Trwa ładowanie...
d3m6jeu
APTN
Australia
13-02-2008 12:00

Australia przeprasza Aborygenów za grzechy przeszłości

Parlament i rząd Australii na specjalnej, uroczystej sesji parlamentu wyraził głębokie ubolewanie i przeprosiny Aborygenom, czyli rdzennej ludności australijskiej za cierpienia, poniżenia i krzywdy doznane w przeszłości z rąk białej, napływowej ludności i jej władz.

d3m6jeu
d3m6jeu

_ Parlament i rząd Australii na specjalnej, uroczystej sesji parlamentu wyraził głębokie ubolewanie i przeprosiny Aborygenom, czyli rdzennej ludności australijskiej za cierpienia, poniżenia i krzywdy doznane w przeszłości z rąk białej, napływowej ludności i jej władz. _

Na transmitowanej przez większość mediów i wyświetlanej na olbrzymich telebimach w wielu miastach sesji posłowie federalni jednomyślnie przegłosowali uchwałę, której projekt wniósł pod obrady premier Kevin Rudd. Jego wystąpienie, pełne próśb o wybaczenie, spotkało się z owacją na stojąco wszystkich posłów, ponad podziałami partyjnymi.

\"Przepraszamy za ustawy i działania polityczne kolejno następujących po sobie parlamentów i rządów, które powodowały głęboki żal, cierpienia i krzywdy naszych australijskich współrodaków\" - powiedział Rudd z trybuny parlamentarnej, odczytując uchwałę.

Przeprosiny i usprawiedliwienia skierowane były przede wszystkim do dziesiątków tysięcy Aborygenów, których jako dzieci zabierano siłą z ich rodzin w ramach polityki przymusowej asymilacji, obecnie całkiem zarzuconej.

\"Za ból, cierpienia i przykrości tych skradzionych pokoleń oraz ich potomków, a także za los ich pozostawionych rodzin - prosimy o wybaczenie\" - powiedział australijski premier. Przepraszamy \"matki i ojców, braci i siostry za porozrywane rodziny i zniszczone społeczności\".

\"Mówimy wybaczcie także za poniżenia i nieszczęścia sprowadzone w ten sposób na dumny naród i dumną kulturę\" - napisano dalej w uchwale.

(PAP)

wit/

d3m6jeu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m6jeu