Trwa ładowanie...
18-04-2008 12:50

Canakkale w Turcji. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Canakkale to miasto, liczące ok. 70 tys. mieszkańców, położone w najwęższym miejscu cieśniny Dardanele, która łączy morze Marmara z Egejskim, jest najważniejszym jej portem oraz bazą rybacką i handlową od czasów ottomańskich.

Canakkale w Turcji. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: © wjarek - Fotolia.com
d4lws3u
d4lws3u

Miasto, liczące ok. 70 tys. mieszkańców, położone w najwęższym miejscu cieśniny Dardanele (przez starożytnych Greków zwanej Hellespontem), która łączy morze Marmara z Egejskim, jest najważniejszym jej portem oraz bazą rybacką i handlową od czasów ottomańskich.

Przy tej cieśninie zaczynają się wybrzeża obu mórz, a Canakkale stanowi ich granicę. Znajduje się tu przystań promów (stąd możemy dostać się na przeciwległy kontynent) pasażerskich i samochodowych. Miasto jest bazą dla turystów pragnących zwiedzić legendarną Troję oraz półwysep Gallipoli, na którym odbyły się bardzo krwawe walki w okresie I wojny światowej. Ale również w samym Canakkale znajdziemy coś interesującego, być może czekając na prom na drugą stronę lub dolmusz, który dowiezie nas do starożytnych ruin Troi.

Turcja - miejsca w Canakkale, które warto zobaczyć
Najciekawszym zabytkiem w Çanakkale jest niewątpliwie twierdza Cimenlik Kalesi, w której dzisiaj mieści się Askeri Muzesi (Muzeum Wojska), czynne codziennie (prócz poniedziałków i czwartków) w godz. 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, wstęp: 0,7 USD, studenci: 0,25 USD. Twierdza, wybudowana w 1453 r. przez Mehmeda II, do dziś pełni funkcje obronne. Możemy pospacerować jedynie po niższej partii murów, gdyż na wyższe wstęp jest wzbroniony. W XVII w. twierdzę nieco przebudowano, a na przeciwległym brzegu cieśniny wybudowano drugą, nieco mniejszą, w celu ułatwienia kontroli nad Dardanelami.

Muzeum prezentuje ciekawe eksponaty związane głównie z kampanią na półwyspie Gallipoli, w tym przede wszystkim broń strzelecką w budynku (wieży) pośrodku dziedzińca, a na zewnątrz liczne działa. Warto zwrócić uwagę na pozostałości olbrzymiej armaty z fabryki Kruppa przywiezionej tu na zamówienie sułtana Abdülhamida II oraz na ścianę, w którą wbił się pocisk dużego kalibru podczas jednego z wielu ataków od strony morza. Mały meczet Fatih Camii w środku cytadeli pochodzi również z czasów Mehmeda Zdobywcy. Drugi, nieco większy, Abdulazis Camii wybudowany został w latach 1876 – 1909.

d4lws3u

Turcja - muzea w Canakkale
Na tym samym terenie co Cimenlik Kalesi znajduje się Deniz Muzesi (Muzeum Morskie), czynne codziennie (prócz poniedziałków i czwartków) w godz. 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, wstęp: 0,7 USD, studenci: 0,25 USD. Główną atrakcją jest tu replika tureckiego stawiacza min Nusret. Na krótko przed podjętą przez aliantów próbą sforsowania cieśniny (18 marca 1915 r.) statek wypłynął pod osłoną nocy i rozłożył miny po tym, jak podczas poprzedniego dnia trałowce brytyjskie oczyściły z nich wody cieśniny. Nazajutrz, na skutek wpłynięcia na miny i ostrzału z twierdzy Çimenlik Kalesi, zostały zatopione trzy okręty, a kolejne trzy uszkodzone, co zmusiło sprzymierzone siły do odwrotu i rozpoczęcia niefortunnego desantu na półwysep Gallipoli. Ponadto w muzeum znajdują się osobiste rzeczy żołnierzy walczących podczas tej kampanii oraz inne przedmioty, mniej lub bardziej związane z morzem.

Arkeoloji Muzesi (Muzeum Archeologiczne), czynne codziennie (prócz poniedziałków) w godz. 9.00 – 12.00, 13.00 – 17.00, wstęp: 1,5 USD, studenci: 0,75 USD, położone jest 3 km na południowy wschód od Iskele Meydanı. Dojedziemy tam dolmuszem (0,35 USD) z napisem Intepe (z Cumhuriyet Bulvarı) lub każdym sprzed placu targowego przy Atatürk Cad. (nieopodal mostu) jadącym na południe, w stronę Izmiru. Zbiory muzeum to przede wszystkim eksponaty znalezione w starożytnej Troi oraz z Abydos (antyczne miasto położone na półwyspie Gallipoli). W jednej z sal prezentowane są znaleziska związane ze stanowiskiem archeologicznym Dardanos Tumulusu (najstarsze miasto w tym rejonie), nagrobnym kopcem (na kształt kurhanu) położonym na południowy zachód od Canakkale.

Oprócz wyżej wymienionych Canakkale nie oferuje żadnych ciekawych atrakcji, być może poza schowaną gdzieś w centrum skromną synagogą, która przypomina o losie Żydów wypędzonych z Hiszpanii z końcem XV w. za panowania Ferdynanda II Katolickiego i jego żony Izabeli. Poza tym nieopodal Iskele Meydanı stoi osmańska wieża zegarowa z początku XX w. Była symbolem postępu, gdyż zanim ją wzniesiono, czas wyznaczany był przez muezina wzywającego wiernych regularnie na modlitwę.

d4lws3u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lws3u