Trwa ładowanie...

Chiny - zamknięto najwyższy szklany most na świecie

Otwarty w drugiej połowie sierpnia br. najwyższy szklany most na świecie, wiszący na wysokości 300 m w parku narodowym w prowincji Hunan (środkowe Chiny), jest czasowo nieczynny. Powodem zamknięcia, po zaledwie dwóch tygodniach od udostępnienia go, był natłok turystów.

Share
Chiny - zamknięto najwyższy szklany most na świecieŹródło: AFP
d1s9pyg

Otwarty w drugiej połowie sierpnia br. najwyższy szklany most na świecie, wiszący na wysokości 300 m w parku narodowym w prowincji Hunan (środkowe Chiny)
, jest czasowo nieczynny. Powodem zamknięcia, po zaledwie dwóch tygodniach od udostępnienia go, był natłok turystów.

Most mierzący 430 m długości i 6 metrów szerokości miał ograniczoną przepustowość do 8 tys. turystów dziennie. Jednak liczba osób, które chciały się po nim przejść, była znacznie większa. Zarządzający parkiem Hunan zmuszeni byli zamknąć łączącą dwa klify atrakcję turystyczną, aby poprawić logistykę związaną z napływem ludzi. Nie sprecyzowano, kiedy most znów będzie otwarty.

d1s9pyg

Lokalne władze twierdzą, że zamknięcie mostu nie wynikało z problemów z bezpieczeństwem. Podstawa konstrukcji to tafle hartowanego szkła, a każda z nich składa się trzech warstw, o grubości 1,5 cm. Panele są niezwykle wytrzymałe - połączono je w taki sposób, aby każdy z nich mógł utrzymać ciężar 30 osób, nawet jeśli są popękane. Inżynierowie przed udostępnieniem atrakcji przeprowadzili ponad 100 prób sprawdzających jego wytrzymałość. Zbadano również jej odporność na wiatr czy zmiany temperatury.

Jesienią ubiegłego roku ze względów bezpieczeństwa zamknięto inny, 300-metrowy szklany most w parku narodowym Zhangjiajie, zawieszony na wysokości około 180 m - wyłączono go czasowo z użytku po zaledwie trzech tygodniach, gdyż szklane płyty popękały pod nogami odwiedzających. Rzecznik prasowy parku tłumaczył wtedy, że pęknięcia powstały, ponieważ jeden z turystów upuścił na szklaną płytę stalowy kubek. Turyści nie byli jednak zagrożeni, gdyż jedna płytka zrobiona jest z trzech klejonych tafli hartowanego szkła. Upadek kubka spowodował pęknięcia tylko pierwszej warstwy.

Park Hunan słynie ze skalistych gór otoczonych chmurami - był inspiracją do pływającej góry występującej w amerykańskiej superprodukcji "Avatar". Most został zaprojektowany przez izraelskiego architekta Haima Dotana, tak, aby przypominał gigantycznego białego motyla. Konstrukcja pobiła dziesięć różnych rekordów świata, w tym jako najwyższa platforma do skoku na bungee. Koszt budowy obiektu wyniósł 260 mln juanów (ok. 156 mln złotych).
wg/ir
Zobacz też: Mosty "tańczyły" w powietrzu jak szalone. Jeden runął na ziemię 4 miesiące po ukończeniu budowy

d1s9pyg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s9pyg