Trwa ładowanie...
22-02-2011 12:53

Bochnia. Sanktuarium. Miejsce niezwykłe

Bochnia to miasto w województwie małopolskim, w dolinie Raby, w sąsiedztwie Puszczy Niepołomickiej. Jest jednym z najstarszych miast w kraju. Prawa miejskie otrzymało od Bolesława Wstydliwego w 1253 roku, dwa lata po odkryciu w okolicy złóż soli kamiennej. Średniowieczny układ urbanistyczny z czasów lokacji przetrwał do dzisiaj. Rokrocznie, w pierwszych dniach października, odbywa się tu Festiwal Piosenki Maryjnej.

Bochnia. Sanktuarium. Miejsce niezwykłeŹródło: Hachette Polska
d2jejap
d2jejap

Miasto w województwie małopolskim, w dolinie Raby, w sąsiedztwie Puszczy Niepołomickiej. Jest jednym z najstarszych miast w kraju. Prawa miejskie otrzymało od Bolesława Wstydliwego w 1253 roku, dwa lata po odkryciu w okolicy złóż soli kamiennej. Średniowieczny układ urbanistyczny z czasów lokacji przetrwał do dzisiaj. Rokrocznie, w pierwszych dniach października, odbywa się tu Festiwal Piosenki Maryjnej.

Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej

Życie religijne w Bochni od wieków związane jest z kościołem św. Mikołaja. Jeszcze przed nadaniem praw miejskich istniała tu drewniana kaplica pod tym wezwaniem. Na jej miejscu św. Kinga ufundowała duży kościół, który spłonął w 1440 roku i został odbudowany w stylu późnego gotyku. Po kolejnym pożarze, w XVII wieku, kościół przebudowano w stylu barokowym. W 1777 roku dobudowano do prezbiterium (od strony południowej) kaplicę – specjalnie dla słynącego cudami obrazu Madonny. Bocheński wizerunek jest anonimową XV- lub XVI-wieczną kopią obrazu MB Częstochowskiej. Namalowano go na płótnie, naciągniętym na modrzewiową deskę o wymiarach 75 cm na 90 cm.

Matka Boża trzyma na lewej ręce Dzieciątko. Mały Jezus prawą rączką błogosławi świat, w lewej zaś trzyma kulę ziemską. Obydwie postacie zdobią korony wysadzane drogimi kamieniami i pięknie haftowane sukienki. Obraz ofiarował bocheńskim dominikanom prawdopodobnie mieszczanin z sąsiedniej Wieliczki, Krzysztof Bąkowski, jako wotum wdzięczności za cudowne ocalenie jego rodziny i domu z pożaru, który strawił Wieliczkę około 1620 roku. W połowie XVII wieku ikona znajdowała się już w kościele NMP przy klasztorze dominikanów w Bochni. Od samego początku malowidło słynęło z łask. Zapiski w księgach kościelnych mówią o cudownych uzdrowieniach, przywróceniu wzroku i władzy w zmiażdżonej nodze, ocaleniu życia. Sława obrazu wzrosła znacznie, gdy 15 maja 1632 roku w obecności duchownych i licznie zgromadzonych wiernych na wizerunku pojawiły się krwawe łzy. Niecodzienne zjawisko wywołało wielkie poruszenie wśród wiernych. Zbadała je nawet specjalna komisja, powołana przez władze duchowne, która zaleciła częstsze
odprawianie nabożeństw do Matki Bożej. W roku 1777, tuż po dobudowaniu kaplicy dla wizerunku bocheńskiej Bogurodzicy, rząd austriacki zarządził kasatę bocheńskiego klasztoru i dominikanie, po czterystu latach pobytu w Bochni, przenieśli się do Jarosławia, a czczony wizerunek Matki Bożej trafił do kaplicy różańcowej kościoła parafialnego, gdzie pozostaje do dziś. Na początku lat 30. ubiegłego wieku rozpoczęto starania o koronacje obrazu. W październiku 1932 roku komisja kościelna przesłuchała 12 zaprzysiężonych świadków, których zeznania potwierdziły prawdziwość łask, wymodlonych przed tutejszą Madonną. W grudniu następnego roku ogłoszono dekret papieski, zezwalający na koronację. Dokonał jej 7 października 1934 roku biskup tarnowski Franciszek Lisowski. 10 października 1998 roku kolejnym papieskim dekretem bocheński kościół św. Mikołaja podniesiony został do rangi bazyliki mniejszej.

Parafia św. Mikołaja
pl. św. Kingi 9
32-700 Bochnia
014 612 34 17
mikolaj@bochnia.pl+'?' )
www.mikolaj.bochnia.iap.pl

d2jejap

Dojazd
Z Krakowa na wschód, około 30 km drogą krajową nr 4. Przez miasto przebiega także droga wojewódzka nr 965 Limanowa–Zielona. Pociągiem dojazd bezpośredni. Z dworca do sanktuarium jest około 1 km.

Uroczystości
od 1. do 2. niedzieli października – ośmiodniowy odpust MB Różańcowej
6 grudnia – św. Mikołaja

Noclegi
Dom pielgrzyma, 014 612 21 95

Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia (noclegi pod ziemią), ul. Solna 2, 014 615 36 36

d2jejap

Sanktuaria w pobliżu
Królówka, Limanowa, Lipnica Murowana, Okulice, Pasierbiec, Staniątki

Okolica

Bochnia. Muzeum im. Stanisława Fischera – mieści się w dawnym klasztorze dominikanów w Bochni; świetna galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku, z płótnami m.in. Teodora Axentowicza, Olgi Boznańskiej, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, są też prace Nikifora Krynickiego, rysunki i grafiki Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Stanisława Wyspiańskiego, a także cenne zbiory rękopiśmienne, w tym królewskie dokumenty pergaminowe, rzeźba, grafika i ceramika ludowa oraz pokaźna kolekcja pamiątek historycznych związanych z Bochnią. Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia – ośrodek rehabilitacyjno-leczniczy w średniowiecznej żupie solnej, 230 m pod ziemią i jednocześnie najstarszy czynny zakład przemysłowy w Europie; na turystów czeka podziemna trasa wycieczkowa, restauracja oraz bogata oferta programów edukacyjnych i imprez. Lipnica Murowana – zabytki budownictwa drewnianego i lokalne sanktuarium św. Szymona z Lipnicy. Nowy Wiśnicz – dworki podmiejskie oraz zespół barokowych i renesansowych
budowli z XVII wieku. Puszcza Niepołomicka – kompleks leśny znajdujący się około 4 km na północ od Bochni, w widłach Wisły i Raby.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

d2jejap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jejap