Niezwykłe miejsce na Mazurach. Każdy powinien je odwiedzić
Wypoczynek nad wodą kojarzy się głównie z wyjazdem na Mazury. Tymczasem sąsiednia Suwalszczyzna jest równie atrakcyjna. Zwłaszcza okolice Augustowa, otoczonego dziewięcioma pięknymi jeziorami.
Augustów to prawdziwa perełka województwa podlaskiego. Miasto położone jest nad rzeką Nettą, w otoczeniu gęstych lasów i jezior. Z tego powodu oferta aktywnego wypoczynku jest tam naprawdę rozbudowana. Poza tym Augustów ma również status uzdrowiska, którego naturalnym bogactwem jest wyjątkowy klimat oraz złoża borowiny.
- Augustów jest jednym z najpopularniejszych miast w województwie podlaskim. Właśnie tam turyści rezerwują noclegi, gdy planują wypoczynek w tej części kraju. Widzimy zainteresowanie nie tylko terminami wiosennymi czy letnimi, ale też wyjazdami wczesną jesienią - mówi Kamila Miciuła-Szlachta z portalu Nocowanie.pl.
Augustów - pomnik Beaty i inne atrakcje
Atrakcje Augustowa nie kończą się bynajmniej na wodzie. W mieście pełno jest ciekawych miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu. Jedno z nich ma nawet status legendarnego – to oczywiście restauracja Albatros i stojący przed nią pomnik Beaty. Jako że ma formę ławeczki, każdy może zrobić sobie zdjęcie z bohaterką kultowej piosenki Janusza Laskowskiego.
Autor nigdy nie zdradził jej prawdziwej tożsamości i być może dlatego Beata z Albatrosa jest dzisiaj tak znaną postacią. Mieszkańcy miasta mówią, że domyślają się, o kogo może chodzić. Po co jednak rozwiązywać zagadkę, dzięki której o Augustowie mówi cała Polska?
Inne ciekawe miejsca w Augustowie nie mają takiej aury tajemniczości jak Albatros, ale także trzeba je zobaczyć. To przede wszystkim centrum miasta, które stanowi Rynek Zygmunta Augusta. Władca jest założycielem miasta, więc nazwa placu to niejedyne, co upamiętnia króla. W 450. rocznicę nadania praw miejskich w parku stanęła kolumna Zygmunta Augusta. Natomiast sam rynek otaczają XIX-wieczne kamieniczki. W jednej z nich, z numerem 28, jedną noc spędził cesarz Napoleon Bonaparte.
Miasto szczyci się też przedwojennymi willami. Jedną z piękniejszych pamiątek dawnych czasów jest budynek Oficerskiego Yacht Clubu Pacyfik. To dawny ośrodek wypoczynkowy, w którym gościli między innymi minister Józef Beck czy marszałek Edward Rydz-Śmigły.
Augustów - Wypoczynek nad wodą
Prędzej czy później każdy turysta trafia nad augustowskie akweny. W mieście zlokalizowanych jest kilka plaż, jednak najpopularniejsza położona jest nad jeziorem Necko. Znajduje się tam również molo oraz przystań wodna, z której statki białej floty rozpoczynają turystyczne rejsy.
Do wyboru jest godzinny rejs Doliną Rospudy lub dłuższy Szlakiem Papieskim do Studzienicznej, trwający aż 3 godziny. Miejscowość słynie z sanktuarium, na które składa się kościół, cudowna studzienka oraz kapliczka Najświętszej Maryi Panny.
Trasa rejsów żeglugi śródlądowej zwykle przebiega tak, by pasażerowie mogli zobaczyć Kanał Augustowski. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku, łącząc dwanaście jezior. Różnicę poziomów pomiędzy nimi wyrównano za pomocą systemu skomplikowanych śluz, które świetnie sprawdzają się nawet dziś.
Kajaki w Puszczy Augustowskiej
Augustów otoczony jest przez gęste lasy Puszczy Augustowskiej. Tereny wydają się wprost wymarzone dla kajakarzy - przepływają bowiem przez nie liczne rzeki. Chętnie wybierane są Czarna Hańcza, Rospuda, Netta oraz Biebrza, gdzie można cieszyć się przyrodą i oglądaniem żyjących nad wodą ptaków, odkrywając coraz to nowe widoki, wyłaniające się zza zakrętów meandrujących rzek.
Szlaki są naprawdę malownicze, w dodatku nie powinny sprawiać trudności nawet niedoświadczonym kajakarzom.