MiastaBiałystok - zapomniane miasto z polskim Wersalem

Białystok - zapomniane miasto z polskim Wersalem

Białystok - zapomniane miasto z polskim Wersalem
Źródło zdjęć: © rsooll - Shuttertsock

Położony nieco na uboczu kraju Białystok wydaje się nieco zapomniany przez turystów. Wielu kręci nosem, że trudno tam dotrzeć, albo że niewiele jest tam atrakcji. Nic bardziej mylnego. W ubiegłym roku zaskakująco wysokie miejsce, przed Sopotem i Zakopanem, użytkownicy TripAdvisora, najpopularniejszego serwisu turystycznego skupiającego podróżników z całego świata, uplasowali właśnie Białystok. Dali więc jasny znak, że to miasto, które na mapie Polski zdecydowanie warto odwiedzić, że stolica Podlasia nie ma nic wspólnego ze stereotypem ściany wschodniej. Tu Wschód styka się z Zachodem. Zresztą od wieków w Białymstoku żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości. Ukształtowało to specyficzny, wyjątkowo oryginalny charakter miasta.

Położony nieco na uboczu kraju Białystok wydaje się być zapomniany przez turystów. Wielu kręci nosem, że trudno tam dotrzeć albo że niewiele jest tam atrakcji. Nic bardziej mylnego. W ubiegłym roku Białystok znalazł się przed Sopotem i Zakopanem w rankingu użytkowników TripAdvisora, najpopularniejszego serwisu turystycznego skupiającego podróżników z całego świata. Dali oni jasny znak, że to miasto, które na mapie Polski zdecydowanie warto odwiedzić, że stolica Podlasia nie ma nic wspólnego ze stereotypem ściany wschodniej.

Tu Wschód styka się z Zachodem. Zresztą od wieków w Białymstoku żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości. Ukształtowało to specyficzny, wyjątkowo oryginalny charakter miasta. Zdecydowanie największą atrakcją Białegostoku jest XVII-wieczny Pałac Branickich wraz z otaczającymi go ogrodami. Bywali tu królowie, cesarze i carowie. Jak na Wersal *przystało. *Polski Wersal. Kto nie ma własnego pomysłu na zwiedzanie miasta, może wyruszyć w drogę jednym z pięciu szlaków: architektury drewnianej, fabrykantów, białostockich świątyń, rodu Branickich oraz śladami esperanto i wielu kultur. Co więcej? Sprawdźmy.

ml
Zobacz także: największe błędy turystów w górach

1 / 5

Wczasy na Podlasiu - Białystok

Obraz
© rsooll - Shuttertsock

Największy rozwój miasta miał miejsce w XVIII wieku, kiedy w Białymstoku rezydował jeden z największych magnatów Polski - Jan Klemens Branicki. Stworzył miejsce, które miało konkurować z najwspanialszymi posiadłościami Europy. Już za czasów Branickich jeden z najpiękniejszych przykładów barokowej architektury na ziemiach polskich nazywano naszym rodzimym Wersalem. Również dziś największą tutejszą atrakcją jest błyszczący z daleka Pałac Branickich. Francuski ogród na jego tyłach wygląda jak filmowa scenografia. Można po nim spacerować bez ograniczeń. To wizytówka miasta, najbardziej reprezentacyjna jego część i najpopularniejsza atrakcja turystyczna. Wewnątrz okazałego budynku znajduje się rektorat Uniwersytetu Medycznego i zwiedzać można tylko jego niewielki fragment.

2 / 5

Wczasy na Podlasiu - Białystok

Obraz
© Nightman1965 / Shutterstock.com

W Białymstoku *urodził się *Ludwik Zamenhof, którego marzeniem było stworzenie uniwersalnego języka, którym ludzie na całym świecie mogliby komunikować się w najprostszy sposób. W roku 1885 ukończył projekt języka znanego w dzisiejszej formie jako _ esperanto _. To obecnie najpopularniejszy międzynarodowy język pomocniczy. Samo miasto próbuje przyciągnąć turystów proponując im podążanie "Szlakiem esperanto i wielu kultur", a multimedialne *Centrum im. Ludwika Zamenhofa *to jedna z największych tutejszych atrakcji. W bibliotece znajdują się m.in. podręczniki do nauki języka. Jest nawet "Pan Tadeusz" przetłumaczony na esperanto.

3 / 5

Wczasy na Podlasiu - Białystok

Obraz
© Nightman1965 / Shutterstock.com

Ta liczba sprawi, że chce się powiedzieć: wow! W Białymstoku znajdziemy aż 258 zabytkowych obiektów. Tradycje muzułmańskie, żydowskie, rzymskokatolickie i prawosławne sprawiły, że trafiamy do najbardziej wielokulturowego, wręcz orientalnego zakątka Polski. Obok zabytkowych kościołów katolickich stoją również cerkwie i synagoga. Właśnie tu znajduje się także największa świątynia prawosławna w Polsce - cerkiew Świętego Ducha, dwupoziomowa, z pięcioma kopułami, które symbolizują Jezusa i czterech apostołów. Po Żydach, którzy dawniej stanowili 75 proc. mieszkańców Białegostoku (nazywanego zresztą niegdyś "Jerozolimą Północy"), pozostały trzy synagogi. Wśród perełek architektury znajdują się też dawne pałace Nowika, Cytrona i Hasbacha, archikatedra białostocka czy kościół św. Rocha. By odnaleźć bezcenne świadectwo historii miasta, najlepiej wybrać się na spacer po Bojarach, najstarszej dzielnicy miasta. Odnajdziemy tu wyjątkową atmosferę, okraszoną unikalną zabudową i układem dróg, ze
stuletnimi domkami i resztkami kocich łbów.

4 / 5

Wczasy na Podlasiu - Białystok

Obraz
© Nightman1965 - Shutterstock

Przybywając tu trafiamy do jednego z najbardziej zielonych miast Polski. Na specyficzny mikroklimat wpływają rozrzucone po mieście parki, skwery i lasy, które zajmują ponad 30 proc. jego powierzchni. W granicach Białegostoku znajdują się nawet dwa rezerwaty przyrody, będące pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. Białostocczyzna zresztą zaliczana jest do obszaru funkcjonującego pod nazwą "Zielone Płuca Polski". W najbliższej przyszłości można się tu spodziewać rewitalizacji Stawów Marczukowskich, nowych ścieżek w Lesie Zwierzynieckim i terenów rekreacyjnych na Jaroszówce. Kto nie chce siedzieć w mieście, nie musi. Zaledwie 30 km na zachód od Białegostoku leży Narwiański Park Narodowy. Idealne miejsce na wypoczynek.

5 / 5

Wczasy na Podlasiu - Białystok

Obraz
© gryfot - Shutterstock

Wielokulturowa tradycja Białegostoku *przetrwała też w regionalnych potrawach. Nie da się stąd wyjechać, nie spróbowawszy czegoś ze swoistej mieszanki smaków polskich kresów, kuchni białoruskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, tatarskiej i żydowskiej. W menu królują *bliny, czyli placki z mąki gryczano-żytniej i gryczano-pszennej, ziemniaczane kartacze nadziewane mięsem, babka ziemniaczana, kołduny w rosole, pieremiacze (pieczone pierogi) z kuchni tatarskiej czy przepyszny pierekaczewnik, czyli wielowarstwowe ciasto z makiem, mięsem, serem lub jabłkami. Uwaga, nadprogramowe kilogramy po wizycie w jednym z miejsc serwujących regionalne dania, gwarantowane.

ml

białystokmiastapodlasie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)