Bułgaria - tani kierunek wakacyjny
Atrakcyjne pod względem turystycznym miasta, wioski i kurorty pokrywają niemal całe 378-kilometrowe wybrzeże Bułgarii. Do najpopularniejszych miejsc należy Słoneczny Brzeg i Złote Piaski, ale do wyboru mamy znacznie więcej kurortów. Północną część kraju zalicza się do mniej uczęszczanych - jest tu cicho i spokojnie. Bardziej na południe są słynne nadmorskie kurorty, z najpiękniejszymi plażami Bułgarskiej Riwiery. Atutem wybrzeża czarnomorskiego jest pogoda - nawet jeśli nie dopisuje w głębi kraju, na wybrzeżu i tak jest ciepło. Bułgaria to łagodny klimat, ciepłe morze, szerokie plaże, słońce, lekka nadmorska bryza... i dużo niższe ceny niż w ośrodkach nad Morzem Śródziemnym. Nie ma co zwlekać – już teraz warto wykupić wycieczkę w ofercie first minute.
Pierwszą propozycją jest Bałczik, który leży w odległości ok. 47 km od Warny i cieszy się sławą kurortu, gdyż jest korzystnie, tarasowo położony nad małą zatoką, ale jednocześnie brak tu letniego zgiełku i wysokich cen. 12-tysięczne miasto jest również trzecim, po Warnie i Burgas, portem Bułgarii. Po 1913 r., w wyniku postanowień po II wojnie bałkańskiej miasto znalazło się w granicach Rumunii. Szybko stało się ulubionym kurortem królowej Marii, która poleciła wybudować tutaj dla siebie pałacyk. Jest on zresztą do dziś jedną z głównych atrakcji. W 1940 r. miasto znów wróciło do Bułgarii. Warto tu przyjechać, bo miejsce nie jest zatłoczone i oferuje nie lada atrakcje: przepiękny ogród botaniczny oraz godną uwagi piaszczystą plażę.
Źródło: Robert Sendek / Bezdroża.pl
Sozopol
Najstarsze miasto bułgarskiego wybrzeża - Sozopol - ulokowane jest na smukłym skalistym cyplu. Założyli je w 610 r. p.n.e., pod nazwą Apollonia, Grecy z Miletu. Kolonia prosperowała jako pośrednik pomiędzy światem greckim a miejscowymi Trakami. Współcześnie to czarujące miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, jest doskonale znane z dwóch piaszczystych plaż i charakterystycznej XIX-wiecznej zabudowy kamienno-drewnianej, spośród której 45 obiektów zaliczono do pamiątek narodowych. Poza sezonem Sozopol jest senną wioską rybacką przyciągającą malarzy, pisarzy i im podobne kontemplujące dusze. Jedynie latem przez miasto przetacza się fala zwiedzających.
Warna
Warna to trzecie co do wielkości, po Sofii i Płowdiwie, miasto Bułgarii. Warna nazywana jest morską stolicą. Ciągnie się tu długi pas piaszczystej plaży. Usytuowana jest na płaskim, wysokim tarasie, przy północno-zachodnim, dłuższym brzegu Zatoki Warneńskiej, wcinającej się 7 km w głąb lądu. Latem słońce zapewnia 10-11 godzin opalania dziennie, a morze, zdumiewająco spokojne, pozbawione jest niebezpiecznych fal i prądów. Warnę odwiedzać można przez cały rok ze względu na jej walory i atrakcyjną ofertę uzdrowiskową. Kilka lat temu na łamach dziennika "Trud" Warna została uznana za najlepsze miasto do życia w Bułgarii.
Kiten
Każdy przyjezdny zauroczony jest łagodnym klimatem Kitenu, jego nietkniętą cywilizacją naturą, morzem, a także gościnnymi mieszkańcami. Miejsce to nie jest również jeszcze nadmiernie przepełnione turystami. W czerwcu 2005 roku otrzymało prawa miejskie. Łut szczęścia sprawił, że Kiten ominęła budowa tak dobrze nam znanych, betonowych bloków. Obecnie miasto jest kwitnącym, nowoczesnym ośrodkiem turystycznym. W małych, przytulnych hotelach, domach, kompleksach domków gościnnych, kempingach i motelach może się zatrzymać ponad 70 tys. turystów. Kiten jest prawdziwą perełką na wybrzeżu Morza Czarnego. Piękna północna plaża, nazywana Atliman, leży w zacisznej, spokojnej zatoce.
Albena
Albena znajduje się 8 km od Bałcziku. Zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża na północ od Warny i na południe od przylądka Kaliakra. Kompleks turystyczny powstał w 1958 roku i należy do największych w kraju. Swą nazwę zawdzięcza bohaterce jednego z bardziej znanych opowiadań Jordana Jowkowa, klasyka literatury bułgarskiej. Opowiadanie zatytułowane "Albena" przedstawia historię pięknej kobiety, która swą urodą potrafiła zauroczyć każdego mężczyznę. W Albenie jest piękna plaża sześciokilometrowej długości i 30-100-m szerokości z piaszczystymi wydmami. Uznawana jest za jedną z najlepszych na bułgarskim wybrzeżu.
Primorsko
Primorsko znane jest z cudownej, ciągnącej się na odległość 10 km plaży - najdłuższej i najładniejszej w tej części wybrzeża. Położone jest na niewielkim półwyspie między zatokami Diabelską i Stampolo. W czasach socjalizmu Primorsko było siedzibą Międzynarodowego Centrum Młodych im. Georgiego Dimitrowa. Przyciągało corocznie tysiące młodych aktywistów z całego świata. Mieszkali oni w ogromnych, wspólnych namiotach. Centrum Primorska stanowi gęsto zabudowany moloch, ale pobliskie tereny przybrzeżne są bardzo przyjemne. Jak na miejsce dla młodych przystało, miasteczko oferuje także wiele możliwości aktywnego wypoczynku.