Trwa ładowanie...

Bieszczadzka Kolejka Leśna. Atrakcja, o której głośno poza granicami naszego kraju

Bieszczadzka Kolejka Leśna zwana jest też ciuchcią. To nie lada przynęta dla wszystkich zakochanych w tym regonie. To atrakcja, o której głośno poza granicami naszego kraju.

d3ybr6x
d3ybr6x

Wnioskujemy to po tym, że wśród pasażerów poza Polakami, nie brakowało Niemców i Francuzów. Co więcej, już przed sezonem wagoniki były wypełnione do ostatniego miejsca. Jak się dowiedzieliśmy, w ubiegłym roku wąskotorówka przewiozła ponad 94 tys. pasażerów, co uznano za rekord.

Kolejka powstała w 1898 roku. Przez wiele lat ułatwiała eksploatację największego bogactwa Bieszczad, czyli lasów. Dziś służy turystom. Pojechać nią możemy z Majdanu koło Cisnej do Przysłupa i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a z Majdanu do Balnicy 9 km. Przejażdżka na jednej z linii, to spotkanie z bogatą, dziką jeszcze przyrodą pośród urokliwych połonin. To też relaks i wyciszenie przy akompaniamencie rytmicznego stukotu kół ciuchci. Kto jednak nie znajdzie czasu na przejażdżkę, może zobaczyć kolejkę na jej trasie. W wielu miejscach linia wiedzie tuż obok drogi samochodowej, od czasu do czasu przecinając ją swoimi torami.

Główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej znajduje się w miejscowości Majdan. Tu też znajdziemy zabytkowy już budynek stacji kolejowej, w którym zorganizowano niewielkie muzeum. Znaleźliśmy tu wiele ciekawych pamiątek z różnych okresów funkcjonowania wąskotorówki. Są między innymi mundury kolejarzy, znaki sygnalizacyjne, lampy, tablice ostrzegawcze i tablice przystanków. Raj dla miłośników kolei.

Bilety na przejazd ciuchcią można kupić w dniu wyjazdu od godz. 9 w kasie na stacji głównej w Majdanie

  • bilet bezpłatny – dzieci do lat 3
  • bilet ulgowy – dzieci od 3 do 16 lat oraz seniorzy od 65 roku życia cena na trasie Majdan – Przysłup 14 zł cena na trasie Majdan – Przysłup – Majdan 17 zł cena na trasie Majdan – Balnica 13 zł cena na trasie Majdan – Balnica – Majdan 16 zł
  • bilet normalny cena na trasie Majdan – Przysłup 19 zł cena na trasie Majdan – Przysłup – Majdan 23 zł cena na trasie Majdan – Balnica 17 zł cena na trasie Majdan – Balnica – Majdan 20 zł

_ Tekst: Marta Legieć _

d3ybr6x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybr6x