Bułgaria, jakiej nie znacie. Te miejsca warto zobaczyć
Bułgaria to nie tylko relaks na plaży i odpoczynek w kurortach. Podczas wakacji w tym pięknym, czarnomorskim kraju warto poznać jego ciekawą kulturę, wspaniałą przyrodę, cenne zabytki i malownicze miasteczka. Wzdłuż wybrzeża zachowały się ślady wielowiekowej historii i starożytnej kultury kraju. W niedalekiej odległości od słonecznych i piaszczystych plaż, znajdują się cenne starożytne skarby. Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić!
Nesebyr
Najbardziej malowniczym, bajkowym wręcz miasteczkiem, będącym jednocześnie jednym z najstarszych w Europie, jest Nesebyr. Położony na skalistym półwyspie, sąsiaduje ze Słonecznym Brzegiem, a w niedalekiej odległości miastami Burgas czy Pomorie. Nesebyr założony został przez Traków ok. 3 tys. lat temu i z tamtego okresu zachowały się ruiny murów obronnych, baszt i arkad. Godne zobaczenia są na pewno XVIII- i XIX-wieczne rezydencje zbudowane w stylu czarnomorskim. Jako perła architektury i skarb archeologii Nesebyr w całości został wpisany na listę UNESCO. Jednak dzisiejszy kurort to nie tylko starożytne pomniki kultury. W nowej części miasta znajdziemy nowoczesną infrastrukturę turystyczną - liczne hotele, pensjonaty, restauracje, tawerny i zagospodarowane piaszczyste plaże, z których rozpościera się malowniczy widok na starożytny, skalisty półwysep.
ir/udm
Skalne miasto Bełogradczik
To bezapelacyjnie jedno z najcenniejszych miejsc na mapie Bułgarii. Bełogradczik, miasteczko w północno zachodniej części kraju, słynie z unikatowych skał tworzących jedno z najpiękniejszych skalnych miast na świecie. Wśród nich znajduje się zamek Kaleto. Skały szczególne wrażenie robią nocą, gdy ich ciemne sylwetki widoczne są na tle jaśniejącego na niebie księżyca. W okolicy znajduje się także słynna jaskinia Magura.
Jajłata, Kamienny Brzeg
W rezerwacie Jajłata, w okolicy Kamiennego Brzegu, zobaczyć można jaskinie zamieszkiwane przez człowieka w czasach prehistorycznych i starożytne, trackie cmentarzysko. To jedno z najpiękniejszych i najbardziej efektownych widokowo miejsc w całej Bułgarii. Próżno szukać tu piaszczystych plaż, ale jest coś lepszego. Zadziwiające formacje skalne i przepiękne skaliste zatoczki z pieczarami, jamami i wyżłobieniami powstałymi w wyniku działania fal morskich są naprawdę niepowtarzalne. Szczególnie ładnie prezentują się naturalne tarasy, które układają się warstwami i tworzą niewielkie zatoczki otoczone kamiennymi blokami.
Półwysep Kaliakra
Skalisty i wysunięty najdalej na wschód punkt Bułgarii to półwysep Kaliakra. Jego klify sięgają nawet 70 metrów wysokości, co czyni z nich idealny punkt do obserwacji pływających w Morzu Czarnym delfinów. Aktualnie Kaliakra to rezerwat przyrody z fantastycznie zachowanym dziedzictwem historycznym. Wszystko to w połączeniu z cudownym krajobrazem i bogactwem kulturowym samej Bułgarii czyni z tego miejsca jedno z najbardziej wartych odwiedzenia punktów na mapie Europy Środkowo-Wschodniej.
Przełęcz Szipczeńska
Przełęcz Szipczeńska znajduje się w Starej Płaninie na wysokości 1185 m n.p.m. Nad nią góruje szczyt o nazwie Szipka. To miejsce jest jednym z najważniejszych połączeń transportowych między północną i południową Bułgarią. Z Szipki rozpościera się, ciągnąca się aż po Równinę Dunawską, przepiękna panorama okolicy. To pięknie położone miejsce było w przeszłości świadkiem wielu potyczek i walk. Dlatego dziś przełęcz ta stanowi jedno z bardziej znanych bułgarskich miejsc kultu narodowego. A na szczycie znajduje się pomnik Wolności, poświęcony bohaterskiej obronie przełęczy przez bułgarskich powstańców.
Irakli
Rezerwat Irakli to jedno z niewielu ocalałych w stanie naturalnym miejsc w Bułgarii. Znajduje się pomiędzy Burgasem a Warną. To teren całkowicie chroniony - zabroniona jest budowa hoteli, dlatego chętnie przyjeżdżają tu turyści pod namiot. Znajdująca się tam dzika plaża ma 3 km długości i jest częściowo skalista. Zobaczymy tam, jak grzbiet Starej Płaniny stromą, wysoką skałą opada ku morzu. Kilka kilometrów od Irakli znajduje się przylądek Emona. W czasach sprzed okupacji tureckiej znajdował się tu ważny port, a obecnie swoją siedzibę ma jednostka wojskowa. Dotarcie do Emony utrudnia wyboista droga, jednak warto wybrać się do tego miejsca, nazywanego przez miejscowych "końcem świata".
Sozopol
Miasteczko położone w południowej części bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego - Sozopol - znajduje się niedaleko Burgasu czy Nesebyru, a od Słonecznego Brzegu dzieli je godzina jazdy (70 km). Urok miasteczka tkwi w harmonijnym połączeniu dobrze rozwiniętej bazy gastronomicznej i noclegowej z bogactwem istniejących tu zabytków. Jest najstarszym ośrodkiem na całej riwierze, którego historia sięga epoki brązu. W Sozopolu, w cerkwi św. Cyryla i Metodego, przechowywane są relikwie św. Jana Chrzciciela. Poza licznymi zabytkami i pozostałościami po dawnych czasach, miasto zachwyca pięknym wybrzeżem. Tutejsze klify i przejrzysta woda są słynne w całej Bułgarii.
ir/udm