Biecz. Zabytki. Co warto zobaczyć? Gdzie dobrze zjeść?
Biecz to niezwykłe miejsce z racji położenia. Jakie zabytki są godne zwiedzenia? I gdzie można dobrze zjeść?
Niezwykłe miejsce z racji położenia – przy rynku jednego z piękniejszych miasteczek polskich – Biecza. Stara pożydowska kamieniczka przeszła gruntowny remont i dziś mieści się w niej hotel.
Na parterze znajduje się restauracja. Każda z trzech sal ma zupełnie inny wystrój – jedna z nich jest stylizowana na pałacową komnatę, a inna urządzona w stylu letniego ogrodu z rattanowymi meblami i drewnianymi belkami imitującymi pergolę. Kuchnia jest wykwintna, ale ceny dość wysokie, czasami nawet przewyższają te z warszawskiego Bristolu. Sala Ogród ma własne menu z potrawami domowymi i znacznie niższymi cenami.
Wybrane z menu:
Carpaccio z polędwicy końskiej
Zupa cebulowa
Zalewajka leśna z borowików
Pierś z kurczaka z paluszkami krabowymi
Kotleciki jagnięce w sosie charlotte
Stek Dijon w sosie cointreau
Węgorz duszony
Krewetki królewskie
Homar duszony w beszamelu
Okolica
Biecz – liczne zabytki gotyckie i renesansowe; ratusz z wysoką 40 metrową wieżą; późnogotycka fara z późnorenesansowym ołtarzem i kamiennymi nagrobkami; wczesnobarokowy kościół i klasztor Reformatów; zabytkowe domy; Muzeum Regionalne. Binarowa – drewniany kościółek pod wezwaniem św. Michała Archanioła z XVII wieku, typowy przykład małopolskiego drewnianego budownictwa sakralnego z XVI i XVII wieku, z polichromiami w nawie i prezbiterium – wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Libusza – drewniany kościół z XV wieku z renesansową polichromią ścienną na suficie, tryptykiem i kamienną chrzcielnicą; prywatne Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii. Sękowa – w modrzewiowym kościele kamienna kropielnica (1622) i renesansowy ołtarz. Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Centennial
Biecz
Rynek 6
(13) 447 15 76
www.centennial.com.pl
hotel@centennial.com.pl
Dojazd samochodem
Drogą nr 28 Krosno–Nowy Sącz
Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Karczmy, zajazdy, restauracje Autor: Barbara Kaniewska