Trwa ładowanie...

Chcesz naprawdę odpocząć? Zapomnij o długich wakacjach

Badania przeprowadzone przez fińskich naukowców mogą nieco zepsuć humor wszystkim wielbicielom długiego wypoczynku. Według nich wystarczy 8 dni, by po urlopie wrócić do pracy pełnym entuzjazmu.

Chcesz naprawdę odpocząć? Zapomnij o długich wakacjachŹródło: Shutterstock.com, fot: Netfalls Remy Musser
d33jis0
d33jis0

Znacie teorię o tym, że dopiero trzytygodniowe wczasy pozwalają naprawdę odpocząć? Mamy kiepską (albo – jeśli jesteś pracoholikiem – bardzo dobrą) wiadomość. Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Tampere po przebadaniu grupy osób przebywających na wakacjach nie mają wątpliwości – największego poziomu zadowolenia, poczucia szczęścia i satysfakcji doświadczamy 8. dnia wakacji. W związku z tym, ich zdaniem, jest to najlepszy moment, by wrócić do pracy i z energią zabrać się za wykonywanie codziennych obowiązków.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Fanfo

Przez lata specjaliści (lekarze i psychologowie z rozmaitych ośrodków naukowych na świecie) przekonywali, że wakacje powinny trwać min. 3 tygodnie. W 1. tygodniu bowiem w zasadzie w ogóle nie odpoczywamy, tylko przeżywamy szok w związku z przestawieniem się na inny tryb. Odsypiamy, uspokajamy się, zapominamy o codziennym pędzie. W 2. tygodniu dostrzegamy uroki wakacji i zaczynamy się cieszyć wolnym. Dopiero w 3. tygodniu organizm regeneruje się i wtedy nabieramy energii do działania. Zgodnie z tymi założeniami lepiej więc pojechać raz w roku na dłuższe wakacje, zamiast przedłużać sobie weekendy i wyjeżdżać częściej.

Wakacyjny urlop. Jak skutecznie odpocząć?

Badania fińskich naukowców przeczą tej teorii. Według nich korzystniej dla zdrowia psychicznego i fizycznego jest wziąć kilka dni urlopu co 2-3 miesiące niż wyczekiwać przez cały rok na upragnione, miesięczne wakacje. To co, gdzie wyjeżdżacie?

d33jis0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33jis0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj