Carcassonne - jedna z największych atrakcji Francji
Langwedocja, położony u stóp Pirenejów region w południowej części Francji należy do najbardziej tajemniczych zakątków Starego Kontynentu. Jedni szukają tu sielskiego ukojenia pośród winnic, inni - zaczytani w teoriach spiskowych pragną odnaleźć Świętego Graala. Jakikolwiek jest powód naszej wycieczki do Langwedocji, to koniecznie trzeba zobaczyć najwspanialsze miasto średniowiecznej Europy - Carcassonne.
Langwedocja, położony u stóp Pirenejów region w południowej częśći Francji należy do najbardziej tajemniczych zakątków Starego Kontynentu. Jedni szukają tu sielskiego ukojenia pośród winnic, inni - zaczytani w teoriach spiskowych pragną odnaleźć Świętego Graala. Jakikolwiek jest powód naszej wycieczki do Langwedocji, to koniecznie trzeba zobaczyć najwspanialsze miasto średniowiecznej Europy - Carcassonne.
Pierwsze ślady osadnictwa w Carcassonne pochodzą sprzed ponad 5 tys. lat, jednak dopiero w VI w. n.e. Wizygotom udało się stworzyć tu prawdziwe miasto-twierdzę. Fortyfikacje, które wtedy powstały możemy podziwiać do dzisiaj i niezmiennie wywierają one piorunujące wrażenie. Miasto przecina rzeka Aude, która oddziela zabytkową część grodu od jego nowszej części.
Zobacz także: Owernia - kraina drzemiących wulkanów
at/if
Miasto, które prawie rozebrano
Średniowieczna część Carcassonne *składa się z dwóch części - *la cité, czyli górnego warownego grodu i miasta dolnego (la ville basse). Całość otacza podwójny pas wałów obronnych i dwa pierścienie murów z bramami i barbakanami, które są zwieńczone 53 wieżami.
Miasto, które prawie rozebrano
Wewnątrz murów znajduje się czworoboczny zamek, którego powstanie datuje się na XII wiek. Jednak jedną z najpiękniejszych budowli miasta jest romańsko-gotycka bazylika Saint-Nazaire. Jej bogate zdobienia, a szczególnie imponujące rzygacze nadają jej wyjątkowo mistycznego charakteru.
Zobacz także: Najpiękniejsze gotyckie katedry
Miasto, które prawie rozebrano
Z miastem związana jest dramatyczna historia katarów (albigensów), członków ruchu religijnego, którzy zostali uznani przez kościół katolicki za heretyków. Carcassonne było jedną z twierdz katarskich, a w 1209 roku, podczas europejskiej krucjaty doszło do oblężenia miasta. Po dwóch tygodniach bez braku dostępu do wody twierdza upadła. Katarów broniących miasta nie skazano na śmierć, a "tylko" wygnano z twierdzy bez prawa zabrania żadnego dobytku. Późniejsze dzieje Carcassonne także nie należały do najszczęśliwszych - miasto nie oszczędzały wojny, trawiły je pożary, miały tu także miejsce liczne rzezie innowierców.
Miasto, które prawie rozebrano
Aż trudno uwierzyć, że tak wspaniałe miasto mogłoby nie dotrwać do naszych czasów i to nie z powodu wojen, ale... zaniedbania. W połowie XIX wieku rząd Francji podjął decyzję o rozbiórce Carcassonne, bo miasto dosłownie się rozpadało. Pomysł jednak spotkał się z gwałtownym sprzeciwem społecznym, a dzieła odrestaurowania twierdzy miał dokonać słynny architekt Eugène Viollet-le-Duc. To jemu Francja zawdzięcza obecny wygląd takich skarbów jak katedry Norte Dame w Paryżu czy Rouen. Ten wybitny konserwator i historyk sztuki od lat wzbudza kontrowersje swoją wizją budowli gotyckich, jednak bez niego większość bezcennych zabytków Francji po prostu by nie istniała.
Miasto, które prawie rozebrano
Mimo że miasto zachwyca potężnymi murami obronnymi i wyrafinowanym założeniem urbanistycznym, to na malowniczych uliczkach Carcassonne niewiele znajdziemy z ducha średniowiecznej twierdzy. Tłumy turystów, masa sklepów z pamiątkami, zatłoczone restauracje i bary są czasem w stanie odstraszyć niejednego wielbiciela gotyckiej architektury.
Miasto, które prawie rozebrano
Dlatego ci, którzy pragną poczuć mistyczny klimat twierdzy, powinni się udać się tuż za mury obronne głównego miasta. Znajduje się tam Le Cimetiere de La Cité - urokliwy cmentarz, który wypełniają grobowce ozdobione kamiennymi krzyżami. Nie znajdziemy tu majestatycznych posągów aniołów czy bogato zdobionych kaplic. Warto tu jednak przyjść z rana, gdy ruch w twierdzy jest jeszcze niewielki - wtedy można liczyć na spokojne zwiedzanie tej niewielkiej nekropolii.
Miasto, które prawie rozebrano
Każdego roku na terenie twierdzy odbywa się Festival de Carcassonne - jeden z największych festiwali muzycznych we Francji. Na koncerty przyjeżdżają tu zarówno wielbiciele muzyki klasycznej, jak i folkowej czy pop, bo niemal każdy rodzaj muzyki jest tu reprezentowany. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach od 19 czerwca do 3 sierpnia.
Miasto, które prawie rozebrano
Nowoczesna część miasta (ville) leży po drugiej stronie rzeki Aude, jednak nie wzbudza ona aż tak dużego zainteresowania jak wyniosła twierdza na górze. Od 1997 roku figuruje ona na liście UNESCO i każdego roku odwiedza ją ok. 4 miliony turystów.
at/if