Trwa ładowanie...

Bon turystyczny będzie ważny dłużej? Jest decyzja sejmu

Polskim Bonem Turystycznym będzie można płacić do 30 września 2022 r., a nie jak było ustalone wcześniej - do końca marca 2022 r. - przewiduje uchwalona w środę 17 listopada przez sejm nowela ustawy covidowej.

Share
500 zł przysługuje na jedno dziecko500 zł przysługuje na jedno dzieckoŹródło: Adobe Stock, fot: ©Bozena Fulawka - stock.adobe.com
d4dpu8m

Polski bon turystyczny to rządowe wsparcie dla rodzinnych budżetów i gospodarki po miesiącach strat związanych z pandemią koronawirusa. W obecnej formie ważne jest do marca 2022 r. Jednak się to zmieni.

Bon turystyczny jednak dłużej

Za uchwaleniem ustawy głosowało 418 posłów, nikt nie był przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady senatu.

Nowelizacja wydłuża termin na dokonywanie płatności za pomocą Polskiego Bonu Turystycznego - do 30 września 2022 r.

d4dpu8m

Przypominamy, że za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Wartość bonu wynosi 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - 1000 zł.

Jak zrealizować bon turystyczny?

Realizacja bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po wejściu na PUE ZUS należy uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Po aktywacji rodzic otrzymuje specjalny kod, który należy pokazać podczas dokonywania płatności. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Profil na PUE ZUS można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego i bankowości elektronicznej.

d4dpu8m

Zmiany dla marynarzy

Nowelizacja umożliwi ponadto zaokrętowanie marynarzy na statek, którzy ze względu na stan epidemii mają trudności z powrotem do kraju oraz odnowieniem posiadanych dokumentów. Ważność dokumentów marynarskich będzie przedłużona do upływu 90 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Nowe przepisy zakładają również, że z uwagi na skutki pandemii COVID-19 związane z ograniczeniami w przewozie towarów i pasażerów statkami na rzekach, przewoźnicy zostaną zwolnieni z opłat za korzystanie z publicznych rzek i śluz. Dodatkowo z opłat tych zwolnieni będą turyści pływający statkami. Zwolnienie będzie dotyczyć sezonu żeglugowego trwającego od 1 marca do 31 grudnia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bon turystyczny. Hotelarz ocenia: kropla w morzu potrzeb

d4dpu8m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dpu8m
d4dpu8m