Trwa ładowanie...

Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem w Pyrzowicach. Pasażerowie czekają na nie od lat

Inwestycja dotycząca uruchomienia połączenia kolejowego do lotniska w Pyrzowicach jest już pewna. Budową zajmą się PKP Polskie Linie Kolejowe, a według wstępnych zapowiedzi pierwsi pasażerowie pojadą pociągiem z Katowic oraz Tarnowskich Gór do portu lotniczego za 5 lat.

Share
Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem w Pyrzowicach. Pasażerowie czekają na nie od lat
Źródło: Materiały prasowe
d4kpil4

PKP PLK już niebawem przystąpią do odbudowy linii kolejowej nr 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia, wraz ze skomunikowaniem portu lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Przyznanie pozytywnej opinii przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach oznacza spełnienie ostatniego warunku pozwalającego na rozpoczęcie inwestycji. W połowie grudnia ma zostać ogłoszona najkorzystniejsza spośród pięciu złożonych ofert.

Najtańszą zaproponowała spółka Mosty Katowice - na 13,6 mln zł. Inne opiewają na kwoty o ok. 4 mln wyższe. PLK w sierpniu informowały, że budżet zamówienia wynosi 35,3 mln zł, przy czym część środków pochodzi z UE. Spółka przewiduje rozpoczęcie robót budowlanych w IV kw. 2019 r. a ich zakończenie - w II kw. 2022 r. Na realizację planu przewidziano 1575 dni.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nieeksploatowana obecnie w większości, jednotorowa linia nr 182 przebiega przez okolice katowickiego lotniska. Oprócz kompletnego remontu planowana jest jej elektryfikacja. Zgodnie z założeniami, pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się na tej trasie z maksymalną prędkość 140 km/h.

d4kpil4

Chociaż na listach obecnego Krajowego Programu Kolejowego nie wymieniono połączenia kolejowego do portu lotniczego Katowice, PLK zapewniają, że mieści się ono na liście podstawowej programu i kryje się pod nazwą "Infrastrukturalne projekty aglomeracyjne finansowane z Funduszu Spójności".

Zobacz też: Polacy pokochali kolej. Takich reakcji pasażerów się nie spodziewaliśmy

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4kpil4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kpil4
d4kpil4