Poznaj Indie od strony jej mieszkańców
Indie to coraz popularniejszy kierunek wśród Polaków. Nie ma się czemu dziwić - kraj ten oferuje niezwykłe zabytki, wspaniałe krajobrazy, genialną kuchnię i atmosferę. Jednak wyprawa do danego państwa to nie tylko atrakcje czy interesujące miejsca. To także ludzie i ich historie. Przedstawiamy zdjęcia autorstwa Agnieszki Hexel, która zawsze marzyła o podróżach i ten plan skrupulatnie realizuje. Zobaczcie mieszkańców Indii na wyrazistych i pełnych głębi fotografiach.
Mieszkańcy Indii na portretach - sandhu
Sadhu to hinduski wędrowny asceta, żyjący ściśle według zasad religii, często ze splecionymi włosami, zwanymi dźata. Dąży on swoim życiem do osiągnięcia wyzwolenia. Słowo „sandhu” można tłumaczyć jako „dobry człowiek”.
Na zdjęciu: sandhu z Waranasi.
Mieszkańcy Indii na portretach - panna młoda
Indie to kraj kontrastów. Taki też jest jeden z najważniejszych obrzędów w życiu mieszkańców w tej części świata, czyli ślub zwany Vivaha. Barwne stroje i dekoracje są stałym elementem tego wydarzenia. Co ciekawe, na przestrzeni wieków niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o sposób jego organizowania.
Na zdjęciu: kobieta z miasta Orchha wychodząca za mąż.
Mieszkańcy Indii na portretach - handlarz
W Indiach handel uliczny jest nieodłącznym element krajobrazu miast i wsi. Na każdym targu czy bazarze można znaleźć to, co z czego słynie ten kraj – owoce, warzywa, słodycze, przyprawy czy farby.
Na zdjęciu: handlarz na ulicy miasta Darjeeling.
Mieszkańcy Indii na portretach - uchodźczyni z Tybetu
W Indiach żyje ok. 100 tys. uchodźców z Tybetu. Jednak statystki rządowe uważa się za niedoszacowane i w rzeczywistości może ich być nawet dwa razy więcej. Najbardziej znanym człowiekiem z Tybetu jest Dalajlama XIV Teznin Gjaco, który wraz z kręgiem najbliższych osób zorganizował życie dla wielu osób w Indiach.
*Na zdjęciu: miejsce, w którym żyją tybetańscy uchodźcy. *
Mieszkańcy Indii na portretach - chłopiec z Tybetu
Choć sytuacja tybetańskich dzieci na uchodźctwie stale się poprawia, głównie dzięki organizacjom praw człowieka i datkom, wciąż nie jest idealnie. Kilkanaście procent z nich nie potrafi pisać i czytać, wiele z nich jest też niedożywionych.
Na zdjęciu: chłopiec z malej wioski przy granicy z Tybetem.
Mieszkańcy Indii na portretach - mężczyźni górą
Indie nazywane są krajem mężczyzn i choć jest to niesprawiedliwe różnicowanie, w tym społeczeństwie to właśnie oni odgrywają znacznie większą rolę niż kobiety. Dla wielu rodzin, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, narodziny dziewczynek utożsamia się z nieszczęściem.
Na zdjęciu: mężczyzna z miasta Puszkar.
Mieszkańcy Indii na portretach - matka z dzieckiem z miasta Orchha
Miasteczko Orchha leży na północy Indii, nad rzeką Betwa, ok. 17 km od Jhansi. Żyje tu ok. 8,5 tys. mieszkańców, więc zważywszy na fakt, że wiele miast tego kraju liczy nawet kilka milionów mieszkańców, Orchha uważana jest za wioskę. W przeciwieństwie do innych miejsc nie ma tu nachalnych sprzedawców. Zaskakuje też oryginalną, hinduską architekturą.
Na zdjęciu: mieszkająca tu kobieta ze swoim dzieckiem.
Mieszkańcy Indii na portretach - dziewczynka z Waranasi
Waranasi to licząca ponad 3 miliony mieszkańców metropolia. Znana jest z rytualnych kąpieli w świętej rzece Ganges i palenia zwłok zmarłych na ghatach (kamiennych schodach prowadzący w dół ku rzece). Na obrzeżach Waranasi mieści się Park Jeleni – miejsce pierwszego kazania Buddy skierowanego do pięciu ascetów.
Na zdjęciu: dziewczynka na jedne z uliczek w mieście.