Chcą zostać światową marką turystyczną. Perła Azji Środkowej stawia na rozwój
Uzbekistan nazywany jest jednym z klejnotów podróżniczych Azji Środkowej. Od pewnego czasu kraj zwraca szczególną uwagę na modernizację branży turystycznej, w tym organizację obsługi gości zagranicznych zgodnie z międzynarodowymi standardami. W nowej strategii "Uzbekistan 2030" planowane jest zwiększenie liczby turystów zagranicznych do 15 mln, a krajowych do 25 mln osób.
Uzbekistan jest jednym z kluczowych krajów na jedwabnym szlaku. Bogata architektura i starożytna kultura przyciągają turystów z całego świata, ale władze kraju chcą, aby było ich więcej. Według Światowej Organizacji Turystyki ONZ azjatycki kraj znajduje się obecnie wśród pięciu państw o najbardziej dynamicznie rozwijającym się przemyśle turystycznym.
Turyści w Uzbekistanie
W 2022 r. Uzbekistan odwiedziło ponad pięć mln zagranicznych turystów, a trendy w 2023 r. wskazują, że liczba ta wzrośnie nawet do siedmiu mln. Ponadto odnotowuje się coraz większe grupy podróżnych krajowych, którzy chętnie zwiedzają swoją ojczyznę.
W celach turystycznych odwiedzali Uzbekistan przede wszystkim obywatele Kazachstanu - 1,1 mln osób, Kirgistanu - 0,95 mln, Turcji - 53,3 tys., Włoch - 5,9 tys., oraz Hiszpanii - 4,3 tys. Wśród Polaków ten azjatycki kraj wciąż jest niszowym kierunkiem i w 2022 r. w celach turystycznych przyjechało do niego zaledwie 1980 osób. Władze Uzbekistanu liczą jednak na zwiększenie tej liczby w przyszłości. Może przyczynić się do tego porozumienie w sprawie uruchomienia bezpośrednich połączeń Warszawa-Taszkent-Warszawa, które zawarli Uzbekistan Airways i Polskie Linie Lotnicze LOT. Rejsy będą realizowane od 23 lutego 2024 r. aż trzy razy tygodniowo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polskie miasto przyciąga turystów. "Jest atrakcyjne przez cały rok"
W nowej strategii "Uzbekistan 2030" planowane jest zwiększenie liczby turystów zagranicznych do 15 mln, a krajowych do 25 mln osób.
Stawiają na rozwój
W Uzbekistanie liczba hoteli wzrosła już do 2,4 tys., a liczba pokoi do 50 tys. W największych i najbardziej popularnych miastach, takich jak Taszkent, Buchara, Samarkanda i Chiwa otwarto luksusowe kompleksy hotelowe, m.in. Marriott i Hampton by Hilton oraz Hyatt Regency. Ponadto Taszkent i inne największe ośrodki turystyczne kraju połączone są nowoczesnymi pociągami dużych prędkości.
Wśród zdecydowanie pozytywnych rezultatów zmian jest złagodzenie reżimu wizowego dla ponad 90 krajów świata, w tym dla krajów Unii Europejskiej, których obywatele mogą pozostać w Uzbekistanie bez wiz do 30 dni.
Zgodnie ze strategią przyjętą przez kraj pod nazwą "Uzbekistan 2030" wartość usług turystycznych świadczonych dla obcokrajowców zostanie zwiększona do pięciu mld dolarów, a usług z branży tzw. turystyki medycznej i edukacyjnej do ok. 1,5 mld dolarów rocznie.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Co już oferuje Uzbekistan?
Uzbekistan jest krajem muzeów na wolnym powietrzu, bowiem ma 8,2 tys. obiektów dziedzictwa kulturowego, a niektóre z nich są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od czasu pojawienia się jedwabnego szlaku Uzbekistan - most łączący Wschód i Zachód - jest najkrótszą trasą podróży z Europy do Azji i odwrotnie.
Oczywiście kraj ten słynie także z turystyki pielgrzymkowej. W tym celu co roku Uzbekistan odwiedzają rzesze muzułmanów, chrześcijan i wyznawców buddyzmu.
Ważną rolę odgrywa także kuchnia narodowa, odpowiednia zarówno dla gości z krajów europejskich, jak i państw muzułmańskich, oraz gościnność narodu uzbeckiego. Dzięki potencjałowi gastronomicznemu kraj pozostawia niezapomniane wrażenie.