Trwa ładowanie...

Białoruś - Polacy zwiedzą cały kraj bez wizy?

Od 26 października br. Polacy będą mogli bez wizy udać się do Grodna i okolicznych terenów przy białoruskiej części Kanału Augustowskiego. W odpowiedzi na to Podlasie chce dać ten sam przywilej Białorusinom, którzy mogliby poruszać się w strefie przy granicy. Teraz Mińsk rozważa całkowite zniesienie wiz dla turystów, którzy planują na kilka dni odwiedzić ich kraj.

Share
Białoruś - Polacy zwiedzą cały kraj bez wizy?
Źródło: Grisha Bruev / Shutterstock.com
d4kr599

Władze *Podlasia *ogłosiły, że chcą wprowadzić ruch bezwizowy dla Białorusinów, którzy planują zwiedzić ich region. Negocjacje w tej sprawie są prowadzone z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Decyzja Podlasia jest odpowiedzią na postanowienie Białorusi, która od 26 października wprowadzi ruch bezwizowy na granicy z Polską dla turystów chcących zwiedzić tereny przygraniczne. Oznacza to, że będziemy mogli dostać się do naszego wschodniego sąsiada bez wiz przez dwa przejścia w województwie podlaskim: *Kuźnica-Bruzgi i Rudawka-Lesnaja *(to sezonowe przejście dla kajakarzy na Kanale Augustowskim, z którego będzie można korzystać od 1 maja). Dekret uprawnia do 5 dni pobytu na terenie Białorusi tylko na podstawie paszportu. Na razie ruch bezwizowy został wprowadzony do końca 2017 r., ale jeśli się sprawdzi, Białoruś nie wyklucza jego przedłużenia.

d4kr599

Jeśli Podlasie z sukcesem zakończy negocjacje z ministerstwem, może to oznaczać dalsze turystyczne ustępstwa ze strony Białorusi. Tym bardziej, że to dopiero początek rewolucyjnych zmian, jakie Aleksander Łukaszenka chce wprowadzić, aby rozwinąć turystykę w tym kraju.

Cała Białoruś bez wizy dla turystów?

Białoruski wiceminister sportu i turystyki Michaił Partnoj ujawnia też plany dotyczące nowych zasad wjazdu na Białoruś. Zgodnie z nimi, obywatele 80 krajów świata, którzy przylatywaliby na lotnisko w Mińsku, mogliby przebywać na Białorusi do 5 dni bez wizy. - To stanowisko, oprócz nas, bardzo aktywnie popierają Ministerstwo Gospodarki i MSZ – zapewnia Partnoj. Polityk przekonuje też, że dokument w tej sprawie zostanie zatwierdzony jeszcze w tym roku.

Port lotniczy Mińsk (fot. saiko3p / Shutterstock.com)

d4kr599

Taki przepis byłby niewątpliwie bardzo korzystny dla Polaków. Ruch turystyczny między naszymi krajami nie jest intensywny przede wszystkim ze względu na wizy, a zniesienie ich przełożyłoby się na większą liczbę jeżdżących tam naszych rodaków. Gdyby wprowadzono zmiany, istnieje szansa, że loty do stolicy Białorusi wprowadzą tani przewoźnicy. Obecnie na trasie Warszawa-Mińsk latają tylko samoloty linii LOT i Belavia. Ceny zaczynają się od ok. 350 zł w dwie strony.

fly4free.pl/wg/ir

d4kr599

Podziel się opinią

Share
d4kr599
d4kr599