Trwa ładowanie...
d4dv0yb

Budapeszt będzie mieć nową atrakcję. Jest planowana od 100 lat

Pomysł, o którym zaczęto mówić, gdy Węgry były jeszcze królestwem, a państwem rządził Jego Najjaśniejsza Wysokość Regent Miklós Horthy, wreszcie zostanie zrealizowany. Mowa o kolejce, która połączy Wzgórze Gellérta z Zamkiem Królewskim. Władze kraju potwierdziły rozpoczęcie prac projektowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budapeszt, Węgry
Budapeszt, Węgry (123RF)
d4dv0yb

Budapeszt jest na liście najchętniej odwiedzanych stolic w Europie. Dla większości turystów obowiązkowym punktem wizyty jest Wzgórze Gellérta, znajdujące się w dzielnicy Tabán, na prawym brzegu Dunaju. Jest widoczne praktycznie z każdej strony miasta - głównie za sprawą pomnika kobiety z gałązką palmową.

Osoby chcące się tam dostać najczęściej korzystają z autobusów, które podjeżdżają pod cytadelę. W miesiącach, gdy w stolicy jest najwięcej turytów, wjeżdża nawet 200 autokarów dziennie. Dlatego nic dziwnego, że mieszkańcy oraz władze chciały, aby je wyeliminować i znaleźć alternatywny sposób dotarcia do tego miejsca. Dzięki kolejce będzie ciszej na trasie prowadzącej do wzgórza. Ponadto to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ekologiczne.

Budapeszt, Węgry 123RF
Budapeszt, Węgry

W ostatnich latach coraz częściej mówiono o budowie kolejki terenowej, jednak wielu nie dowierzało, że uda się zrealizować projekt, który nie doszedł do skutku przez ostatnie 100 lat. Jednak rząd Węgier zdecydował o rozpoczęciu prac projektowych. Już dzisiaj można powiedzieć, że kiedy inwestycja dobiegnie końca - Budapeszt zyska wielką atrakcję.

d4dv0yb

Zgodnie z założeniami turyści dostaną się do Cytadeli, Statuy Wolności i planowanego Muzeum Węgierskich Bojowników o Wolności, ulokowanych ponad 230 m n.p.m., w ok. 3 minuty. Kolejka miałaby stację początkową na placu Döbrentei, stamtąd jechałaby tunelem w dolnej części wzgórza, by potem wyjechać na powierzchnię aż do górnej stacji w pobliżu Cytadeli. Budowa ma pochłonąć ok. 4 mln euro. Szczegółowe plany dotyczące inwestycji zostaną przedstawione najpóźniej w czerwcu 2021 r.

Źródło: Daily News Hungary

Poszukiwania w Zamku Czocha. Jest szansa na odkrycie zupełnie nowych pomieszczeń

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4dv0yb

Podziel się opinią

Share

d4dv0yb

d4dv0yb