Trwa ładowanie...
Witold Chrzanowski
24-02-2017 15:25

Bronisław Grąbczewski - najbarwniejszy z polskich podróżników na Dachu Świata

27 lutego 1926 r. zmarł w Warszawie Bronisław Grąbczewski, polski etnograf, podróżnik i badacz Azji Środkowej i Dalekiego Wschodu. Jego życie to gotowy scenariusz na przynajmniej kilka filmów przygodowych i sensacyjnych.

Bronisław Grąbczewski - najbarwniejszy z polskich podróżników na Dachu ŚwiataŹródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: nieznany
d4eti1g
d4eti1g

Był synem powstańca styczniowego, który po jego upadku trafił na Syberię. Sam Bronisław, jako 11-latek, musiał opuścić, wraz z matką, rodzinny majątek, i przenieść się do Warszawy. Tutaj ukończył gimnazjum, a następnie, już w Petersburgu, podjął studia w Instytucie Górniczym. Jeszcze w ich trakcie postanowił poświęcić się karierze wojskowej. Został oficerem gwardii carskiej i szybko zaczął robić karierę w armii i administracji imperium rosyjskiego.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: Irene2005

Jako jedyny Polak został atamanem kozackim

Służbę carom (Aleksandrowi II, Aleksandrowi III i Mikołajowi II) łączył z pasję podróżniczą. Badał Hindukusz, Afganistan, dopływy Indusu, Tybet i Kaszgarię. Jako pierwszy podróżnik zbadał i opisał Dach Świata" – Pamir. Na polecenie władz odwiedził także Japonię. W trakcie swych licznych wypraw zebrał i opisał bogate materiały etnograficzne, botaniczne i zoologiczne.
Do końca XIX wieku, dzięki wyprawom Grąbczewskiego, sporządzono zdjęcia topograficzne ponad 10 tysięcy kilometrów tras, a także opisano geograficznie rozdziały wodne rzek Syr-Darii, Tarymu i Indyszu.
W sierpniu 1903 roku został gubernatorem astrachańskim i atamanem tamtejszych kozaków. „Ani za mych rządów, ani za świętej pamięci rodzica mego, ani za dziadka, ani, o ile pamiętam, za pradziada, nie było takiego zdarzenia, aby Polaka i katolika kiedykolwiek mianowano atamanem kozaków, którzy są ostoją tronu i dynastii” – powiedział po nominacji car Mikołaj II. Pułkownik Bronisław Grąbczewski razem z nowym stanowiskiem otrzymał tytuł, który odczytywano w trakcie jego oficjalnych wystąpień. Brzmiał on bardzo dumnie: „gubernator w Astrachaniu, ataman Kozaków Astrachańskich, główny opiekun ludu kałmuckiego i generał-gubernator hordy Bukiejewskich Kirgizów”.

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, fot: ilan molcho

Wysłannik generała Denikina

Grąbczewski atamanem kozackim był bardzo krótko. Już po roku car odwołał go z tego stanowiska. Być może powodem był podeszły, jak na owe czasy, wiek naszego rodaka. Wkrótce przeszedł on na emeryturę i osiadł w Warszawie. Po wybuchu I wojny światowej trafił na Kaukaz, gdzie zastał go wybuch rewolucji bolszewickiej. Bronisław Grąbczewski, podobnie jak jego niedawni podkomendni – kozacy, poparł białych. Jako kurier od generała Denikina do admirała Kołczaka odbył wówczas swoją ostatnią podróż. By uniknąć poruszania się przez ogarniętą pożogą wojenną Rosję wybrał drogę okrężną; wyprawa zahaczyła nawet o Indie.

d4eti1g

Jego bezcenne archiwum spłonęło w czasie wojny

W 1920 roku Grąbczewski ostatecznie wrócił do Warszawy. Nie spotkało go tu ciepłe przyjęcie. Z powodu służby w zaborczej armii odmówiono mu praw emerytalnych. Na życie zarabiał, publikując wspomnienia i rozprawy naukowe – na zlecenie Polskiego Towarzystwa Geograficznego.
Bronisław Grąbczewski zmarł w 1926 roku. Zostawił w Warszawie ogromne archiwum, które jednak spłonęło w trakcie powstania warszawskiego.

d4eti1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eti1g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj