Trwa ładowanie...
d2feii9

Augustów

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

północno-wschodnia Polska, tereny Suwalszczyzny, nad rzeką Nettą i okolicy jezior

Strefa czasowa:

UTC +1

Waluta:

PLN

Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: Olga jeżak

Augustów to miasto w północno-wschodniej Polskie na obszarze Pojezierza Litewskiego, jest otoczone jeziorami i lasami Puszczy Augustowskiej, stanowi ośrodek żeglarski i uzdrowiskowy, jest też cenione ze względu na swoje walory przyrodnicze – znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski.

Augustów – położenie

Augustów znajduje się na terenie Suwalszczyzny nad rzeką Nettą, otoczone jest siedmioma jeziorami, a obok niego przepływa najkrótsza rzeka Polski – Klonownica. Augustów leży kilkanaście kilometrów od skraju Wigierskiego Parku Narodowego i ok. 25 km od Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Augustów leży niedaleko trzech granic – z Rosją (60 km), Litwą (37) i Białorusią (35 km). W odległości 33 km znajdują się Suwałki znane jako polski biegun zimna, a niewiele dalej (45 km) leży Ełk.

Białystok, stolica województwa podlaskiego, jest oddalona o ok. 90 km od Augustowa; dystans do Olsztyna wynosi niecałe 200 km, do Warszawy 250 km, a do Gdańska 360 km.

Augustów – pogoda

Augustów leży na terenie Suwalszczyzny, czyli regionu o najsurowszym klimacie w Polsce, dlatego można tam zaobserwować długie zimy (okres zimowy trwa nawet do 120 dni w roku) ze średnimi temperaturami wynoszącymi ok. -4 st. C. Średnie temperatury miesięcy letnich są podobne jak w innych częściach Polski, czyli na pograniczu 17/18 st. C. Na klimat Augustowa wpływają okoliczne jeziora i lasy – na znacznej części pojezierza opady roczne wynoszą średnio 600 mm, w obrębie Augustowa deszcze najczęściej występują w czerwcu i lipcu.

Augustów – komunikacja

Najbliższe Augustowa lotnisko to Olsztyn-Mazury (ok. 170 km), w większej odległości znajduje się lotnisko Chopina i Warszawa-Modlin (ok. 250 km). W Augustowie znajduje się stacja kolejowa, na której zatrzymują się pociągi dojeżdżające do Białegostoku, Suwałk i Warszawy.

Duże znaczenie dla komunikacji dalekobieżnej mają autobusy, które stanowią połączenie z mniejszymi miastami Suwalszczyzny i Mazur, także z niektórymi większymi ośrodkami w kraju (Warszawa, Kraków czy Wrocław). Augustów łączą z innymi miastami m.in. drogi: krajowa nr 61, wojewódzka nr 664 i ekspresowa nr 61. W Augustowie kursuje kilka linii autobusowych komunikacji miejskiej.

Augustów – noclegi

W ofercie noclegów Augustowa znajdziemy hotele dwu- i trzygwiazdkowe (ceny od 160–210 zł/doba za pokój jednoosobowy, 250–310 zł/doba za pokój trzyosobowy), pensjonaty (95 zł/dobra za pokój jednoosobowy, 200 zł/dobra za pokój czteroosobowy), ośrodki wypoczynkowe (50 zł/dobra za pokój jednoosobowy, 120 zł/dobra za pokój czteroosobowy), pokoje gościnne (od ok. 60 zł /os), kwatery prywatne, agroturystyczne, a także kempingi i pola namiotowe (przykładowe ceny: 7 zł namiot dwuosobowy, 12 zł za namiot duży, 30 zł za Camper, 20 zł za przyczepę campingową). W Augustowie musimy się liczyć z opłatami uzdrowiskowymi.

Augustów – walory przyrodnicze

Augustów jest miejscowością uzdrowiskową, na której terenie występują torfy o właściwościach leczniczych (borowiny) i drzewa iglaste, które wydzielają substancje o pozytywnym działaniu na układ krwionośny i oddechowy. W uzdrowisku Augustów znajdziemy park zdrojowy i ścieżkę ruchową ze stacjami przeznaczonymi do ćwiczeń.

Augustów leży na skraju uznawanej za ostoję ptaków Puszczy Augustowskiej, na której obszarze znajdziemy też Dolinę Rospudy, Wigierski Park Narodowy i liczne rezerwaty. Na południe od Augustowa znajduje się Biebrzański Park Narodowy, a w okolicach miasta można wyróżnić też obszary chronione przez program natura 2000, np. Ostoja Augustowska. Na terenie Augustowa mieszczą się rezerwaty Brzozowy Grąd i fragment rezerwatu Stara Ruda.

Augustów – zabytki i atrakcje

 • Żeglarstwo i inne sporty wodne to jedna z podstawowych atrakcji Augustowa, wypożyczalnie sprzętu wodnego udostępniają m.in. sprzęt do nurkowania, bojery, gondole, kajaki, katamarany, rowery i skutery wodne, tratwy, łodzie i sprzęt do windsurfingu.
 • Mistrzostwa Polski w „Pływaniu na Byle Czym” – coroczne zawody odbywające się w Augustowie pod koniec lipca.
 • Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem).
 • AugustOFF Live Festiwal – festiwal muzyki niezależnej organizowany w sierpniu.
 • Kanał Augustowski – pomnik historii z XIX wieku; kanał stanowi część kilku szlaków turystycznych, przebiega przez kilka jezior, częściowo znajduje się po polskie stronie granicy, częściowo po białoruskiej.
 • Budynek Zarządu Portu – ten drewniany domek pochodzi z 1829 roku, stanowi część Muzeum Ziemi Augustowskiej.
 • Budynek Zarządu Wodnego – pałacyk w stylu eklektycznym z 1903 roku.
 • Muzeum Ziemi Augustowskiej – muzeum przedstawiające kulturę i historię Augustowa i regionu.
 • Rynek Zygmunta Augusta – jego początki sięgają XVI wieku, w jego obrębie znajdują się zabytkowe kamienice, park i fontanna.
 • Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej – oddalone 7 km od centrum Augustowa; w skład zespołu sakralnego wchodzi kościół z 1847 roku, neorenesansowa kapliczka z obrazem Matki Bożej Studzieniczańskiej i cmentarz.

Augustów – kuchnia regionalna

Regionalne dania Podlasia i Suwalszczyzny to między innymi:

 • kartacze – pyzy nadziewane mięsem; danie to pochodzi z Litwy, ale przyjęło się na północnym wschodzie Polski i stało się potrawą regionalną;
 • bliny – nadziewane mięsem lub grzybami placki ziemniaczane;
 • podlaski sękacz – charakterystyczne ciasto znane w kulinarnej tradycji Suwalszczyzny;
 • mrowisko – faworki posypane cukrem pudrem bądź z innymi dodatkami, jak miód i rodzynki;
 • podlaskie haluszki – kluseczki z utartych surowych ziemniaków, mąki i soli, podawane z mlekiem, serem czy śmietaną;
 • duch puszczy – podlaski bimber.
Augustów
Przykładowe ceny

noclegi w pokojach gościnnych za ok. 60 zł od osoby

Komunikacja

W obrębie Augustowa kursują autobusy miejskie.
Do miasta można dojechać koleją, autobusem dalekobieżnym lub samochodem.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

250 km od Warszawy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2feii9
d2feii9
d2feii9