Trwa ładowanie...

Bon turystyczny 500 plus na wakacje. Od kiedy będzie wypłacany? Już w lipcu?

W środę, 15 lipca Sejm głosował nad ponad 60 poprawkami do ustawy o bonie turystycznym, które zgłosił Senat. Przyjął ponad połowę z nich. Posłowie nie zaakceptowali poprawki, wedle której, bonem mieli zostać objęci emeryci i renciści.

Seniorzy nie dostaną pieniędzy z bony turystycznegoSeniorzy nie dostaną pieniędzy z bony turystycznegoŹródło: 123RF, Yelizaveta Tomashevska
d1zwd9b
d1zwd9b

W sumie Senat zgłosił ponad 60 poprawek do ustawy. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała przyjęcie 37 poprawek. W Sejmie przyjęto m.in. tę dotyczącą rozszerzenia beneficjentów bonu o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Dzięki temu bonem turystycznym 500 plus zostanie objętych dodatkowo ok. 150-200 tys. dzieci.

Sejm nie przyjął poprawki dotyczącej wsparcia bonem emerytów i rencistów.

Bon turystyczny 500 plus - od kiedy?

Wiadomo już, że bon turystyczny ma trafić łącznie do 6,5 mln polskich dzieci. Wartość pomocy sięgać będzie 3,5 mld zł. Bonem będzie można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 r.

Posłowie teraz czekają tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod ustawą. Im szybciej go złoży, tym większe szanse, że rozpoczęcie działania programu nastąpi jeszcze pod koniec lipca. Według zapewnień minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, pierwsze płatności w ramach bonu będzie można realizować od 26 lipca.

d1zwd9b

Bon turystyczny 500+ - dla kogo?

Bon turystyczny będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku programu 500 plus. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Bon turystyczny 500 plus - w jakiej formie?

Wsparcie rządowe nie będzie miało formy gotówkowej. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczać będą się mogli przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, które zarejestrują się w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku 500 plus. Zostanie aktywowany w systemie po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. By go zrealizować, trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu.

Bon turystyczny 500 plus - na co można wykorzystać?

Bon będzie można wykorzystać tylko w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim czy sportowym. Ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Emerytury stażowe. "To skazywanie ludzi na głodowe świadczenia"

d1zwd9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zwd9b