Trwa ładowanie...

Białoruś - Polacy zwiedzą cały kraj bez wizy?

Od 26 października br. Polacy będą mogli bez wizy udać się do Grodna i okolicznych terenów przy białoruskiej części Kanału Augustowskiego. W odpowiedzi na to Podlasie chce dać ten sam przywilej Białorusinom, którzy mogliby poruszać się w strefie przy granicy. Teraz Mińsk rozważa całkowite zniesienie wiz dla turystów, którzy planują na kilka dni odwiedzić ich kraj.

Białoruś - Polacy zwiedzą cały kraj bez wizy?Źródło: Grisha Bruev / Shutterstock.com
d2xuprw
d2xuprw

Władze *Podlasia *ogłosiły, że chcą wprowadzić ruch bezwizowy dla Białorusinów, którzy planują zwiedzić ich region. Negocjacje w tej sprawie są prowadzone z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Decyzja Podlasia jest odpowiedzią na postanowienie Białorusi, która od 26 października wprowadzi ruch bezwizowy na granicy z Polską dla turystów chcących zwiedzić tereny przygraniczne. Oznacza to, że będziemy mogli dostać się do naszego wschodniego sąsiada bez wiz przez dwa przejścia w województwie podlaskim: *Kuźnica-Bruzgi i Rudawka-Lesnaja *(to sezonowe przejście dla kajakarzy na Kanale Augustowskim, z którego będzie można korzystać od 1 maja). Dekret uprawnia do 5 dni pobytu na terenie Białorusi tylko na podstawie paszportu. Na razie ruch bezwizowy został wprowadzony do końca 2017 r., ale jeśli się sprawdzi, Białoruś nie wyklucza jego przedłużenia.

Jeśli Podlasie z sukcesem zakończy negocjacje z ministerstwem, może to oznaczać dalsze turystyczne ustępstwa ze strony Białorusi. Tym bardziej, że to dopiero początek rewolucyjnych zmian, jakie Aleksander Łukaszenka chce wprowadzić, aby rozwinąć turystykę w tym kraju.

Cała Białoruś bez wizy dla turystów?

Białoruski wiceminister sportu i turystyki Michaił Partnoj ujawnia też plany dotyczące nowych zasad wjazdu na Białoruś. Zgodnie z nimi, obywatele 80 krajów świata, którzy przylatywaliby na lotnisko w Mińsku, mogliby przebywać na Białorusi do 5 dni bez wizy. - To stanowisko, oprócz nas, bardzo aktywnie popierają Ministerstwo Gospodarki i MSZ – zapewnia Partnoj. Polityk przekonuje też, że dokument w tej sprawie zostanie zatwierdzony jeszcze w tym roku.

Port lotniczy Mińsk (fot. saiko3p / Shutterstock.com)

d2xuprw

Taki przepis byłby niewątpliwie bardzo korzystny dla Polaków. Ruch turystyczny między naszymi krajami nie jest intensywny przede wszystkim ze względu na wizy, a zniesienie ich przełożyłoby się na większą liczbę jeżdżących tam naszych rodaków. Gdyby wprowadzono zmiany, istnieje szansa, że loty do stolicy Białorusi wprowadzą tani przewoźnicy. Obecnie na trasie Warszawa-Mińsk latają tylko samoloty linii LOT i Belavia. Ceny zaczynają się od ok. 350 zł w dwie strony.

fly4free.pl/wg/ir

d2xuprw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xuprw