Trwa ładowanie...

Chiny. Stolica w nowoczesnej odsłonie

Wszyscy kojarzymy z folderów turystycznych Zakazane Miasto albo Świątynię Nieba. Często zapominamy jednak, że Chiny to nie tylko starodawne budowle. Stolica Chin coraz częściej odsłania przed przybyszami swoją wyjątkową, futurystyczną stronę.

Chiny. Stolica w nowoczesnej odsłonieŹródło: Shutterstock.com
d2t0ip7
d2t0ip7

Metropolia zmian

Trudno nie docenić wpływu, jaki miały na dzisiejszy wygląd miasta Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 r. Chcąc zadziwić gości z całego świata, chińscy gospodarze widowiska sportowego zaprosili do współpracy najlepszych architektów ze wszystkich kontynentów. Mieli oni stworzyć w stolicy państwa wyjątkowe założenia architektoniczne. Wiele z nich możemy obserwować do dziś z bliska, i to zaraz po opuszczeniu samolotu z Polski.

Lotniska inne niż wszystkie

Chińczycy wyraźnie nie uznają kompromisów w dziedzinie architektury. Wystarczy spojrzeć na terminal 3 portu Lotniczego Pekin (PEK). Do dzisiaj pozostaje to największy tego typu obiekt na świecie wybudowany jednoetapowo (jego powierzchnia wynosi aż 1,3 mln m kw.!). To jeden z obiektów, których otwarcie wiąże się nierozerwalnie z igrzyskami olimpijskimi w 2008 r.

Za jego projekt odpowiada holenderski zespół Netherlands Airport Consultants B.V. (NACO) oraz utytułowany brytyjski architekt Norman Foster. Obiekt z lotu ptaka przypomina fantastyczne morskie stworzenie, wewnątrz zaś jest jednym z najnowocześniejszych portów lotniczych na świecie.

Jak się jednak okazało, szybko przestał mieszkańcom stolicy wystarczać. We wrześniu 2019 r. otwarty zostanie port lotniczy Pekin-Daxing (PKX), leżący na pograniczu z miastem Langfang. I tu nie ma mowy o półśrodkach – terminal PKX ma być największym na świecie tego typu obiektem znajdującym się na terenie jednego budynku (700 tys. m kw.). Rocznie ma za zadanie przyjąć ponad 100 mln pasażerów, w tym także oczywiście gości z Polski – od października 2019 r. Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie loty z Warszawy w bardzo okazyjnych cenach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Cały port lotniczy Pekin-Daxing został zaprojektowany przez architektów brytyjskich, francuskich i chińskich w postaci centrum oraz sześciu odnóg. Obiekt dysponuje linią metra, połączeniem kolejowym, a nawet hotelami (także dla zwierząt), centrum handlowym i showroomami. Jego twórcy wydają się pewni, że nieprędko ktoś prześcignie ten port lotniczy, zarówno pod względem powierzchni, jak i nowoczesności zastosowanych rozwiązań.

d2t0ip7

Stadion Narodowy w Pekinie

Otwarty w marcu 2008 r. obiekt nie przez przypadek nazywany jest "ptasim gniazdem" – jego kształt nasuwa bowiem oczywiste skojarzenia. Nocami stadion rozświetla całą okolicę Parku Olimpijskiego, w tym tamtejszy system wodny, uformowany na kształt smoka. Właśnie tutaj odbywały się ceremonie otwarcia i zamknięcia letnich igrzysk.

Chętnych do zaprojektowania stadionu nie brakowało, ostatecznie wygrał jednak pomysł szwajcarskiej pracowni Herzog & de Meuron. Stadion jest w stanie pomieścić 80 tys. widzów i wciąż możemy zobaczyć na jego murawie wydarzenia sportowe o światowej skali (chociażby w 2022 r. gościć będzie Zimowe Igrzyska Olimpijskie).

Narodowe Centrum Sportów Wodnych

Podobnie jak Stadion Narodowy, budynek mieści się w pekińskim Parku Olimpijskim. Hala sportów wodnych, zwana też "Water Cube" przypomina nieco wyrzeźbiony fragment rafy koralowej. Za jej nowatorski projekt odpowiadają pracownie architektoniczne z Chin i Australi. Ażurowy szkielet pokryty jest poduszkami powietrznymi z folii ETFE. Po zmroku lampy LED nadają tym ostatnim niesamowity, kosmiczny wręcz wygląd.

Podczas igrzysk olimpijskich 17 tys. widzów mogło obserwować zmagania pływaków na "Water Cube", którego powierzchnia wynosi 80 tys. m kw. Padło wtedy aż 25 światowych rekordów w sportach wodnych. Po igrzyskach okazało się jednak, że obiekt takiej wielkości nie jest już nikomu potrzebny. Tak więc centrum przebudowano i połowę jego przestrzeni zajął wodny park rozrywki (bilet wstępu w cenie 30 CNY, lub 15 CNY – bilet ulgowy).

d2t0ip7

Gmach CCTV

Jak dobrze wiemy, igrzyska olimpijskie są zawsze tyleż wydarzeniem sportowym, co medialnym. Tak więc oprócz stadionów i lotnisk, również chińska telewizja potrzebowała na rok 2008 nowoczesnej siedziby.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Budynek CCTV zaprojektował Holender Rem Koolhaas i trzeba przyznać, ze jego dzieło przeczy na pierwszy rzut oka prawom fizyki. Składa się z dwóch nieco pochylonych wież z łącznikiem wiszącym nad ulicą Guo Mao. Obiekt ma 234 m wysokości oraz 52 piętra.

d2t0ip7

Narodowe Centrum Sztuk Widowiskowych

Przy tym nowoczesnym budynku kulturalnym opera w Sydney wydaje się pochodzić niemal z antyku. Leżące w samym sercu stolicy Narodowe Centrum Sztuk Widowiskowych zostało zaprojektowane przez Francuza Paula Andreau.

Zwany "Wielkim Jajem" budynek zajmuje powierzchnię 180 tys. m kw. i zawiera 3 sale widowiskowe. Wewnątrz znajdziemy także istny labirynt korytarzy, placów i punktów usługowo-handlowych – centrum jest bowiem niemalże całą dzielnicą miasta w pigułce.

d2t0ip7

Ulica Wangfujing

Przybysze spragnieni zakupów w stolicy Chin powinni odwiedzić główna handlową arterię miasta. Ulica Wangfujing zwłaszcza nocą świetnie pokazuje, jak ogromną odległość pokonały Chiny od epoki cesarzy po dzień dzisiejszy. Obok zabytkowego kościoła św. Józefa rodem z XVII wieku oraz tradycyjnych straganów targowych znajdziemy tu nowoczesne restauracje i centra handlowe. Całość dosłownie ocieka światłami neonów, co w połączeniu z wiszącymi lampionami, zgiełkiem oraz zapachem chińskich potraw daje niemal piorunujące wrażenie.

Nowoczesny Pekin wciąż rośnie

Powyżej znajduje się oczywiście zaledwie kilka przykładów futurystycznej zabudowy stolicy Chin. Po zobaczeniu ich możemy przecież obejrzeć jeszcze główny pekiński dworzec kolejowy albo muzeum narodowe i bibliotekę narodową. Nowoczesne centrum miasta wciąż się rozrasta i najwyraźniej nic nie jest w stanie powstrzymać Pekinu od dążenia to stania się najbardziej futurystyczną metropolią XXI w.

Partnerem artykułu są Polskie Linie Lotnicze LOT.

d2t0ip7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t0ip7