Chmielno. Kaszuby. Szwajcaria Kaszubska. To odetchniesz pełną piersią
Chmielno to malownicza wieś w sercu Kaszub położona bezpośrednio nad jeziorami Białym i Kłodno. W sąsiedztwie znajdują się dwa inne akweny - Raduńskie Górne i Rekowo.
Rynny jezior otaczają wysokie wzgórza morenowe, tworząc krajobraz idealny do wypoczynku. Już w II połowie XIX wieku do Chmielna zaczęli przyjeżdżać pierwsi letnicy. W okresie międzywojennym zbudowano tu pensjonaty. Chmielno cenili artyści z Trójmiasta - to tu odbyło się wesele Zbyszka Cybulskiego. We wsi zachowała się checz kaszubska, jedyny relikt dawnej zabudowy. W centrum wznosi się kościół parafialny śś. Piotra i Pawła z połowy XIX wieku. Największą atrakcją Chmielna jest warsztat ceramiczny rodziny Neclów. Rodzinne tradycje ceramiczne kultywuje już dziewiąte pokolenie. Założycielem firmy był Franciszek Necel, który przybył tu w 1896 roku. Do dzisiaj dzbany, kubki, talerze wyrabia się ręcznie na kole garncarskim. Cały proces produkcyjny każdego ceramicznego przedmiotu trwa dwa tygodnie. Ceramikę Neclów od pokoleń wyróżnia siedem wzorów: mały i duży tulipan, rybia łuska, lilia, różdżka bzu, gwiazda kaszubska oraz kaszubski wianek. Warsztat, to żywe muzeum ceramiki. Można tu kupić oryginalny przedmiot oraz
spróbować wykonać go samemu. We wsi czynna jest jeszcze druga pracownia ceramiczna Eugeniusza Trowskiego. Przez Chmielno biegnie, wijąca się wśród morenowych wzgórz Droga Kaszubska, ułatwiająca komunikację z innymi turystycznymi ośrodkami regionu.
Kaszubski Park Krajobrazowy
Kaszubski Park Krajobrazowy obejmuje najwyższą i najbardziej zróżnicowaną partię centralnej części Pojezierza Kaszubskiego. W XIX wieku obszar ten nazwano „Szwajcarią Kaszubską”. Jest tu wszystko, czego poszukuje się podczas urlopu – spokój, cisza, czyste powietrze oraz tereny, na których można aktywnie wypoczywać. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy sportów wodnych – wspaniałe szlaki kajakowe i żeglarskie. Rowerzyści – pofałdowane morenowe wzgórza, idealne na długie wycieczki, urozmaicane podjazdami i długimi zjazdami. Plażowicze – zagospodarowane plaże i ośrodki wypoczynkowe. Warto wymienić także miłośników przyrody. W Kaszubskim Parku Krajobrazowym jest dziewięć rezerwatów, z pięknymi lasami buczyny pomorskiej, rzadkimi okazami flory i fauny. Jednym z ciekawszych jest „Jar Rzeki Raduni”, w którym rzeka, niczym górski potok, płynie w głębokim wąwozie. Swą niezwykłą urodę okolica zawdzięcza działaniu lądolodu, którego topniejące wody drążyły głębokie rynny dolin, dając początek rzekom i jeziorom.
Do najpiękniejszych należy obszar Jezior Raduńskich, zwany „Kółkiem Raduńskim”. Połączone strugami jeziora tworzą malowniczy szlak kajakowy o długości około 44 kilometrów. Okolica jest doskonałym terenem na wycieczki rowerowe. Popularne są także przejażdżki końskimi zaprzęgami. Park przecina niezwykle malownicza Droga Kaszubska. Przez Chmielno, Ręboszewo, Brodnicę Dolną i Ostrzyce dociera ona do podnóża najwyższego na Kaszubach wzniesienia - Wieżycy. Pod Wieżycą ma swoją siedzibę Kaszubski Uniwersytet Ludowy, w którego salach mieści się stała ekspozycja współczesnej sztuki tego regionu. W czasie wycieczek warto zatrzymać się na chwilę w Sianowie, gdzie stoi urokliwy kościół ryglowy z XIX wieku. W Ostrzycach odnajdziemy starą checz kaszubską, w okolicach Stężycy – kręgi kamienne - cmentarzysko pozostawione przez ludność przybyłą tu w I-II wieku ze Skandynawii. Tereny te obfitują również w liczne punkty widokowe. Na szczycie Wieżycy (328,6 m n.p.m.), w 1997 roku, wybudowano 30-metrową wieżę widokową, z której
można podziwiać wspaniałą panoramę Szwajcarii Kaszubskiej. Z okolic Brodnicy Dolnej, z Jastrzębiej Góry (227 m n.p.m.), roztacza się widok na Jezioro Ostrzyckie, z pobliskiej Złotej Góry (210 m n.p.m.) - na jeziora: Wielkie Brodno i Ostrzyckie oraz na Masyw Wzgórz Szymbarskich. Chmielno i okoliczne jeziora można z kolei podziwiać z Góry Tamowej (224 m n.p.m.).
Okolice
Kartuzy - zespół poklasztorny kartuzów z gotyckim kościołem, o dachu w kształcie trumny. Muzeum Kaszubskie. Żukowo - gotycki klasztor norbertanek, których hafty rozsławiały niegdyś Kaszuby na całą Europę. Sianowo – XIX-wieczny kościół ryglowy z cennym wyposażeniem z XVI-XVIII wieku.
Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby
ul. Gdańska 26, Kartuzy (058) 685 32 30
Gminny Ośrodek Kultury
ul. Gryfa Pomorskiego 20, Chmielno *www.chmielno.pl *
Pracownia rogarska Rudolfa Kręckiego
koło Brodnicy Górnej
(058) 684 54 51
Galeria „Kaszubski Róg”
pl. Trojana 2, Chmielno 0 698 746 315
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski