Chiny - smog zakrywa Hongkong
Hongkong jedna z największych metropolii na świecie, tonie w smogu. Miasto od lat pełni rolę nie tylko jednego z czołowych światowych centrów handlowo-finansowych, ale także ważnego ośrodka przemysłowego, przez co stało się również jedną z najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji na świecie. Ostatnio normy bezpieczeństwa znów zostały tam przekroczone. Wskaźnik emisji zanieczyszczeń powietrza osiągnął poziom 187, przy maksymalnym bezpiecznym dla człowieka progu 25. Takie skażenie powietrza to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Władze zaapelowały do mieszkańców, by nie spędzali czasu na wolnym powietrzu.
Hongkong, jedna z największych metropolii na świecie, tonie w smogu. Miasto od lat pełni rolę nie tylko jednego z czołowych światowych centrów handlowo-finansowych, ale także ważnego ośrodka przemysłowego, przez co stało się również jedną z najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji na świecie. Ostatnio normy bezpieczeństwa znów zostały tam przekroczone. Wskaźnik emisji zanieczyszczeń powietrza osiągnął poziom 187, przy maksymalnym bezpiecznym dla człowieka progu 25. Takie skażenie powietrza to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Władze zaapelowały do mieszkańców, by nie spędzali czasu na wolnym powietrzu.
pw/if
Smog w Hongkongu
Gęsto spowijający Hongkongsmog nie tylko utrudnia życie mieszkańcom, ale także rujnuje urlop turystom. Zamiast przepięknej panoramy miasta, malowniczo położonego na wyspie na Morzu Południowochińskim przy ujściu Rzeki Perłowej, globtroterzy muszą przemierzać chińskie ulice w szkodliwej dla zdrowia mieszance mgły i zanieczyszczeń.
Smog w Hongkongu
Problem przekroczonych norm bezpieczeństwa dla zdrowia i życia człowieka zdaje się jednak nie być kluczowym zmartwieniem władz miasta. Zamiast zminimalizować przyczyny zanieczyszczeń postanowiono zatroszczyć się właśnie o turystów i ich wrażenia estetyczne.
Smog w Hongkongu
By uprzyjemnić pobyt podróżnym w jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, władze metropolii wpadły na pomysł instalacji billboardów z panoramą Hongkongu bez smogu. Fotografie miasta z przejrzystym niebieskim niebem zostały umiejscowione nad malowniczą zatoką Wiktorii. Dzięki nim turyści mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle słonecznej panoramy miasta.
Smog w Hongkongu
*Hongkong *od kilku lat zmaga się z tzw. smogiem fotochemicznym, który powstaje najczęściej w słoneczne dni, przy dużym ruchu ulicznym. Tlenki azotu i węglowodory - obecne w spalinach samochodowych - w obecności światła wchodzą w reakcje prowadzące do powstania silnych utleniaczy - zwłaszcza ozonu i formaldehydu. Smog fotochemiczny powoduje głównie podrażnienia oczu, dróg oddechowych oraz uszkodzenia roślin.
Smog w Hongkongu
Hongkongjeszcze do niedawna był rejonem administracyjnie podległym Wielkiej Brytanii. Miasto było często opisywane jako miejsce, w którym Wschód spotyka się z Zachodem. *Hongkong *przyciąga turystów swoją nowoczesną architekturą, niesamowitym rozmiarem, a także atrakcyjnymi cenami. Odbywają się tu liczne barwne święta i festiwale. Do najbardziej znanych i ciekawych należą: Księżycowy Nowy Rok, Święto Głodnych Duchów, Święto Jesieni oraz Festiwal Ching Ming.
pw/if