Trwa ładowanie...

Bergamo - brama Mediolanu

Połączenia do portu lotniczego Mediolan Bergamo należą do najczęściej rezerwowanych wśród Polaków. Tanie linie zachęcają niskimi cenami, nawet za kilkadziesiąt złotych w dwie strony. Dodatkowym plusem jest to, że przewoźnicy oferują loty do Lombardii aż z siedmiu lotnisk w Polsce, m.in. z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Poznania. Co oferuje turystom Bergamo - brama Mediolanu?

Share
Bergamo - brama Mediolanu
Źródło: Freesurf - Fotolia.com
d3yxeba

Połączenia do portu lotniczego Mediolan Bergamo należą do najczęściej rezerwowanych wśród Polaków. Tanie linie zachęcają niskimi cenami, nawet za kilkadziesiąt złotych w dwie strony. Dodatkowym plusem jest to, że przewoźnicy oferują loty do Lombardii aż z siedmiu lotnisk w Polsce, m.in. z Gdańska, Krakowa, Warszawy i Poznania. Co oferuje turystom brama Mediolanu - Bergamo?

Turyści lecąc do Bergamo *traktują to miejsce jako tranzyt w drodze do *Mediolanu *- a szkoda. Okolica jest pełna atrakcji, więc warto się tu wybrać nawet na krótki weekend. Ten niedoceniany zakątek Lombardii leży 50 km od stolicy regionu, u podnóża Alp. Dzieli się na *Dolne Miasto (Città Bassa) i górujące nad nim Stare Miasto (Città Alta), położone na szczycie wzgórza o wysokości 380 m n.p.m. Bergamo otoczone jest licznymi wzniesieniami, a przy dobrej pogodzie na horyzoncie widać pokryte śniegiem szczyty Alp.

*Co warto zobaczyć? * Do największych atrakcji z pewnością należy spacer po tutejszym Starym Mieście. Można tu poczuć typowo włoski klimat - przy wąskich, kamiennych ulicach stoją stare kamienice, a w oknach wystawowych widać lokalne wypieki i alkohole. Historia Citta Alta sięga aż XII wieku p.n.e. – z tego okresu pochodzą pierwsze ślady osadnictwa na wzgórzu.

d3yxeba

Miasto na wzgórzu przechodziło z rąk do rąk – było pod władzą Republiki Rzymskiej i Weneckiej, Austrii i Królestwa Sardynii. Ślady bogatej historii można odczuć na każdym kroku. Zobaczymy tu Wieżę Miejską z XI-XII wieku, bazylikę w stylu romańskim czy XVI-wieczne pałace. Citta Alta otoczone jest murami obronnymi, z których roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Do najpiękniejszych miejsc na Starym Mieście należy Piazza Vecchia – typowo włoski plac z fontanną w centralnej części. Wokół niego można podziwiać najpiękniejsze budowle w mieście. Palazzo della Ragione to jeden z najstarszych pałaców publicznych w całych Włoszech. Z kolei w Palazzo Nuovo swoją siedzibę ma za to Biblioteka Angelo Mai – jedna z najważniejszych bibliotek historycznych w całej Italii.

Za ile?
W lutym z Warszawy do Bergamo dolecimy za 52 zł w jedną stronę. Z portu lotniczego Orio al Serio do centrum Bergamo dojedziemy autobusem miejskim numer 1 w ok. 20 minut. Kursuje średnio co 20 minut, a bilet kosztuje 2,10 euro/8,5 zł. Warto jednak kupić bilet całodobowy za 5 euro/20 zł, który pozwoli nam do woli zwiedzać to urokliwe miasteczko. Z dworca do Starego Miasta i z powrotem dojedziemy także jedynką. Stacja kolejowa obsługuje połączenia m.in. do Mediolanu, nad jezioro Como, Garda czy do Werony. Za nocleg w Bergamo zapłacimy od 75 zł od osoby.

Dziennikarz Jakub Porada wybrał się na krótką wycieczkę do Bergamo. Zobaczcie, co go tam spotkało!

if/at/pw

d3yxeba

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yxeba
d3yxeba