Jak łatwo można się domyślić, historyczna nazwa pochodzi stąd, że przez trzysta lat (od ok. 1500 r. do początku XIX w.) znajdowała się tu szubienica, na której dokonywano publicznych egzekucji.
Gdy zaprzestano tej działalności, mało kto zapuszczał się w to miejsce, aż w końcu na początku XX w. na górze powstał cmentarz urnowy. Jego lokalizacja związana była z faktem, że przy pobliskiej ulicy Traugutta działało niegdyś krematorium i znajdowała się tam kaplica.
W drugiej połowie XX w. zaprzestano chowania prochów zmarłych i z czasem góra stała się celem wycieczek osób pragnących podziwiać panoramę tej części Gdańska z wysokości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjątkowy kraj na drugim końcu świata. Na zwiedzenie nie wystarczy jeden urlop
Porządki na cmentarzu i nowe alejki
W 2018 r. powstała koncepcja, aby wzgórze jakoś zagospodarować i zaprojektować na jego terenie park. Dawny cmentarz został uporządkowany, a pomiędzy płytami nagrobnymi, które gdzieniegdzie zachowały się w lepszym lub gorszym dobrym stanie, poprowadzono aleje.
Cechą charakterystyczną miejsca jest to, że zarówno okoliczne drzewa, jak i ziemię gęsto porasta bluszcz. To spowodowało, że nowy park zaczęto określać jako nostalgiczny, co w końcu stało się jego oficjalną nazwą.
Do parku można dojść oznakowanymi ścieżkami pieszymi - tzw. Gdańskim Szlakiem Wodociągowym od strony ul. Sobieskiego oraz od strony parku im. Traugutta. Dotarcie możliwe jest również od strony ul. Smoluchowskiego - sprzed wejścia do budynków szpitalnych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
Aż 24 parki na terenie Gdańska
Park Nostalgiczny jest częścią kompleksu związanego z Gdańskim Szlakiem Wodociągowym. Poniżej terenu spacerowego znajduje się udostępniony turystom podziemny zbiornik Stary Sobieski (można go zwiedzać od maja do września).
Na terenie Gdańska znajdują się aż 24 parki. Najbardziej znane to park Oliwski, park Oruński oraz nadmorski park Reagana. Park Nostalgiczny jest najmłodszym i zarazem najmniejszym spośród miejskich parków Gdańska - ma powierzchnię zaledwie 0,7 ha.
Czytaj także: Niezwykłe odkrycie w Gdańsku. To miłosny artefakt
Źródło: GdańZarząd Dróg i Zieleni