Trwa ładowanie...

Będzie pędził jak rakieta. "Kosmiczne" podróże na wyciągnięcie ręki

To innowacyjny model samolotu. Praca nad jego silnikiem wre, a kiedy wszystko się powiedzie, trasę między Londynem a Nowym Jorkiem będzie można pokonać w niecałą godzinę. Silnik ma działać jak rakieta, a nazywać się będzie "Szabla".

Będzie pędził jak rakieta. "Kosmiczne" podróże na wyciągnięcie rękiŹródło: Shutterstock.com
d1ttpms
d1ttpms

"Spaceplane" – tak nazywa się projekt, nad którym pracują naukowcy z Reaction Engines z siedzibą w Oxfordshire.

Będzie to samolot kosmiczny, który będzie wzbijał się w piewietrze i lądował na pasie startowym jak zwykły samolot. W odróżnieniu od promów kosmicznych STS, które startowały jak rakieta – pionowo, oraz od innych rozwijanych obecnie projektów, w których statek kosmiczny jest wstępnie wynoszony na odpowiednią wysokość w atmosferze.

Reaction Engines
Źródło: Reaction Engines

Silnik Sabre, który można nazwać "szablą", będzie działał zarówno w atmosferze, jak i próżni. Będzie napędzany ciekłym wodorem, utleniacz w początkowej fazie lotu będzie stanowiło powietrze z atmosfery (jak w zwykłych silnikach odrzutowych), natomiast od wysokości 26 km - ciekły tlen.

d1ttpms

Przede wszystkim, Sabre może zrewolucjonizować sposób dostarczania materiałów oraz ludzi na orbitę okołoziemską. Wykorzystując ten napęd, prom kosmiczny mógłby w przyszłości spokojnie dostać się 300 km nad Ziemię, zostawić przesyłkę na ISS i powrócić na powierzchnię.

Napęd typu Sabre mógłby zostać wykorzystany w projekcie pojazdu Skylon. Ma być bezzałogowym orbitalnym statkiem kosmicznym. A jego przeznaczenie, to oczywiście dostarczanie ładunków oraz pasażerów na orbitę okołoziemską.

Dzięki tak zaawansowanej technologii odległość między Nowym Jorkiem a Londynem ma być pokonywana w mniej niż godzinę. Czy rzeczywiście uda się to osiągnąć? Dowiemy się już niebawem.

d1ttpms

Źródło: standard.co.uk

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jest nowy największy samolot świata

d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj