Trwa ładowanie...
d30bdhb

Baleary. Branżę turystyczną ogarnia coraz większy kryzys

Na Majorce, Ibizie i Minorce w ciągu roku zostało zamkniętych aż 17 proc. hoteli i 20 proc. firm transportowych, istniejących dzięki urlopowiczom. Wiele wskazuje na to, że kryzys w branży turystycznej, spowodowany pandemią koronawirusa, jeszcze bardziej się pogłębi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plaża Figueretas na Ibizie
Plaża Figueretas na Ibizie (Getty Images)
d30bdhb

Hiszpański departament ubezpieczeń społecznych Seguridad Social wziął pod lupę kondycję firm na Balearach – autonomicznym regionie Hiszpanii, składającym się z kilku wysp, z czego trzy największe to Majorka, Minorka oraz Ibiza.

Jak przekazuje gazeta "Mallorca Magazin", z raportu jasno wynika, że pod koniec września 2020 r. na archipelagu działało o ponad 10 proc. mniej firm niż 12 miesięcy temu. Zamknięto aż 4,8 tys. przedsiębiorstw, a ich liczba spadła do 42,8 tys. Statystyki nie obejmują osób samozatrudnionych, które – jak podkreślono w gazecie – dotkliwie ucierpiały finansowo w czasie pandemii.

d30bdhb

Baleary - przez brak urlopowiczów cierpi branża turystyczna

Najmocniej pogorszyła się sytuacja w branży usługowej, czyli też m.in. turystycznej, która obejmuje 34 tys. firm na Balearach. Wyniki Seguridad Social wskazują, że liczba hoteli zmniejszyła się o 17 proc. Fatalna sytuacja jest też w przypadku firm transportowych, przewożących urlopowiczów między hotelami a lotniskiem. Liczba przedsiębiorstw skurczyła się o 21,6 proc.

Coraz ciemniejsze chmury wiszą też nad branżą gastronomiczną. W ciągu 12 miesięcy zostało zamkniętych 12,5 proc. lokali. Z ankiety prowadzonej wśród przedsiębiorców wynika, że ponad 45 proc. nie zamierza prowadzić działalności zimą. Wielu z nich nie planuje także otwierać ponownie biznesu wiosną. Właściciele barów i restauracji nie wierzą, że kryzys spowodowany pandemią minie w nadchodzących miesiącach.

d30bdhb

Źródło: rp.pl

Zwrot pieniędzy za odwołane wakacje. Wiceminister tłumaczy, jak to ma wyglądać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d30bdhb

Podziel się opinią

Share
d30bdhb
d30bdhb