Trwa ładowanie...

Baleary. Branżę turystyczną ogarnia coraz większy kryzys

Na Majorce, Ibizie i Minorce w ciągu roku zostało zamkniętych aż 17 proc. hoteli i 20 proc. firm transportowych, istniejących dzięki urlopowiczom. Wiele wskazuje na to, że kryzys w branży turystycznej, spowodowany pandemią koronawirusa, jeszcze bardziej się pogłębi.

Plaża Figueretas na IbiziePlaża Figueretas na IbizieŹródło: Getty Images
d3t0gxn
d3t0gxn

Hiszpański departament ubezpieczeń społecznych Seguridad Social wziął pod lupę kondycję firm na Balearach – autonomicznym regionie Hiszpanii, składającym się z kilku wysp, z czego trzy największe to Majorka, Minorka oraz Ibiza.

Jak przekazuje gazeta "Mallorca Magazin", z raportu jasno wynika, że pod koniec września 2020 r. na archipelagu działało o ponad 10 proc. mniej firm niż 12 miesięcy temu. Zamknięto aż 4,8 tys. przedsiębiorstw, a ich liczba spadła do 42,8 tys. Statystyki nie obejmują osób samozatrudnionych, które – jak podkreślono w gazecie – dotkliwie ucierpiały finansowo w czasie pandemii.

Baleary - przez brak urlopowiczów cierpi branża turystyczna

Najmocniej pogorszyła się sytuacja w branży usługowej, czyli też m.in. turystycznej, która obejmuje 34 tys. firm na Balearach. Wyniki Seguridad Social wskazują, że liczba hoteli zmniejszyła się o 17 proc. Fatalna sytuacja jest też w przypadku firm transportowych, przewożących urlopowiczów między hotelami a lotniskiem. Liczba przedsiębiorstw skurczyła się o 21,6 proc.

Coraz ciemniejsze chmury wiszą też nad branżą gastronomiczną. W ciągu 12 miesięcy zostało zamkniętych 12,5 proc. lokali. Z ankiety prowadzonej wśród przedsiębiorców wynika, że ponad 45 proc. nie zamierza prowadzić działalności zimą. Wielu z nich nie planuje także otwierać ponownie biznesu wiosną. Właściciele barów i restauracji nie wierzą, że kryzys spowodowany pandemią minie w nadchodzących miesiącach.

d3t0gxn

Źródło: rp.pl

Zwrot pieniędzy za odwołane wakacje. Wiceminister tłumaczy, jak to ma wyglądać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3t0gxn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t0gxn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj