Trwa ładowanie...
22-09-2015 09:05

Biskupin. Atrakcje najsłynniejszego w Europie rezerwatu archeologicznego

Biskupin to unikatowa, świetnie zachowana osada obronna kultury łużyckiej. Badania dendrochronologiczne datują powstanie grodu na 738 rok p.n.e. Jakie atrakcje czekają na turystów? - Jeżeli się człowiek nie usmaruje po łokcie w glinie, nie strzeli z łuku i nie spróbuje chociaż gładzić siekierkę, to tak jakby nie był z Biskupinie - wyjaśnił dyrektor muzeum, Wiesław Zajączkowski. A co zwiedzający mogą zrobić u barda, rogownika czy mincerza?

Biskupin. Atrakcje najsłynniejszego w Europie rezerwatu archeologicznegoŹródło: Iwona Kołczańska WP
d3hrssi
d3hrssi

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to unikatowa, świetnie zachowana osada obronna kultury łużyckiej. Badania dendrochronologiczne datują powstanie grodu na 738 rok p.n.e. Jakie atrakcje czekają na turystów? - Jeżeli się człowiek nie usmaruje po łokcie w glinie, nie strzeli z łuku i nie spróbuje chociaż gładzić siekierkę, to tak jakby nie był z Biskupinie - wyjaśnił dyrektor muzeum, Wiesław Zajączkowski.

Biskupin jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc na Pałukach. Dotrzemy do niego Żnińską Koleją Powiatową. Najsłynniejszy w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny może pochwalić się rekonstrukcją osady łużyckiej i neolitycznej czy wioski średniowiecznej. Na terenie stanowiska archeologicznego działa muzeum, a także odbywa się coroczny festyn (zawsze w trzecim tygodniu września). Pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, budynków mieszkalnych i ulic robią ogromne wrażenie na zwiedzających.

fot. Iwona Kołczańska, WP

d3hrssi

Pałuki *to 130 jezior, doskonałe warunki do uprawiania kitesurfingu i nieskażona przyroda. Ta niezwykła kraina na granicy *Kujaw, Pomorza i Wielkopolski oferuje doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Od bardziej znanych regionów różni je jedno - nie ma tu jeszcze tłumów. A na turystów czeka wiele atrakcji.

ik/udm

d3hrssi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hrssi